توصیه نادر طالب زاده به مدیر شبکه مستند چه بود؟

به گزارش شهر ورزش، سلیم غفوری مدیر شبکه افق که پیش از این مدیریت شبکه مستند را بر عهده داشت با اشاره به خاطرات خود با نادر طالب زاده از اهمیت تربیت نسل تازه فیلمسازان و برنامه سازان سخن گفت.

توصیه نادر طالب زاده به مدیر شبکه مستند چه بود؟

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، سلیم غفوری مدیر شبکه تلویزیونی افق درباره رویکرد های زنده یاد نادر طالب زاده در حوزه برنامه سازی تلویزیونی و دست گذاشتن او بر روی سوژه های چالشی و روز در حوزه رسانه و بین الملل، شرح داد: آقای طالب زاده شناخت جامع و درستی از غرب داشت و از آنجایی که سال ها در غرب زندگی نموده بود، از درون این جامعه را می شناخت و رصد خوبی هم روی فضای رسانه ای غرب داشت، به همین علت گاهی موضوعات و سوژه هایی را انتخاب می کرد که احساس ش این بود باید به لحاظ رسانه ای به آن ها پرداخت و آن ها را تشریح کرد. انتخاب بسیاری از این سوژه ها ماحصل شناخت فضای رسانه و شناخت رسانه های غربی بود که خروجی آن تبدیل به یک برنامه مؤثر و تأثیرگذار می شد. در یک جمله می توانم بگویم فهم نادر طالب زاده از رسانه درست و کامل بود.

تمایز نادر طالب زاده با دیگر برنامه سازان

وی درباره وجوه تمایز نادر طالب زاده با دیگر برنامه سازان و فعالان رسانه ای هم گفت: یکی از این وجوه تمایز همین فهم رسانه ای بود که به آن اشاره کردم و دیگری شجاعت و صراحت او بود. نادر طالب زاده زمانی که به درستی یک مطلب می رسید و احساس می کرد باید آن را بیان کند، خیلی صریح آن را مطرح می کرد و به اصطلاح در این موارد تعارف نداشت. وجه تمایز دیگر او دغدغه مندی اش بود. او به معنای واقعی کلمه قائل به این بود که باید حرف انقلاب اسلامی را صریح و بلند اظهار داشت. از آنجایی که او این ویژگی ها و دغدغه ها را داشت، همین امر باعث می شد که خروجی کارش هم خروجی متفاوتی نسبت به افراد دیگر باشد.

غفوری درباره عدم حضور زنده یاد طالب زاده در پست های مدیریتی تلویزیون طی سال های فعالیت خود در رسانه ملی هم گفت: واقعاً دغدغه ای در این زمینه نداشت و به جز دوره کوتاهی که مدیرکل تأمین برنامه خارجی سیما بود، در باقی موارد همیشه دوست داشت با مخاطب حرف بزند و مصاحبه کند. علاقه مند به تبیین موضوعات برای مخاطبان بود و به همین علت همیشه بیش از آنکه در پی گرفتن مسئولیت اجرایی باشد، بیشتر به فکر برنامه سازی بود. چه در دوره ای که بیشتر مستندسازی می کرد و آثار ماندگاری همانند خنجر و شقایق و عصر انتظار را فراوری کرد چه بعد ها که در حوزه برنامه سازی برنامه های، چون راز و عصر را به آنتن رساند.

توصیه نادر طالب زاده به مدیر شبکه مستند

وی تأکید کرد: نهضتی که نادر طالب زاده در زمینه تربیت نسلی از مستندسازان به راه انداخت را هم نباید فراموش کرد که بعضی از آن ها امروز به قله رسیده اند کار های تأثیرگذار و ارزشمندی را به ثمر می رسانند. نادر طالب زاده در عرصه آموزش هم همین نگاه را دنبال می کرد که همیشه می خواست برای مردم و از مردم صحبت کند. در همه این سال ها پیشنهاد هایی برای ورود به عرصه مدیریت داشت، اما به جز حضور در شورا های مشورتی که بیشتر جنبه فرآوری و تکمیل فرآیند های دیگر را داشت، هیچ گاه مسئولیت اجرایی برعهده نگرفت.

مدیر شبکه افق درباره کوشش زنده یاد طالب زاده در زمینه تربیت نیروی انسانی در حوزه برنامه سازی تلویزیونی هم گفت: در این زمینه هم بچه های بسیاری در کنار ایشان کار یاد گرفتند و بعد ها به صورت مستقیم وارد عرصه برنامه سازی شدند. خیلی از دوستانی که بعد ها وارد عرصه برنامه سازی شدند، همیشه با ایشان در ارتباط بودند و از مشورت ها و هدایت های او بهره می گرفتند. در مقام قیاس طبیعتاً در این جریان در فضای مستندسازی گسترده تر بود چرا که اساساً ایشان فعالیت را از حوزه مستندسازی شروع نموده بود و قائل به این بود که بسیاری از مسائل را می توان به وسیله ساخت آثار مستند حل کرد. به همین علت همیشه مستندسازی در گوشه فکر او وجود داشت.

غفوری در انتها گفت: زمانی که بحث راه اندازی شبکه مستند مطرح شد، تأکید نادر طالب زاده بر این بود که ما خیلی از مسائل را به وسیله ساخت مستند می توانیم برطرف بکنیم. بعد ها هم که بنده مدیر شبکه شدم، همیشه در این زمینه به من تأکید داشت که اگر ما مستند های صریح و موشکفانه داشته باشیم، بسیاری از مسائل مان حل خواهد شد. توجه به شبکه مستند هم ریشه در همین مسئله داشت که قرار بود این شبکه تبدیل به آینه جامعه گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 763

به "توصیه نادر طالب زاده به مدیر شبکه مستند چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه نادر طالب زاده به مدیر شبکه مستند چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید