ییلاق آغوزحال ، آمیزه ای از شکوه طبیعت

به گزارش شهر ورزش، ییلاق آغوزحال، آمیزه ای از جنگل، کوه، دشت های سرسبز و پر گل و آبشار زیبا در دل طبیعتی بکر محسوب می شود که برای طبیعت گردان حرفه ای مقصدی رویایی است.

ییلاق آغوزحال ، آمیزه ای از شکوه طبیعت

استان مازندران یکی از پرترددترین مقاصد گردشگری، به خصوص برای علاقه مندان طبیعت به شمار میرود. شهر تنکابن یا شهسوار پس از چالوس دومین شهر پرجمعیت غرب مازندران است. دیدنی های تنکابن، شامل بناهای تاریخی مانند قلعه ها، آتشکده ها، بناهای مذهبی و نگارخانه ها و بسکمک اماکن دیگر است که در شمارش نمی گنجد. این شهر همچنین گنجینه ای بزرگ از جنگل ها، مراتع، ییلاق های زیبا و طبیعت بکر و چشم نواز را در خود جای داده است.

ییلاق آغوزحال، از برجسته ترین و رویایی ترین جاذبه های طبیعی اطراف تنکابن است. خبرنگاران دراین مقاله قصد دارد شما را به تماشای زیبایی های بی نظیر این منطقه دعوت کند.

هرآنچه باید در سفر به آغوزحال بدانیم:

  • ییلاق آغوزحال کجاست؟
  • چطور به آغوزحال برویم؟
  • پوشش گیاهی و جانوری آغوزحال
  • کشاورزی و محصولات آغوزحال
  • دیدنی ها و ییلاق های اطراف آغوزحال
  • بهترین زمان سفر به آغوزحال
  • اقامت در آغوزحال
  • در سفر به آغوزحال با خود چه ببریم؟

ییلاق آغوزحال کجاست؟

در دل طبیعت زیبا در غرب مازندران، منطقه ییلاق آغوزحال دوستداران طبیعت را به خود جلب کرده است. ییلاق آغوزحال شامل جنگل، جهتهای خاکی منتهی به کوهستان و مشرف به جنگل دوهزار است. این منطقه رویایی، مناسب برای کسانی است که از پیاده روی های طولانی و کوهنوردی در دل جنگل، لذت می برند. آغوز در زبان محلی منطقه به معنای گردو است و حال به معنای محله و منطقه است.

جنگل آغوزحال جهت دسترسی به بکرترین ییلاق های استان گیلان است. در حقیقت، در دل جنگل دو استان به هم پیوند می خورند. در بیشتر نقاط جنگل، تردد با ماشین غیرممکن است و در بسکمک از جهتها، تنها می توان با ماشین های مجهز تردد کرد.

برای رسیدن به ییلاق های اطراف آغوزحال باید با پای پیاده راهی جنگل شد. برای این منظور باید گروهی حرکت کنید و از راهنمای محلی آگاه به جهت، کمک بگیرید. پوشیدن کفش مناسب، شما را از گزند خزندگان محفوظ نگه می دارد. تلفن همراه در جهت آنتن ندارد.

چطور به آغوزحال برویم؟

برای رفتن به منطقه ییلاق آغوزحال ابتدا باید به تنکابن بروید و سپس از راه شیرود وارد جهت جنگل های دوهزار و سه هزار شوید. در واقع جهت رسیدن به آغوزحال از تنکابن، همان جاده تپه های دوهزار است. در پنج کیلومتری تنکابن، منطقه خرم آباد واقع شده است که ورودی های جنگل آغوزحال، دوهزار و سه هزار، از قسمت های مختلف آن ممکن است. اگر به سمت جنوب پیش بروید و از دریا فاصله بگیرید، پس از رسیدن به سه راه سلیمان آباد، تنها جهت به آغوزحال یک جاده فرعی و خاکی است که با تابلو تعیین می شود. پس از طی کردن مسافتی حدود چهل کیلومتر، به ورودی جنگل آغوزحال می رسیم. اراضی این منطقه تحت پوشش سازمان حفاظت از جنگل ها و مراتع است.

پوشش گیاهی و جانوری آغوزحال

جنگل های آغوزحال مملو از درختان سر به فلک کشیده چند صد ساله است. درختانی از گونه های راش، چنار، هیرکانی و ون، جنگل را پوشانده اند.

رطوبت خاص و ارتفاع مناسب منطقه، همراه با خاک حاصلخیز، گیاهانی متنوع با عمری طولانی پدید آورده است. سرخس های این جنگل، قدمت پیش از تاریخ دارند. خانه های روستایی از چوب درختان راش ساخته شده اند و رود و نهر در میان روستاها روان است.

در طول جهت جنگل، صدای پرندگان طنین انداز است. در اکوسیستم منطقه گونه های متنوع جانوری اعم از پرندگان، خزندگان، پستانداران، دوزیستان و ماهی ها زندگی می کنند.

گوزن ها، گوسفندان وحشی، گرگ، گربه جنگلی، روباه و گراز، نمونه هایی از پستانداران این منطقه هستند. در دشت ها و مراتع، اسب های وحشی خودنمایی می کنند و از انواع پرندگان می توان قرقاول، کبک، عقاب طلایی و اردک سرسفید را نام برد.

کشاورزی و محصولات آغوزحال

سراسر منطقه، باغ های مرکبات به خصوص نارنج و پرتقال، فراوان به چشم می خورد. کیوی از دیگر محصولات رایج است که به خاطر بافت شیب دار منطقه مورد استقبال باغداران قرار گرفته است. کشت چای نیز در منطقه جریان دارد.

در کنار کشاورزی، زنبورداری و تولید عسل مرغوب هم پرطرفدار است. روستاییان محصولات لبنی با کیفیت و نان های محلی تازه، به مسافران عرضه می کنند.

دیدنی ها و ییلاق های اطراف آغوزحال

پس از رسیدن به جنگل آغوزحال، از هر جهتی ادامه دهید به منظره ها شگفت انگیز جدیدی می رسید. ارتفاعات اطراف آغوزحال از دشت ها و مراتع و روستاهای ییلاقی، پوشیده شده است.

یکی از برجسته ترین جاذبه های نزدیک آغوزحال، آبشار میلاش، در یک کیلومتری غرب روستای میلاش، واقع در جنگل دوهزار است.

میلاش بلندترین آبشار شمال ایران، با ارتفاع 25 متر است. عمق استخر ایجاد شده پای آبشار ، 70 سانتی متر و کف آن پر از سنگ های ریز و درشت است. برای رسیدن به آبشار میلاش می توانید تا روستا را با ماشین طی کنید و از آنجا به کمک راهنما و 30 دقیقه پیاده روی به آبشار می رسید.

  • آدرس روستای میلاش: شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، بالاتر از روستای سفید آباد، پنج کیلومتر بعد از پردیس گردشگردی همت، روستای میلاش

از دیگر ییلاق های اطراف آغوزحال، ییلاق لیمرا است. پس از چند ساعت جنگل نوردی در آغوزحال، در انتهای جنگل، به دشتی بر فراز ابرها و پوشیده از مه می رسیم. در این منطقه به دلیل ارتفاع زیاد، پوشش جنگلی تمام می شود و درختی نمی روید. تابستان ها، دامداران گله های خود را برای چرا به این منطقه ها کوچ می دهند. در دل این ییلاق، کلبه های چوبی که به تلار معروف است، به چشم می خورند.

دشت دریاسر، از دیگر ییلاق های دیدنی اطراف آغوزحال است. این دشت، بین چهار کوه محصور شده است که در جنوب غربی آن، کوه الموت واقع شده است. در اردیبهشت، دریاسر غرق گل های بابونه می شود. دشتی پوشیده از گل های زرد، در جوار کوه های انبوه سفید از برف و چشمه های بی شمار در دل دشت، منظره ای فوق العاده رقم می زند.

یکی از دورترین روستاهای ییلاقی منطقه، روستای لاکتراشان است؛ که به دلیل عدم دسترسی ماشین به آن، بسیار بکر مانده است. اگر آغوزحال را به سمت ییلاق بالا برویم و در جهت پاکوب روی دامنه شرقی دره میاندشت به جهت ادامه دهیم، به روستای لاکتراشان می رسیم. نشانه هایی از آثار باستانی در اطراف این روستا، حکایت از قدمت تاریخی آن دارد.

برای رسیدن به لاکتراشان از آغوزحال یک روز زمان لازم است. بهتر است تا روستای ولگسر با ماشین بروید و پس از آن با پیاده روی چند ساعته به لاکتراشان خواهید رسید. اگر همچنان مایل به ادامه باشید، در امتداد دامنه شرقی، به دو راهی نوشا می رسید. نوشا، ییلاقی دیگر در نوک دامنه شرقی است.

با پایین آمدن دوراهی به سمت چشمه میانلت و موازی حرکت کردن با رودخانه، به روستای میانکوه خواهید رسید و از آنجا می توانید با ماشین به تنکابن برگردید.

بهترین زمان سفر به آغوزحال

ییلاق آغوزحال در تابستان، خنک، مطبوع و بدون شرجی است. برای لذت بردن از زیبایی های این ییلاق و دشت های اطراف آن، بهترین زمان تابستان است. ییلاق ها منطقه های سردسیر هستند که در بیشتر زمان سال بارش های فراوان دارند. از ابتدای بهار می توانید به آغوزحال و منطقه ها اطرافش بروید؛ اما پیش از سفر به قسمت های مرتفع و دشت ها و ییلاق های بالاتر، حتما شرایط هوا را بررسی کنید. در روزهای بارانی جنگل نوردی بسیار سخت می شود و ممکن است به دردسر بیفتید؛ در ضمنً منطقه ها مرتفع دمای کمتری از جنگل و جهت دارند، پس بدون اطلاع از شرایط هوا، به خصوص در فصل بهار، به ارتفاعات نروید.

برای طبیعت گردی در آغوزحال به راهنما نیاز دارید؛ چراکه منطقه وسیع، بکر و در بیشتر نقاط، بدون دسترسی به تلفن و ماشین است.

در فصل پاییز تنوع رنگ های طبیعت آغوزحال بی شمار است. در این فصل به تماشای نقاط نزدیکتر جنگل بروید؛ اما رفتن به ارتفاعات را برای زمان های مناسب تر بگذارید. بهترین زمان برای رفتن به ارتفاعات نوشه و جنگل لاکتراشان، از ابتدای اردیبهشت تا شهریور است. این منطقه ها در نیمه دوم سال به دلیل برودت هوا و بارش برف سنگین خالی از سکنه می شود و ساکنان بومی هم به منطقه ها دیگر می فرایند.

اقامت در آغوزحال

در آغوزحال و ییلاق های اطراف آن، کلبه های چوبی زیبایی برای پذیرایی و اقامت مسافران وجود دارد. نقاط دورتر جنگل، مکان مناسبی برای اقامت شبانه نیستند.

بهتر است نزدیک روستاها بمانید و اگر برنامه سفرتان، طبیعت گردی میان جنگل و رفتن به ییلاق های بالاتر است، طوری برنامه ریزی کنید که پیش از تاریکی به روستاها برسید. ورودی های جنگل دوهزار، امکانات رفاهی بیشتری دارند.

در سفر به آغوزحال با خود چه ببریم؟

ییلاق و جنگل آغوزحال به مراکز خرید دسترسی ندارند. آخرین مغازه ها و فروشگاه های کوچک در محدوده سه راه سلیمان آباد است؛ پس، قبل از ورود به جاده جنگلی، آنچه نیاز دارید تهیه کنید. اگر قصد پیشروی در جنگل و سفر چند روزه دارید، تمام وسایل خوراکی، بهداشتی و آب کافی با خود ببرید. در فصل های گرم، نان محلی تازه، گوشت، شیر، کره و عسل محلی و با کیفیت در همه روستاها یافت می شود. می توانید از محصولات محلی خریداری کنید و ضمن حمایت از روستاییان، از طعم گوارای محصولات تازه لذت ببرید.

لباس گرم، بارانی، زیرانداز، دارو و وسایل شخصی با خود داشته باشید. از قلم نیاندازید کفش مناسب کوهنوردی و پیاده روی طولانی از واجب ترین وسایل مورد نیاز شما است.

منبع: کجارو / سیری در ایران / دنیای اقتصاد / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 666

به "ییلاق آغوزحال ، آمیزه ای از شکوه طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ییلاق آغوزحال ، آمیزه ای از شکوه طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید