ماجرای وام 100 میلیون تومانی به زیان دیدگان بورس چیست؟

به گزارش شهر ورزش، عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس در واکنش به خبر اعطای وام 50 تا 100 میلیون تومانی به سهامداران زیان دیده در بورس، گفت: این پیشنهاد بار مالی زیادی دارد و تامین چنین منابعی در قانون بودجه برای ارائه به سهامداران در نظر گرفته نشده است، بنابراین این پیشنهاد، قابلیت اجرا ندارد.

ماجرای وام 100 میلیون تومانی به زیان دیدگان بورس چیست؟

به گزارش ایرنا، در نخستین روزهای هفته جاری خبری در رسانه ها مبنی بر ارائه وام 50 تا 100 میلیون تومانی به سهامداران خرد برای جبران ضرر و زیان آن ها در بورس مطرح شد.

بر اساس این خبر، محمد خدابخشی، نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با اشاره به ضرر و زیان سهامداران خرد در بازار سرمایه گفته بود: پیشنهاد شده است تا ارزش تابلو سهامی به عنوان وثیقه لحاظ و وام قرض الحسنه ای بین 50 تا 100 میلیون تومان به آن ها پرداخت شود. این وام با بازپرداخت سه تا پنج ساله می تواند بخشی از زیان سهامداران خرد را جبران کند و در مقابل از سهام این افراد می توان به عنوان وثیقه استفاده کرد.

طرح این ادعای عجیب و غیر منتظره، باعث پیگیری موضوع از طریق خبرنگار ما شد.

پس از پیگیری های خبرنگار ما، بیشتر مسوولان سازمان بورس نسبت به این موضوع اظهار بی اطلاعی کردند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس امروز (چهارشنبه) به ارائه توضیحاتی درباره این ادعا پرداخت و گفت: عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس چنین صحبتی را با رییس سازمان بورس مطرح کرده است، اما این صحبت فقط در حد پیشنهاد بوده و اجرای آن غیر ممکن است.

محسن علیزاده ادامه داد: معین نیست که صحبت مطرح شده در زمینه اعطای وام قرار است از کدام منبع در اختیار سهامداران قرار بگیرد.

علیزاده به حضور میلیون ها سهامدار در بازار اشاره کرد و اضافه کرد: حتی اگر قرار باشد که رقم 50 میلیون تومان به عنوان وام به سهامداران تعلق بگیرد، عدد به دست آمده به حدی کلان است که هیچ منبع اقتصادی برای چنین واریزی وجود ندارد.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس با بیان اینکه تا به امروز ارائه چنین وامی به سهامداران در کمیسیون اقتصادی مجلس، هیات مدیره سازمان بورس و شورای عالی بورس مورد بحث قرار نگرفته است، گفت: لازمه این اتفاق قرار گرفتن منابع اقتصادی در اختیار مسوولان است، در صورتی که چنین مساله ای غیر ممکن است.

وی گفت: تامین چنین منابعی در قانون بودجه برای ارائه به سهامداران در نظر گرفته نشده است؛ بنابراین به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این طرح به مرحله اجرا نمی رسد.

علیزاده تاکید کرد که باید راه های دیگری برای سرمایه گذاران زیان دیده بازار سرمایه در نظر گرفته شود.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس به برنامه های مسوولان حاضر در بورس برای بهبود فرایند معاملات بورس تاکید کرد و گفت: امکان دارد سایر اموال دولت برای فروش وارد بازار سرمایه است، فعلا این پیشنهاد به شورای عالی بورس داده شده است و در صورت موافقت، سایر اموال دولت برای فروش در بورس عرضه خواهند شد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1400 بروزرسانی: 15 دی 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 594

به "ماجرای وام 100 میلیون تومانی به زیان دیدگان بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای وام 100 میلیون تومانی به زیان دیدگان بورس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید