فهرست ورزش هایی که از آلزایمر جلوگیری می نمایند

به گزارش شهر ورزش، به گفته پژوهشگران، ورزش های تناوبی به طور معمول، شامل ورزش با حداکثر شدت به مدت 30 ثانیه و سپس 4 دقیقه زمان برای ریکاوری است، سپس این چرخه چند بار تکرار می گردد.

فهرست ورزش هایی که از آلزایمر جلوگیری می نمایند

به طور کلی با افزایش سن، جریان خون به مغز و عملکرد شریانی کاهش می یابد که این موضوع در کم شدن عملکرد مغز تاثیر دارد.

تحقیقات نشان می دهد که بعضی ورزش ها می توانند روند آلزایمر و زوال عقل را با تاخیر روبرو نموده و کند نمایند. در این میان، تمرین تناوبی با شدت بالا برترین تمرین برای جلوگیری از زوال شناختی است.

پژوهشگران طی مطالعات خود دریافتند، تمرینات ورزشی موسوم به اینتروال یا تناوبی برای افزایش جریان خون در مغز موثرتر از تمرین مداوم است.

تمرینات اینتروال شامل دوره های کوتاه با حداکثر توان و در پی آن دوره های استراحت است. این تمرینات به اشکال مختلفی انجام می گردد؛ گاهی اوقات با دوچرخه، گاهی اوقات دویدن، آهسته دویدن یا پیاده روی سریع.

به گفته پژوهشگران، ورزش های تناوبی به طور معمول، شامل ورزش با حداکثر شدت به مدت 30 ثانیه و سپس 4 دقیقه زمان برای ریکاوری است، سپس این چرخه چند بار تکرار می گردد.

دکتر تام بیلی، یکی از پژوهشگران این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق گفت: با افزایش سن، میزان جریان خون به مغز و عملکرد شریانی کاهش می یابد. این عوامل با خطر زوال شناختی و بیماری های قلبی عروقی مانند سکته مغزی مرتبط هستند. یافتن راه هایی برای افزایش جریان خون و عملکرد مغز در افراد مسن بسیار حیاتی است.

این مطالعه شامل 21 نفر بود که یا دوچرخه سواری اینتروال انجام می دادند یا به طور مداوم حدود 10 دقیقه دوچرخه سواری می کردند. نتایج به دست آمده نشان داد که جریان خون در مغز افرادی که تمرینات تناوبی انجام دادند، بیشتر بود.

دکتر تام بیلی، در این رابطه اعلام نمود: یکی از نکات کلیدی مطالعه اجرا شده، این بود که هم ورزش و هم دوره استراحت برای افزایش جریان خون مغز در افراد مسن اهمیت دارد.

این یافته ها نشان می دهد؛ تمرینات تناوبی به میزان ورزش مداوم برای افزایش جریان خون مغز در افراد مسن در طول دوره های فعالیت مؤثر بوده و زمانی که افزایش جریان خون کلی را در طول دوره های تمرین و استراحت میزان گیری کردیم، مؤثرتر از ورزش مداوم بود.

تصور می گردد که فواید ورزش بر عملکرد مغز ناشی از افزایش جریان خون و نیروی اصطکاک خون در امتداد دیواره سرخرگ ها است که در طول ورزش اتفاق می افتد.

هدف این مطالعه شناسایی نوع یا روش ورزشی بود که بیشترین افزایش را در جریان خون مغز ایجاد می نماید، بنابراین ما می توانیم بر اساس یافته های این مطالعه به بهینه سازی برنامه های ورزشی برای بهبود عملکرد مغز یاری کنیم.

منبع: سیناپرس

منبع: فرادید
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 882

به "فهرست ورزش هایی که از آلزایمر جلوگیری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست ورزش هایی که از آلزایمر جلوگیری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید