آشنایی با انواع شکم بند بارداری

به گزارش شهر ورزش، برای انتخاب شکم بند بارداری مناسب بایستی اطلاعات کافی از مشخصات ظاهری، مزایا و مضرات استفاده از هریک از آنها داشته باشید. در این مطلب قصد داریم انواع شکم بند بارداری و ویژگی های هر کدام را برایتان توضیح دهیم. بعلاوه روش پوشیدن و موارد منع استفاده از آنها را ذکر می کنیم.

آشنایی با انواع شکم بند بارداری

انواع شکم بند بارداری

انواع مختلفی از شکم بند بارداری وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. بهتر است با شناخت بیشتر این شکم بندها و توجه به شرایط خود اقدام به خرید کنید.

1. باند های شکمی (Belly bands)باند های شکمی از پارچه های انعطاف پذیر تهیه می شوند و شکم را کاملا در بر می گیرند. این باند ها معمولا زیر لباس پوشیده می شوند و فشار ملایمی به باسن، شکم و کمر وارد می نمایند تا کمی فشرده تر شوند. باند های شکمی در بین زنان باردار از محبوبیت بالایی برخوردارند و در مقدار ها، شکل ها، رنگ ها و طرح های مختلف موجودند. این باند ها اغلب دارای بخشی لاستیکی هستند که از جمع شدن آن ها روی شکم جلوگیری می نماید.

2. کمربند های شکمی (Belly belts)کمربند های شکمی کمربند های سفتی هستند که در اطراف شکم قرار می گیرند و از کمر، لگن، باسن و شکم در دوران بارداری حمایت می نمایند. این کمربند ها معمولا بر روی لباس قرار می گیرند، اگر چه بعضی افراد آنها را زیر لباس می پوشند. کمربند های شکمی معمولا باریک تر از باند های شکمی هستند و حالت نواری دارند.

3. کمربند دو تکه بارداری (Prenatal or maternity cradles)کمربند دوتکه بارداری شامل یک کمربند شکمی است که در پایین شکم قرار می گیرد و یک نوار دیگر که بالای شکم بسته می گردد. بدین ترتیب تمامی شکم را در بر خواهد گرفت.

4. لباس مخصوص بارداری (Maternity support clothing)بسیاری از لباس ها و شلوار های مخصوص بارداری، یک کمربند حمایتی برای زیر شکم و یک نوار پهن قابل انعطاف برای دربرگرفتن شکم دارند. این لباس ها معمولا شکم، باسن و پا ها را حمایت می نمایند. بعضی لباس های بارداری، سینه بند ورزشی مخصوص به همراه دارند که بخشی از وزن بدن را تحمل می نمایند.

5. شکم بند های دورپیچ مخصوص پس از زایمان (Postpartum belly wraps and girdles)شکم بند های دورپیچ شامل چند لایه پارچه ای کششی و محکم هستند که از زیر سینه تا باسن را می پوشانند. ادعا می گردد که استفاده از این شکم بند ها مزایای زیر را در پی دارد:

مراقبت از کمر

سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی پس از زایمان، به ویژه پس از سزارین

بهبود گردش خون

مزایا و مضرات استفاده از باند های شکمیطراحی باندهای شکمی به گونه ای است که با پوشش دهی شکم زنان باردار، احتیاج آن ها را به خرید لباس نو کاهش می دهد. پژوهش های علمی چندانی وجود ندارد که نقش حمایتی باندهای شکمی را تایید کند.

مزایای احتمالیاحتیاج خرید لباس نو در دوران بارداری کاهش می یابد: استفاده از باندهای شکمی در زنان باردار موجب می گردد آنها برای مدت طولانی تری از لباس های خود استفاده نمایند. بسیاری از زنان باردار تمایلی ندارند که شکم در حال رشدشان در لباس جلوه نمایی نمایند و این باندها، شکم آن ها را کاملا پوشش می دهد. بدین ترتیب احتیاج خرید لباس نو برای زنان باردار کاهش می یابد.

برای استفاده در دوران بارداری و پس از زایمان مناسب هستند: همانگونه که زنان در دوران بارداری تمایل به استفاده از باندهای بارداری دارند، پس از زایمان هم می توانند از آنها استفاده می نمایند تا سریع تر به حالت قبل بازگردند.

ارزان هستند: علاوه بر اینکه این شکم بند ها با افزایش طول مدت استفاده از لباس ها، به اقتصاد خانواده یاری می نمایند، قیمت کمی هم دارند و بسیار ارزان هستند.

مضرات بالقوهحمایت کافی از کمر و شکم زنان باردار نمی نمایند.

معمولا روی شکم جمع می شوند.

پژوهش های کافی در خصوص ایمنی استفاده از این شکم بندها وجود ندارد.

مزایا و معایب استفاده از کمربند های شکمی

کمربند های بارداری بخشی از وزن شکم را متحمل می شوند و احساس راحتی بیشتری به زنان باردار می دهند.

مزایاتصحیح شرایط نشستن و ایستادن: کمربند های شکمی با تقسیم وزن شکم زنان باردار و جابجا کردن مرکز ثقل بدن، شرایط بدنی او را تثبیت می نمایند. مطالعه ای که در سال 2018 بر روی 90 زن باردار انجام شد نشان داد که پوشیدن کمربند شکمی موجب بهبود تعادل زنان باردار می گردد.

کاهش خطر افتادن: کمربند های بارداری با تثبیت لگن و بهبود بخشیدن تعادل، خطر سقوط را در زنان باردار کاهش می دهند. مطالعه ای که در سال 2014 بر روی 90 زن باردار انجام شد، نشان داد که پوشیدن کمربند بارداری، تعادل زنان را بهبود می بخشد و خطر سقوط را در دوران بارداری کاهش می دهد.

آسان تر شدن ورزش و فعالیت بدنی: طبق بیانیه کالج پزشکان متخصص زنان و زایمان امریکا، پوشیدن کمربند بارداری بویژه در سه ماهه آخر بارداری دویدن و راه رفتن را آسان تر می نماید. بعلاوه پوشیدن کمربند بارداری احتمال بروز آسیب در حین ورزش کردن را کاهش می دهد.

کاهش درد های بارداری: کمربند های بارداری درد های ناحیه شکم و لگن، بعلاوه دردهای ناشی از سنگینی وزن را کاهش می دهند.

مطالعه ای در سال 2017، بر روی 46 زن باردار مبتلا به درد کمر و لگن انجام شد. این زنان برای راه رفتن و ایستادن به مدت زمان طولانی مشکل داشتند. مطالعات نشان داد زنانی که برای مدت کوتاهی کمربند های بارداری را پوشیده بودند، شدت دردشان کاهش پیدا کرد و توانایی انجام کار های روزانه را پیدا کردند.

آنالیز دیگری که در سال 2015 انجام شد نشان داد که در میان تمامی روش ها، تنها استفاده از کمربندهای شکمی و طب سوزنی موجب کاهش درد کمر و لگن در بارداری می شوند.

معایبنامناسب برای استفاده طولانی مدت: زنان باردار نبایستی به مدت طولانی از لباس های سفت و تنگ مانند کمربند بارداری استفاده نمایند. زیرا موجب کاهش جریان خون ورودی به رحم و جنین می گردد.

قیمت گران: کمربند های شکمی نسبت به باندهای شکمی ضخیم تر هستند و کیفیت و طول عمر بیشتری دارند. همه این عوامل موجب افزایش قیمت آنها می گردد.

استفاده از کمربند شکمی برای مدت طولانی مزایای آن را از بین می برد. مطالعه ای که در سال 2017 بر روی 46 زن باردار انجام شد نشان داد استفاده کوتاه مدت و چند بار در هفته موجب کاهش درد کمر و لگن در آنها شده است.

معیار های انتخاب شکم بند بارداریبرای انتخاب شکم بند بارداری مناسب، معیارهای زیر را در نظر داشته باشید:

کارایی شکم بند (مناسب برای روی لباس یا زیر آن و...)

راحتی

مقدار و شکل

قیمت و اندازه بودجه شما

رنگ ها و طرح های موجود

کیفیت

طول عمر

قابلیت استفاده پس از زایمان

روش پوشیدنشما می توانید با توجه به دستورالعمل شکم بند خریداری شده، چگونگی پوشیدن و زمان استفاده از آن را دریابید. بهتر است کمربند شکمی یا محکم ترین قسمت لباس بارداری، زیر شکم بالای استخوان شرمگاهی باشد.

هشدار: متخصصان توصیه می نمایند در شرایط زیر از شکم بند بارداری استفاده نگردد:

در محیط های گرم و مرطوب

هنگام ورزش کردن یا فعالیت بدنی شدید

در مناطقی که جریان هوای اندکی وجود دارد

بارداری های پیچیده و با مسایل خاص

خستگی یا بیماری مادر

به یاد داشته باشید...شواهد علمی کافی برای معین مزایا و معایب شکم بند های بارداری وجود ندارد. با این حال، توصیه می گردد که شکم بند برای مدت زمان طولانی پوشیده نگردد. از سویی دیگر پوشیدن لباس های تنگ و سفت برای مدت زمان طولانی یا در محیط های گرم و مرطوب موجب گرمازدگی زنان باردار می گردد. این لباس ها با محدود کردن جریان هوا، نگه داشتن حرارت بدن و سخت کردن تنفس، گرمازدگی را تشدید می نمایند.

پژوهش های دیگری که بر روی افراد غیر باردار صورت گرفته هم نشان می دهد که پوشیدن کمربند های های تنگ موجب بروز مسائل زیر می گردد:

یبوست

کمر درد

مسائل گوارشی

مسائل سیستم عصبی

به عنوان یک قاعده کلی، اگر لباس بر روی پوست اثرات فشار باقی بگذارد، احساس ناراحتی بدهد یا پس از درآوردن آن احساس راحتی کنید، پوشیدن آن برای زنان باردار مناسب نیست.

کلام آخرانتخاب شکم بند بارداری برای زنان احتیاج به دقت و آنالیز زیادی دارد. از آنجایی که تحقیقات کافی در خصوص مزایا و معایب استفاده از آنها انجام نشده، بهتر است قبل از خرید و پوشیدن آن، نظر پزشکتان را جویا شوید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 521

به "آشنایی با انواع شکم بند بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع شکم بند بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید