عباسپور: اگر مشارکت خانواده ها را در اجرای طرح کوچ نداشته باشیم برنامه ابتر خواهد ماند

به گزارش شهر ورزش، تهران (پانا) - مدیرکل انجمن اولیا و مربیان، در وبینار آموزشی تشریح نقش والدین و همکاری خانه و مدرسه در اجرای پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان که امروز چهارشنبه 5 آذرماه 99 باحضور معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش- در شبکه شاد- برگزار گردید، بر اهمیت نقش انجمن های اولیا و مربیان در جلب همکاری خانواده ها در پروژه کوچ تاکید نمود.

عباسپور: اگر مشارکت خانواده ها را در اجرای طرح کوچ نداشته باشیم برنامه ابتر خواهد ماند

نورعلی عباسپور در این برنامه درباره نقش انجمن اولیا و مربیان در اجرای پروژه کنترل وزن دانش آموزان موسوم به کوچ گفت: بسته های تحولی که برای اجرا به مدارس ابلاغ شده است فرابخشی هستند؛ یعنی وظایف آن بر عهده همه حوزه ها در آموزش و پرورش است و همه باید در اجرای آنها مشارکت نمایند. انجمن اولیا و مربیان هم یک واحد فرابخشی است. ما هماهنگ نماینده برنامههای سایر حوزه ها در تعامل با خانواده ها هستیم؛ یعنی حکم دبیرخانه ای را داریم که بستری فراهم می کنیم تا برنامه های وزارت آموزش و پرورش در تعامل با خانوادهها اجرا گردد.

وی درباره اهمیت موضوع کنترل وزن دانش آموزان گفت: این طرح حاصل پژوهش های میدانی و خطراتی که با آن روبرو هستیم تدوین شده و در آن از پژوهش های بین المللی استفاده شده است. طرح کوچ یک طرح جامع است و همه ذینفعان اعم از دانش آموزان، معلمان و کارکنان در آن درنظر گرفته شده اند. اجرای طرح راهنمای عمل دارد و خودآموز است؛ بنابراین کافی است اهلیت کار تدوین گردد.

عباسپور با اشاره به نقش خانواده ها در اجرای طرح مذکور گفت: محتوای اجرای طرح آماده است و برنامه متکی به خانواده است. یعنی اگر حضور خانواده ها را در اجرای طرح نداشته باشیم برنامه ابتر خواهد ماند. اقدام مورد احتیاج باید به وسیله خانواده و با تغییر در برنامه های خانواده عملی گردد و اگر بتوانیم خانواده ها را با خود همراه کنیم می توانیم شاهد اجرای پیروزیت آمیز طرح باشیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان تاکید نمود: جلب همکاری خانواده ها مشکل به نظر نمی رسد چون امروز همه انسان ها در کوشش برای تامین سلامتی خود هستند. از طرفی الگوهای رفتاری و سبک زندگی خانواده بر الگوهای رفتاری بچه ها اثر می گذارد بنابراین باید کار را از درون خانواده ها آغاز کنیم.

وی درباره نقش تسهیل گری انجمن اولیا و مربیان در این پروژه اظهار کرد: امروز اعضای انجمن رابط میان مدرسه و خانواده ها هستند چون خانواده ها این روزها حضور جدی تری در امر تحصیل فرزندانشان دارند. حضور انجمن اولیا باعث می گردد ما در اجرای طرح احتیاج به تشکیلات دیگری نداشته باشیم.

عباسپور اضافه نمود: ما در استان ها شوراهای انجمن اولیا و مربیان را داریم که بخش غیردولتی تشکیلات انجمن است و ما می توانیم از سطح استان تا مدرسه از آن استفاده کنیم؛ لذا هرجا اراده کنیم موضوعی را اجرا کنیم، می توانیم اعضای شوراهای انجمن را به نشست های حوزه تربیت بدنی دعوت کنیم تا آنها اهلیت اجرای کار را کسب نمایند. ما الان هم آموزش خانواده را در مدارس داریم و فقط احتیاج داریم خانواده ها این ضرورت را بپذیرند و پای کار بیایند. این امکان برای هر منطقه و استان فراهم است و انجمن ها با آموزش خانواده ها می توانند به اجرای طرح کوچ در خانواده یاری نمایند. همچنین می توانیم از ظرفیت مدرسان تربیت بدنی استفاده کنیم.

وی درباره فعالیت های مرتبط با حوزه سلامت در انجمن اولیا و مربیان گفت: در انجمن های اولیا یک کارگروه به نام کارگروه سلامت داریم. همچنین در میان خانواده ها متخصصان بسیاری وجود دارند که می توانیم از ظرفیت آنها در کل کشور در اجرای طرح استفاده کنیم.

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان با تاکید بر اهمیت سلامت جسمانی در سایر ساحت های زندگی افراد گفت: یکی از موضوعات مهم مرتبط با سلامت جسمی دانش آموزان تامین سلامت روان آنها است و این دو حوزه از هم جدا نیستند. دانش آموز ما باید از سلامت جسم برخوردار باشد تا بتواند در سایر بخش های علمی و تربیتی پیروز باشد.

عباسپور در سرانجام اظهار داشت: اگر کار با همراهی خانواده ها به اجرا درآید در آینده احتیاجی به صرف وقت برای جلب همکاری خانواده ها نداریم. بنابراین باید در ابتدای کار با استفاده از ظرفیت های انجمن اولیا و مربیان شاهد حضور خانواده ها در کنار مسئولان تربیت بدنی آموزش و پرورش باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 15

به "عباسپور: اگر مشارکت خانواده ها را در اجرای طرح کوچ نداشته باشیم برنامه ابتر خواهد ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عباسپور: اگر مشارکت خانواده ها را در اجرای طرح کوچ نداشته باشیم برنامه ابتر خواهد ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید