فراخوان برند پوشاک بریتانیایی: از پنبه اویغورها استفاده نکنید

به گزارش شهر ورزش، شواهد به دست آمده در خصوص کار اجباری اویغورها در مزارع پنبه سین کیانگ فشار بر خرده فروشان لباس را برای حذف پنبه سین کیانگ از زنجیره فراوری افزایش داده است.

فراخوان برند پوشاک بریتانیایی: از پنبه اویغورها استفاده نکنید

برند مارک و اسپنسر به عنوان خرده فروشی پوشاک بریتانیایی ازفراخوان به عمل نقض حقوق بشر اقلیت اویغور در ناحیه خودمختار و مسلمان نشینسین کیانگ چین حمایت و آن را امضا کرد.

به گزارش خبرنگاران، فراخوان به عمل که به طور خلاصه با حروف اختصاری CTA نمایش داده می گردد یکی از ابزارهای لاینفک برای افرادی است که در فکر تدوین استراتژی های مؤثر و تاثیرگذار هستند. شواهد به دست آمده در ماه گذشته نشان داد که چین صدها هزار نفر از مسلمانان اویغور و دیگر اقلیت های دینی را وادار به کار سخت و یدی در مزارع پنبه استان سین کیانگ در غرب این کشور می نماید. نام قدیم استان سین کیانگ ترکستان شرقی است و بیشتر ساکنان این استان را اویغورهای مسلمانِ ترک تبار تشکیل می دهند.

کشاورزان در حال برداشت محصول پنبه در 21 اکتبر سال 2019 در مزارع پنبه استان سین کیانگ چین/ عکس: GETTY IMAGES

گزارش ماه گذشته بی بی سی در خصوص کار اجباری اویغورها در مزارع پنبه سین کیانگ فشار بر خرده فروشان لباس را برای حذف پنبه سین کیانگ از زنجیره فراوری افزایش داده است.

برند مارک و اسپنسر (M&S) سالانه بیش از 40 هزار تن پنبه را برای فراوریات خود از منابع مختلف تهیه می نماید.

فراخوان به عمل جدید با ائتلاف سازمان های حقوق مدنی و اتحادیه های کارگری شکل گرفته و خواهان خاتمه سو استفاده از مردم اویغور است.

این ائتلاف خاطرنشان کرد برندهایی که نخ، پنبه، پارچه و پوشاک خود را از منطقه سین کیانگ چین تامین می نمایند، سود خود را با نقض قوانین حقوق بشر مانند بهره کشی اجباری از نیروی کار به دست می آورند.

مارک و اسپنسر در این باره گفت که این شرکت پنبه مورد احتیاج خود را به وسیله مشاغل معتبر پنبه بهتر و خلاقانه (BCI) به عنوان مراکز غیرانتفاعی و با تمرکز بر فراوری پایدار تامین می نماید.

پنبه بهتر و خلاقانه (BCI) حدود 9 ماه پیش فعالیت های خود در سین کیانگ را به حالت تعلیق درآورد و پس از آن، هیچ پنبه سین کیانگی وارد چرخه تامین و فراوری محصولات برند مارک و اسپنسر نشده است.

با این حال شرکت فراوری پوشاک مارک و اسپنسر گفت که امضای فراخوان و حمایت از آن برای تشویق دیگر شرکت ها و آنالیز زنجیره تامین و فراوری آنها ضروری است.

ریچارد پرایس مدیرعامل بخش خانه و لباس شرکت مارک و اسپنسر در این باره گفت: زمانی که صحبت از فراوری پوشاک براساس سیستم پایدار و وابسته به اخلاق می گردد، ما با کار و تاثیرگذاری روی دیگران می توانیم به تغییر واقعی دست یابیم.

گروه ضد برده داری بین الملل (Anti-Slavery International) به عنوان یک نهاد غیردولتی از این اقدام استقبال نموده و سایر خرده فروشان را به پیروی از این فرایند تشویق می نماید.

یاسمین اوکانر مدیرعامل سازمان گروه ضد برده داری بین الملل در این باره گفت: این فراخوان به عمل راستا تعیینی را مطابق با دستورالعمل های سازمان ملل در زمینه تجارت و حقوق بشر دنبال می نماید و ما از سایر برندهای بزرگ می خواهیم تا در این زمینه از مارک و اسپنسر پیروی نموده و به این فراخوان متعهد شوند.

استان سین کیانگ چین حدود 20 درصد از پنبه دنیا را تامین می نماید.

فراوری پنبه (با کار اجباری) تنها موضوع حقوق بشری در استان سین کیانگ به شمار نمی آید.

پیش از این تعیین شده است که بیش از یک میلیون نفر از اقلیت های مسلمان اویغور و دیگر اقلیت های این ناحیه به صورت اجباری در اردوگاه های استان سین کیانگ زندگی می نمایند. بسیاری از آنها به صورت اجباری در کارخانه نساجی نزدیک به این اردوگاه ها مجبور به کار هستند.

چین مدت هاست که این ادعاها را رد نموده و این اردوگاه ها را مراکز بازآموزی و آموزش حرفه ای می خواندو کارخانه ها را نیز بخشی از طرح بزرگ کاهش فقر عنوان نموده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 100

به "فراخوان برند پوشاک بریتانیایی: از پنبه اویغورها استفاده نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان برند پوشاک بریتانیایی: از پنبه اویغورها استفاده نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید