عیدی نوروز 1400 رئیس جمهور چیست؟ ، سناریوهایی که کمرنگ شدند

به گزارش شهر ورزش، به گزارش خبرنگاران، عیدی نقدی رئیس جمهور به مردم چقدر ممکن است؟ چقدر این سناریو محتمل به نظر می رسد؟

عیدی نوروز 1400 رئیس جمهور چیست؟ ، سناریوهایی که کمرنگ شدند

پنجم اسفند ماه سال 91 برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان 85 هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوارها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد.

آن زمان هم مثل اکنون نرخ تورم ارقامی بالای 40 درصد را به خود دیده بود و مردم در تنگنای اقتصادی به سر می بردند و ویژگی مشابه دیگر این بود که آن سال، سال پایانی فعالیت یک دولت بود. با این حال هنوز اخبار رسمی درباره عیدی دولت روحانی به مردم اعلام نشده است.

آخرین بار هم که مردم عبارت عیدی دولت به مردم را شنیده بودند مربوط به 9 فروردین ماه امسال است که گفته بود عیدی امسال، همکاری مردم برای از بین بردن بیماری کرونا است.

پیش از این، رئیس جمهور در خرداد سال 98 نیز در پایان مراسم نماز عید سعید فطر درباره عیدی رئیس جمهور به مردم گفته بود: عیدی امسال ما به مردم این است که مردم توانستند با ایستادگی، تصمیمات آمریکا را به سمت دیگری هدایت کنند؛ خواهش می کنیم، همین را ادامه دهند.

با این حال، طبق برخی گمانه ها و شایعات تایید نشده شاید اسفند ماه امسال دولت روحانی این عیدی را به شکل نقدی و در حد 200 هزار تومان پرداخت کند که البته در صورت چنین کاری ممکن است عواقبی مثل افزایش رشد تورم به همراه داشته باشد.

در همین حال گزینه های دیگر هم جدی به نظر نمی رسند.

پرداخت سود سهام عدالت به بهار سال بعد موکول شد، ازسرگیری فروش سهام عدالت مردم در بورس تقریبا غیرممکن به نظر می رسد و تنها گزینه باقی مانده پرداخت عیدی نقدی به مردم است که این هم فعلا چندان گزینه پررنگی نیست.

آیا دولت روحانی هم به مانند دولت سابق در آخرین سال فعالیت خود یارانه ای به عنوان عیدی به مردم پرداخت خواهد کرد؟

با توجه به این که دولت در امسال دو مرحله یارانه کرونا و دو مرحله وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت کرد، ممکن است که یکی از این طرح ها دوباره اجرا شود. یعنی این احتمال وجود دارد که مرحله سوم وام یک میلیون تومانی پرداخت شود یا یارانه معیشتی کرونا که در اسفند ماه آخرین مرحله آن واریز می شود در سال آینده برای چند ماه ادامه داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر گزارش عیدی روحانی چیست؟ را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 205

به "عیدی نوروز 1400 رئیس جمهور چیست؟ ، سناریوهایی که کمرنگ شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیدی نوروز 1400 رئیس جمهور چیست؟ ، سناریوهایی که کمرنگ شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید