نمکی: 14 میلیون نفر تا اوایل تیر واکسن کرونا می زنند، امشب محموله بزرگ واکسن وارد می شود

به گزارش شهر ورزش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 14 میلیون نفر گروه هدف اول شامل افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج تا اوایل تیر واکسن کرونا می زنند.

نمکی: 14 میلیون نفر تا اوایل تیر واکسن کرونا می زنند، امشب محموله بزرگ واکسن وارد می شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی روز یکشنبه اضافه کرد: محموله واکسن جدید کرونا دیشب رسید، محموله سنگین تری امشب می رسد، هفته آینده هم محموله دیگری می رسد، بنابر این گروه هدف اول که افراد بالای 60 سال و بیماران خاص و صعب العلاج و حدود 13 تا 14 میلیون نفری و عامل اصلی بستری و مرگ و میر هستند را تا اواخر خرداد و اوایل تیر واکسینه می کنیم و بعد سراغ بقیه گروه ها می رویم.

وزیر بهداشت گفت: سامانه ثبت نام واکسن نیز راه افتاده است برخی جوسازی ها که واکسن نمی آید یا درست تزرق نمی شود و در بازار آزاد تزریق می شود 100 درصد کذب محض است.

نمکی اضافه کرد: در وزارت بهداشت می توانیم حتی در یک روستا یا یک شهرستان وضعتی واکسیناسیون را ببنیم که مثلا امروز چند واکسن زدند و به چه کسانی زدند. کدملی فرد و کد واکسن را داریم امکان سوء استفاده نیست ممکن است در اوایل کار برخی جا ها واکسن را جا به جا زده باشند که با متخلفان برخورد شدید داشتیم.

وزیر بهداشت گفت: خواهش می کنم به این حرفه های بی ربط گوش ندهید ما امانتدار دقیقی برای حفظ بیت المال و دفاع از سلامت مردم هستیم.

وی اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته 162 هزار واکسن زده شد که یک رکورد است و در روز های آینده به رکورد های بالاتری می رسیم.

نمکی ادامه داد: واکسیناسیون کرونا را برای همه گروه های هدف طبق سند ملی واکسیناسیون دنبال می کنیم. از مردم خواهش می کنیم هرگز درباره واکسن بدون اطلاعیه های رسمی به مرکزی مراجعه نکنند. گروه های سنی را با پیامک فراخوان می دهیم. افرادی که پرونده سلامت ندارند را راهنمایی می کنیم که چگونه ثبت نام کنند.

وی اضافه کرد: اگر کسی از واکسن واماند به این معنی نیست که واکسن به آنان نمی زنیم. گروه 80سال به بالا را واکسن زدیم و اکنون 75 سال به بالا شروع کردیم، اما با شروع واکسیناسیون گروه های سنی پایین تر، افراد جا مانده از واکسیناسیون می توانند به سامانه وزارت بهداشت مراجعه و ثبت نام کنند و حتما برای واکسیناسیون با آنان تماس گرفته می شود و هیچ فردی جا نمی ماند.

پیک چهارم کرونا را مهار کردیم

وزیر بهداشت گفت: از همه مردم و از جمله روحانیون و روحانیت اهل تسنن که در ایام ماه رمضان، مراسم عید فطر و نماز عید فطر توصیه های بهداشتی را رعایت کردند، واقعا تشکر می کنم.

وی اضافه کرد: کشور با ویروس انگلیسی و پیک ایجاد شده، یکی از سهمگین ترین امواج اپیدمی را با لطف و عنایت ویژه پروردگار و تلاش همکاران وزارت بهداشت پشت سر گذاشت. هیچ کشور مرفه و فقیری نبود که در هفته و ماه اول مشکل کمبود تخت بیمارستانی پیدا نکند، اما در ایران دچار این مشکل نشدیم.

نمکی گفت: منحی پیک چهارم کرونا در سراسر کشور سر به فرود آورده است. چند روش را برای مهار آن انتخاب کردیم. قبل از گرفتاری سراسری به همه استان ها ابلاغ کردیم. بیمار غیر اورژانسی پذیرش نکنند. 66 اکسیژن ساز هم در طی دو هفته به کل کشور ارسال کردیم و این مشکل هم بر طرف شد.

وی ادامه داد: کلینیک های بهداشتی نیز فعال شدند و بیماران کمتر بدحال را فیلتر می کردند تا با دریافت دارو و درمان سرپایی رد بیمارستان بستری نشوند، 150 هزار مریض دارو دریافتد و بستری نشدند و اگر این کار انجام نمی شود کل تخت های بیمارستانی که 140 هزار تخت است جوابگو نبود و با سر ریز بیماران در بیمارستان ها روبرو می شدیم و اگر این تعداد را پذیرش می کردیم مشکل سر ریز را در بیمارستان پیدا می کردیم.

وزیر بهداشت ادامه اد: همان طور که قول داده بودم. هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی معطل نشد و علی رغم هولناکی این ویروس شرمنده مردم نشدیم.

وی گفت: در همه استان ها مهار بیماری را به شکل گسترده داریم. امیدواریم در استان هایی که هنوز منحنی برای خم شدن به پایین مقاومت می کند در روز های آینده شاهد نزول قابل توجه منحی کرونا باشیم فعلا استانی که منحنی آن سر به فرود نگذاشته نداریم مگر مواردی که منحنی افقی شده است.

نمکی اضافه کرد: اگر به رنگ بندی کرونا در کشور توجه کنیم می بینیم که 31 فروردین 301 شهر قرمز داشتیم و اکنون تعداد این شهر ها به سه شهر تقلیل پیدا کرده است و این دستاورد بی بدیلی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 323

به "نمکی: 14 میلیون نفر تا اوایل تیر واکسن کرونا می زنند، امشب محموله بزرگ واکسن وارد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: 14 میلیون نفر تا اوایل تیر واکسن کرونا می زنند، امشب محموله بزرگ واکسن وارد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید