ابلاغ بخشنامه تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود

به گزارش شهر ورزش، تهران (پانا) - معاون فنی و امور گمرکی بخشنامه تسهیلات جدید گمرکی درباره موارد مرتبط با مهلت اعتبار ثبت سفارش برای تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای موجود در بنادر را ابلاغ کرد.

ابلاغ بخشنامه تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود

به گزارش روابط عمومی گمرک، مهرداد جمالی ارونقی بخشنامه تسهیلات جدید گمرکی را برای اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد. وی در متن این بخشنامه با تاکید بر پنج مورد تاکید کرده است: درخصوص کالاهای وارداتی که در زمان اعتبار ثبت سفارش، دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوزهای قانونی با رعایت سایر مقررات، بدون تمدید ثبت سفارش، بلامانع است.

وی تصریح کرده است: جهت اظهار، انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای اساسی گروه یک، نیازی به ارائه ثبت سفارش معتبر از نظر مهلت اعتبار نبوده و با رعایت سایر مقررات، ثبت سفارش کالاهای مذکور، نیازی به تمدید ندارد.

ارونقی خاطر نشان کرده است: چنانچه در زمان اظهار کالای وارداتی به گمرک، ثبت سفارش معتبر بوده و پس از اظهار، در حین انجام تشریفات گمرکی یا زمان خروج کالا، مهلت اعتبار ثبت سفارش مزبور به اتمام برسد، جهت ترخیص قطعی کالا با رعایت سایر مقررات، نیاز به تمدید ثبت سفارش نیست.

وی تصریح کرده است: چنانچه برای ثبت سفارش کالای واردات قطعی، کد رهگیری بانک یا اعلامیۀ تأمین ارز صادر شود اما مهلت اعتبار ثبت سفارش مذکور به پایان برسد، جهت اظهار انجام تشریفات گمرکی و ترخیص قطعی کالا، نیاز به تمدید ثبت سفارش اشاره شده نیست.

وی عنوان کرده است: با توجه به لزوم کنترل ثبت سفارش کالاهای ترانزیتی که به منظور واردات قطعی، از گمرکات مرزی به گمرکات داخلی، تحت رویه ترانزیت (عبور)، در تردد هستند، چنانچه ثبت سفارش ارائه شده به گمرک مبدأ معتبر نباشد، نیازی به تمدید ثبت سفارش در گمرک مزبور نبوده و ضمن ادامه راستا کالا، توجه لازم به گمرک مقصد در این خصوص داده شود.

به گفته ارونقی، مفاد بخشنامۀ ابلاغ شده درخصوص ثبت سفارش های خودرو، کالاهای ممنوعه گروه 4 و کالاهای دارای اولویت ارزی غیرفعال (گروه 27)، قابلیت اجرا ندارد، همچنین باید توجه داشت اگر در مصوبه ای، مهلت ترخیص کالا تصریح شده باشد رعایت این مهلت برای ترخیص با رعایت سایر مقررات مربوطه الزامی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 44

به "ابلاغ بخشنامه تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود" امتیاز دهید

1 کاربر به "ابلاغ بخشنامه تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ بخشنامه تسهیلات جدید گمرک برای ترخیص کالاهای موجود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید