خبرنگاران زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس

به گزارش شهر ورزش، بیرجند - خبرنگاران - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس یکی از مهمترین زیست گاه های گونه در معرض خطر یوزپلنگ آسیایی است و زیست حداقل سه یوزپلنگ نر در این پناهگاه امسال محرز شده است.

خبرنگاران زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس

اسدالله حاتمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: پناهگاه حیات وحش نایبندان در شهرستان طبس با وسعت حدود یک و نیم میلیون هکتار، وسیع ترین منطقه حفاظت شده ایران محسوب می شود که در این منطقه ورود افراد، فعالیت های معدنی و چرای دام بدون مجوز برای حفظ امنیت حیات وحش ممنوع است.

وی گفت: متاسفانه به دلیل نبود جنس ماده یوزپلنگ و زاد و ولد، با کاهش جمعیت یوزپلنگ در منطقه نایبندان روبرو هستیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس بیان نمود: با توجه به وسعت زیاد پناهگاه حیات وحش نایبندان و تحرک زیاد یوزپلنگ در این منطقه به طوری که طی مسافت 215 کیلومتری نیز برای یوزپلنگ در نایبندان ثبت شده و حتی تردد یوزپلنگ بین زیستگاه های مختلف، امکان به دست آوردن آمار دقیق از تعداد یوزپلنگ آسیایی در نایبندان وجود ندارد اما براساس آنچه دوربین های تله ای طی سال جاری ثبت کرده اند، زیست حداقل تعداد سه یوزپلنگ نر در این منطقه محرز شده است.

وی اضافه کرد: طی سال های گذشته حتی تا 50 عدد دوربین تله ای در پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس نصب بوده که این تعداد به مرور کاهش یافته و برای سال جاری فقط 2 دوربین تله ای به این پناهگاه وسیع اختصاص یافته است که علت آن تمرکز بیشتر انجمن یوزپلنگ ایرانی بر یوزپلنگ های ماده در زیستگاه های خراسان شمالی و منطقه خارتوران است.

حاتمی وجود جاده و کمبود طعمه را از مهمترین مسائل پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس ذکر کرد و گفت: فرایند جمعیتی حیات وحش در نایبندان با توجه به پوشش گیاهی و وجود گربه سانان به صورت تعادلی است؛ بیشترین جمعیت این منطقه مربوط به قوچ و میش است؛ ضمن اینکه کل و بز، جبیر، یوزپلنگ، پلنگ، کفتار، کاراکال، گربه وحشی، شاه روباه، روباه معمولی، افعی شاخ دار، کبک، تیهو، عقاب طلایی، دلیجه، جغد، هوبره و انواع دیگری از چهارپایان، پرندگان و خزندگان نیز در این پناهگاه زیست می کنند.

وی جذب توریست از طریق حیات وحش را یکی از اقدامات موثر برای درآمدزایی در راستای تامین هزینه های حفاظت از محیط زیست دانست و اضافه کرد: تا به امروز برای جذب توریست از طریق حیات وحش فعالیت چشمگیری در شهرستان طبس انجام نشده و نیاز به پیگیری دارد که فعلا جزو اولویت ها نیست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس گفت: علاوه بر مناطق حفاظت شده در طبس، رصد مساحت یک میلیون هکتاری مناطق آزاد در این شهرستان که آن هم زیستگاه حیات وحش محسوب می شود، در برنامه کاری این اداره است.

وی با اشاره به اینکه محیط بانی در این منطقه وسیع با تعداد نیروی کم، بسیار سخت است گفت: 10 محیط بان در شهرستان طبس مشغول به کار هستند که پنج نفر از آنها برای پناهگاه حیات وحش نایبندان در نظر گرفته شده اند.

حاتمی اضافه کرد: البته با کمک مردم، نیروی انتظامی، دادگستری و دیگر نهادها توانسته ایم حفاظت منطقه را تامین کنیم و سعی ما مشارکت دادن مردم برای حفاظت از حیات وحش و آگاه سازی مردم از طریق برنامه های آموزشی است که در این راستا سال جاری چند کارگاه آموزشی در شهرستان طبس برگزار شده است.

وی همچنین گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز 22 پفراینده تخلف شکار غیرمجاز در طبس تشکیل شده و 30 نفر در این رابطه به مراجع قضایی معرفی گشتند که از آنها هفت قبضه سلاح شکاری مجاز و هشت قبضه سلاح شکاری غیرمجاز کشف شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست طبس ادامه داد: همچنین سال جاری 114 مجوز احداث، توسعه و بهره برداری واحدهای صنعتی در طبس صادر شد و برای جلوگیری از آلودگی زیست محیطی 50 مورد پایش زیست محیطی در این شهرستان صورت گرفت که از بین آنها فقط یک واحد آلاینده شناسایی و معرفی گشت.

وی گفت: با وجود اینکه در سال گذشته 175 پروانه شکار پرنده و یک پروانه شکار چهارپا در شهرستان طبس صادر شد اما سال جاری تا این لحظه هیچ مجوزی در زمینه شکار پرنده و چهارپا در این شهرستان صادر نشده است.

خراسان جنوبی 11 شهرستان دارد و مرکز شهرستان طبس در 270 کیلومتری غرب بیرجند است.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 147

به "خبرنگاران زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زیست سه یوزپلنگ در نایبندان طبس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید