آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم

به گزارش شهر ورزش، آلرژی یا حساسیت واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل گوناگون است. کسانی که حساسیت دارند، دستگاه ایمنی آنها بسیار حساس و هوشیار است.

آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم

نشانه های آلرژی را می توان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم کرد؛ واکنش خفیف، شامل نشانه هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، واکنش متوسط، در بخش های مختلف بدن ایجاد می شود و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم تبدیل شود.

آلرژی واکنش سیستم ایمنی بدن است؛ هنگامی که آلرژی در بدن ایجاد می شود، سیستم ایمنی ماده ای را که معمولاً برای بدن بی ضرر است، به عنوان ماده ای زیان آور شناسایی می کند و بر علیه آن وارد عمل می شود.

بدن انسان به طور معمول در مقابل عوامل مضری مانند ویروس ها و باکتری ها از خود دفاع می کند و گاهی اوقات این دفاع در مقابل مواد بی ضرری مانند گرد و غبار، کپک ها، یا گرده گیاهان صورت می گیرد، سیستم ایمنی بدن در مقابل این مواد واکنش نشان می دهد و پادتن می سازد، پادتن مانند اسلحه ای به این مواد حمله ور می شود تا آن ها را از بین ببرد و در نهایت برخی واکنش های التهابی در بدن رخ دهد و علائمی ایجاد شود که به آن ها واکنش های آلرژیک گفته می شود.

آلرژی بیشتر در کدام قسمت های بدن بروز می کند؟

یک واکنش آلرژیک ممکن است در هر نقطه از بدن مانند پوست، چشم، دیواره چشم ها، دیواره معده، بینی، سینوس ها، گلو و ریه ها رخ دهد؛ در واقع سلول های ایمنی در این قسمت ها واقع شده اند تا با عوامل مهاجمی که از طریق استنشاق یا بلع وارد می شوند یا در تماس با پوست قرار می گیرند، مقابله کنند.

علائم آلرژی شامل گرفتگی و احتقان بینی، عطسه، خارش بینی، ترشح از بینی، خارش گوش ها، التهاب لایه های چشم شامل قرمزی و مرطوب شدن چشم ها و ترشح و خارش دار شدن آن ها، التهاب های پوستی شامل خشکی، قرمزی و خارش ، کهیر، کوتاه شدن تنفس، بروز سرفه و خس خس سینه است.

بهترین راه مقابله با آلرژی دوری از ماده محرک است و پرهیز از روبرو با گرد و غبار، مصرف مایعات زیاد و شستشوی مکرر حلق و بینی برای کاهش علائم توصیه می شود، به افرادی که مبتلا به آلرژی های تنفسی هستند توصیه می شود از ماسک فیلتردار استفاده کنند، شستن دست ها هم در پیشگیری از حساسیت هایی که چشم ها و پوست را درگیر می کند؛ بسیار موثر است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 45

به "آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلرژی و علل و علائم آن را بهتر بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید