چرا وب کم لپ تاپ ها کیفیت پایینی دارند؟

به گزارش شهر ورزش، هر بار همین اتفاق می افتد. شما یک لپ تاپ مجذوب کننده و کاملاً نو با تمام امکانات خریداری می کنید، با این حال یک مورد همیشگی باعث ناامیدی تان می شود: وب کم لپ تاپ. حتی لپ تاپ هایی که وعده وب کم های فوق العاده را می دهند، در نهایت کارایی لازم را ندارند. حالا اگر می پرسید چرا؟، پاسخ به همان ویژگی هایی برمی شود که در لپ تاپ خود دوست دارید.

چرا وب کم لپ تاپ ها کیفیت پایینی دارند؟

در چند سال گذشته اهمیت کیفیت وب کم چندین برابر گذشته شده است. افراد زیادی مشغول دورکاری هستند و حتی اگر در دفتر کار حضور داشته باشند، باید جلسات زیادی را به طور آنلاین شرکت نمایند. اما چرا با وجود اینکه لپ تاپ ها روز به روز بهتر می شوند، معمولا در زمینه وب کم هنوز حرف زیادی برای گفتن ندارند؟

موقعیت بد وب کم لپ تاپ

به احتمال زیاد، وب کم لپ تاپ شما در مرکز لبه بالایی صفحه نمایش قرار گرفته است. این تقریبا بالاترین نقطه ای است که می توانید در یک لپ تاپ وبکم را پیدا کنید، اما همین موضوع هم به اولین مشکل منجر می گردد: یک نمای غیرطبیعی. لپ تاپ ها خیلی بلند نیستند و بسیاری از افراد آن ها را مستقیما روی میز، در مرکز و جلوی خود برای دسترسی آسان قرار می دهند.

با این حال، امکان بلندتر کردن وبکم داخلی از خود لپ تاپ وجود ندارد. اگر لپ تاپ خود را روی میز قرار داده اید، احتمالا وبکم پایین تر از صورت شما قرار گرفته است. برای گرفتن یک عکس زیبا از فردی، توصیه کلی این است که دوربین را بالاتر ببرید، نه پایین تر. زاویه رو به پایین تقریبا همواره باعث می گردد فرد بهتر به نظر برسد، متاسفانه با قرار دادن لپ تاپ روی میز، چنین زاویه ای به دست نمی آید. بدتر اینکه، با قرار گرفتن صفحه نمایش در زاویه ای کاملا عمودی، محتمل است بخشی از سر شما بریده گردد. تنها گزینه این است که به عقب تکیه دهید که منجر به نمای کلاسیک از پایین به بالا می گردد که هیچکس دوست ندارد آن را ببیند.

و این یک سناریوی خوش بینانه است. به دلایلی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت، بعضی از فراورینمایندگان موقعیت های جایگزین برای وبکم لپ تاپ در نظر گرفته اند، مانند مدل های اولیه Dell XPS 13 که وبکم را در لبه پایینی صفحه نمایش قرار داده بودند، یا کوشش هواوی برای قرار دادن یک وبکم پاپ آپ در صفحه کلید. موقعیت پایین تر باعث می گردد اوضاع حتی بدتر گردد.

اهمیت سایز وب کم لپ تاپ

احتمالاً زمانی که لپ تاپ خود را خریداری نموده اید، به ویژگی هایی که بیشترین اهمیت را داشتند مانند رم، مقدار صفحه نمایش و عمر باتری توجه نموده اید. اما بخشی که بر تصمیم شما تأثیر گذاشته و ممکن است باعث بدتر شدن وبکم داخلی شده باشد، عامل دیگری است: شکل ظاهری. بیشتر افراد لپ تاپی نازک و سبک با حاشیه های کم را ترجیح می دهند، زیرا حمل و نقل آن راحت تر است. این موضوع کاملاً منطقی به نظر می رسد. اما همین مزایا برای وب کم لپ تاپ مضر هستند.

لحظه ای به یک دوربین معمولی فکر کنید. زمانی که در پی یک دوربین بهتر هستید، احتمالاً به مشخصات رایج مانند مگاپیکسل توجه می کنید و تصور می کنید هرچه تعداد آن بیشتر باشد، دوربین بهتر است. اما این تمام ماجرا نیست. مقدار سنسور هم اهمیت دارد، به همین علت است که یک دوربین DSLR با مگاپیکسل کمتر می تواند عکس های بهتری نسبت به یک گوشی هوشمند با مگاپیکسل بیشتر ثبت کند. برای درک این موضوع، باید با حسگرهای تصویر دوربین آشنا شوید. یک حسگر تصویر دوربین از بخش های بسیار کوچکی به نام پیکسل تشکیل شده است. در حالت ابتدایی، هر پیکسل نور را جذب می نماید و تمام این سیگنال های نور با هم ترکیب شده و یک تصویر را تشکیل می دهند.

مشکل اینجاست که سنسورهای کوچک تر فضای کمتری را برای این پیکسل ها باقی می گذارند. تنها راه برای قرار دادن مگاپیکسل بیشتر در یک سنسور کوچک تر، کوچک تر کردن مقدار هر پیکسل است. پیکسل های کوچک تر در جذب نور عملکرد ضعیف تری دارند و جای دادن تعداد بسیار زیاد مگاپیکسل در یک سنسور کوچک، این مشکل را تشدید می نماید. به همین علت است که یک دوربین DSLR فقط 20 مگاپیکسلی می تواند در مقایسه با دوربین 48 مگاپیکسلی یک گوشی هوشمند، تصویری زیباتر، واضح تر و حتی با نویز کمتر در محیط های تاریک ثبت کند.

اما متأسفانه، این واقعیت که حسگرهای بزرگ تر منجر به قابلیت های تصویر با کیفیت بالاتر می شوند، مستقیماً با الزامات قابلیت حمل لپ تاپ تداخل پیدا می نماید. در عصر حاضر، ما خواستار حاشیه های کوچک تر و صفحه نمایش های نازک تر هستیم که منجر به فضای کمتر برای سخت افزار وبکم می گردد. این موضوع باعث می گردد تا سازندگان با انتخاب بین ساخت یک لپ تاپ حجیم تر یا استفاده از سخت افزار دوربین کوچک تر با قابلیت پایین تر روبرو شوند. تصمیمی که سازندگان گرفته اند نیز کاملاً واضح است: به یاد دارید که دل در مدل های اولیه XPS 13 وبکم را در پایین صفحه نمایش قرار داد؟ این شرکت البته مسیر خود را اصلاح کرد و پیروز شد تا دوربین را به برترین موقعیت در بالای صفحه نمایش برگرداند. اما دل با همکاری با سازندگان حسگرهای دوربین برای ساخت سخت افزار وبکم حتی کوچک تر به این جایگاه رسید. این کار باعث شد تا کیفیت تصویر حتی بیشتر کاهش یابد.

اهمیت کم وب کم لپ تاپ برای سازندگان

در زمینه محدودیت فضای وب کم لپ تاپ، می توانیم به گوشی های هوشمند هم اشاره کنیم که با همین مشکل برای دوربین ها روبرو هستند. اما چرا گوشی ها از دوربین های فوق العاده ای بهره می برند ولی لپ تاپ ها چنین مزیتی ندارند؟ برای پاسخ به این سوال، باید به سراغ اهمیت اولویت بندی شرکت ها برویم.

هنگامی که به مهم ترین مشخصات برای خرید لپ تاپ نگاه می کنید، وب کم در صدر لیست قرار نمی گیرد. اما از آنجایی که امروزه گوشی های هوشمند دوربین پیش فرضی هستند که همه جا با خود حمل می کنیم، شرکت هایی مانند اپل، سامسونگ و سایر فراورینمایندگان گوشی های هوشمند انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری روی سخت افزار دوربین دارند.

این محدودیت مقدار را در یک گوشی هوشمند نیز مشاهده می کنید. به هر حال، دوربین پشت تقریباً همواره از دوربین سلفی بسیار برتر است. با این حال، دوربین جلو هم با حاشیه های باریک تر صفحه نمایش دست وپنجه نرم می نماید و فراورینمایندگان گوشی را مجبور می نماید تا با سنسورهای کوچک تر یا راه چاره های دیگری مانند ناچ (notch) یا حتی راه چاره های سخت افزاری زیر صفحه نمایش خلاقیت به خرج دهند. اما حتی دوربین های سلفی نیز برای فراورینمایندگان گوشی اهمیت دارند، زیرا همه عاشق سلفی گرفتن هستند.

این موضوع در خصوص لپ تاپ ها صدق نمی نماید، به خصوص از آنجایی که وب کم ها بر گرفتن تصاویر ثابت تمرکز ندارند. دستیابی به یک رزولوشن ویدیویی خاص برای آن ها کافی است تا بگویند برای زوم به مقدار کافی خوب است. در نهایت، ساخت یک لپ تاپ عالی یک کار طاقت فرسا است: با هر بیت اضافی از قدرت، عمر باتری را کاهش می دهید. برای هر پورت اضافی، وزن و ضخامت بدنه را بیشتر می کنید. و هر چه حسگر وب کم شما بزرگ تر باشد، حاشیه های صفحه نمایش شما ضخیم تر می شوند. وب کم ها به وضوح در بخش اولویت های پایین قرار می گیرند؛ به خصوص زمانی که مستقیما با فضای نمایشگر رقابت می نمایند. شما می توانید با یک دوربین لپ تاپ معمولی کنار بیایید، اما با یک نمایشگر معمولی خیر.

توصیه هایی برای بهبود تجربه استفاده از وب کم

شما لپ تاپی خریداری نموده اید که سریع، سبک و باورنکردنی است و ساعت ها عمر باتری را در یک پکیج قابل حمل ارائه می دهد. اما کیفیت وبکم آن وحشتناک است. شاید فکر کنید هیچ راه چارهی وجود ندارد، اما اینطور نیست. چند کار وجود دارد که می توانید برای بهبود حضور خود در جلسات آنلاین انجام دهید.

ابتدا لپ تاپ خود را کمی بالاتر قرار دهید. مهم نیست تصویرتان چقدر واضح باشد، اگر تنها کاری که می کنید این است که به همه نمای نزدیکی از موهای بینی خود بدهید، فایده ای ندارد. به جای اینکه لپ تاپ را به طور مستقیم روی میز قرار دهید و صفحه نمایش را به عقب کج کنید، آن را بالاتر ببرید. می توانید این کار را با قرار دادن آن روی یک دسته کتاب انجام دهید یا یک استند لپ تاپ بخرید که برای بلند کردن آن طراحی شده است. هدف این است که دوربین را تا حد امکان با سر خود هم سطح کنید، یا اگر می توانید کمی بالاتر از آن قرار دهید.

سپس، نورپردازی را تنظیم کنید. مشکل بزرگ حسگرهای کوچک دوربین لپ تاپ این است که آن ها با چالش های نورپردازی به خوبی کنار نمی آیند. اگر در اتاق تاریکی هستید، دوربین شما با مشکل روبرو خواهد شد. و اگر پشت سرتان یک پنجره روشن باشد، این موضوع نیز به همان مقدار مشکل ایجاد می نماید.

در یک اتاق روشن بنشینید و مطمئن شوید که منبع نور یا از پشت لپ تاپ به سمت صورت شما تابیده باشد، یا در بدترین حالت، از بالا به پایین بتابد. اگر نمی توانید نور دائمی به فضای تماس ویدیویی خود اضافه کنید، یک رینگ لایت می تواند به شما یاری کند. بعلاوه کم کردن روشنایی مانیتورتان را در نظر بگیرید، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد درخشش ناخوشایندی روی صورت شما گردد و وبکم را گیج کند، چرا که وبکم به صورت طبیعی با تغییر محتوای صفحه روشن تر و تیره تر می گردد.

تنظیمات نرم افزاری خود را نیز آنالیز کنید. هم مک و هم ویندوز بعضی تنظیمات دوربین را ارائه می دهند که ممکن است بخواهید آن ها را تغییر دهید، اما ممکن است پلتفرم استفاده شده برای جلسات آنلاین شما نیز مسائلی ایجاد کند. هر پلتفرمی، از زوم تا میت، کنترل هایی برای دوربین ارائه می دهد و ارزش این را دارد که مطمئن شوید برترین تصویری که وبکم شما می تواند فراوری کند را ارسال می کنید. حداقل، آنالیز کنید که تنظیمات رزولوشن پلتفرم تماس تصویری شما با آنچه وبکم شما ارائه می دهد مطابقت داشته باشد.

اگر هیچ کدام از این موارد جواب نداد، یک وب کم اکسترنال برای لپ تاپ خود بخرید. در حالی که لپ تاپ های بیشتری وبکم های داخلی 1080p را ارائه می دهند، همچنان از مسائل حسگرهای کوچک که در قاب نمایشگر تعبیه شده اند رنج می برند. با صرف نظر کردن از وبکم داخلی خود و روی آوردن به یک گزینه خارجی، به طور لحظه ای نتایج بهتری به دست خواهید آورد. نیازی نیست هزینه زیادی صرف کنید، هرچند هرچه بیشتر هزینه کنید، به احتمال زیاد نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

متأسفانه، وبکم های داخلی لپ تاپ ها بعید است هرگز تجربه ای فوق العاده را ارائه دهند، هرچند که در سال های اخیر کمی بهبود یافته اند. اما ارزش این را دارد که کوشش کنید تا از همان چیزی که دارید برترین استفاده را ببرید. بعضی از لپ تاپ ها، به ویژه آن هایی که وبکم 1080p ارائه می دهند، برای تماس های ویدیویی معمولی تصویری به قدر کافی خوب ارائه می دهند. فقط با انتظارات پایین وارد شوید، تا چندان ناامید نشوید. البته برای تبدیل گوشی به وب کم راه های مختلفی وجود دارد و اگر علاقه ای به این کار ندارید، برای خرید وب کم مناسب و باکیفیت می توانید به فروشگاه خبرنگاران سر بزنید.

منبع: PCWorld

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 989

به "چرا وب کم لپ تاپ ها کیفیت پایینی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا وب کم لپ تاپ ها کیفیت پایینی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید