ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد

به گزارش شهر ورزش، ساعت کاخ گلستان که هدیه ملکه انگلیس به ناصرالدین شاه قاجار بود، پس از سال ها خاموشی دوباره به کار افتاد و صدای ناقوس آن صبح امروز در تهران پیچید.

ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد

به گزارش ایسنا، این ساعت که به گفته تعمیرکار آن، قدمتش به بیش از 150 سال می رسد، روی برج شمس العماره در کاخ گلستان نصب شده است. ساعت پیشکش ملکه ویکتوریا به ناصرالدین شاه بود که روی بلندقامت ترین عمارت تهران نصب شد. اما صدای بلند ناقوس آن برای دربار و اهالی محدوده ارگ سلطنتی آزاردهنده بود، خواستند صدای ساعت را کم کنند، ولی کلا آن را از کار انداختند.

اوایل دهه 90 سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد ساعتچی ـ ساعتکار قدیمی شهر ـ را خبر کرد تا به یک قرن سکوت ساعت پیشکشی خاتمه دهد. خاتمه ظهر روز 22 بهمن ماه سال 1391 عقربه های ساعت شمس العماره به حرکت درآمد. گفته می شد هزینه تعمیر و نگهداری این ساعت ماهانه 500 هزار تومان بود که هزینه بالای آن، کوک ساعت را پس از 10 ماه، دوباره از کار انداخت. هرچند مسؤولان کاخ آن زمان گفتند کوک ساعت، چون از حالت دستی خارج و مکانیکی شده دوام نیاورده است.

سال 97 دوباره تعمیرکار ساعت را خبر کردند و با او تفاهم نامه ای بستند تا هم کل ساعت های کاخ گلستان را کار بیندازد، هم هر 15 روز یک بار ساعت شمس العماره را کنترل کند تا بار دیگر متوقف نشود. از مدیر وقت کاخ نقل شده که هزینه نگهداری و کوک این ساعت ماهانه تقریبا 15 میلیون تومان می شد. از به کار افتادن دوباره ساعت در آن روز ها خبری نشد تا این که صبح امروز، دوشنبه 23 فروردین ماه سال 1400، ناقوس ساعت شمس العماره به صدا درآمد.

تعمیرکاران این ساعت می گویند 18 ماه برای به کار انداختن عقربه ها و ناقوس آن زمان گذاشته اند.

ناقوس این ساعت تاریخی پس از سال ها خاموشی، با حضور شهردار منطقه 12 به صدا درآمد، چون این بار هزینه تعمیر و کوک آن را شهرداری این منطقه پرداخت کرده است. علی محمد سعادتی گفت: کاخ گلستان تنها اثر جهانی شهر تهران است که همه ما در هر نهاد و دستگاهی موظفیم از آن حفاظت کنیم.

او علت به حرکت درآوردن این ساعت را بازگشایی دوباره باب عالی ـ درِ شرقی کاخ گلستان ـ دانست و اضافه نمود: بازگشایی این درِ کاخ گلستان دغدغه درازمدت ما بود، بنابراین با مدیریت این مجموعه تاریخی و فرهنگی صحبت کردیم و مجوز های لازم را برای بازسازی و بازگشایی آن گرفتیم. راه اندازی ساعت ملکه ویکتوریا هم بخشی از پروژه باب عالی است. این ساعت از سال 1304 تا 1389 از کار افتاده بود که پس از این دوره تعمیر شد، ولی دوباره از مدار خارج شد تا امسال که دوباره صدای آن شنیده می شود و خاطره تهران قدیم را تداعی می کند. قرار است کارشناسانی به این منظور آموزش داده شوند تا دیگر شاهد خاموشی ساعت شمس العماره نباشیم.

آفرین امامی ـ مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ـ نیز در مراسم به صدا درآوردن ناقوس ساعت شمس العماره به ایسنا گفت: به کار انداختن ساعت شمس العماره پیش نیاز بازگشایی باب عالی بود که موضوع با شهرداری منطقه 12 مطرح و با استقبال و حمایت آن ها نیز روبرو شد. هدف مجموعه جهانی کاخ گلستان این است که ساعت به صورت متوالی کار کند و صدای ناقوس آن در منطقه شنیده شود. اجازه نمی دهیم بار دیگر ساعت ساکت شود.

او در جریان بازدید شهردار منطقه 12 با اشاره به پیشنهاد راه اندازی موزه ساعت در شمس العماره و موافقت اداره کل موزه ها، اضافه نمود: با وجود حدود 400 ساعت تاریخی در کاخ گلستان که بیشتر آن ها پیشکش شده به ناصرالدین شاه است، می توان این عمارت را به موزه ساعت یا زمان تبدیل کرد. قرار است طرح محتوایی آن آماده شود تا مصوبه را دریافت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 260

به "ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناقوس ساعت تاریخی تهران به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید