چهل و دومین نشست یونسکو و پرونده آثار تاریخی ایران

به گزارش شهر ورزش، چهل و دومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو از سوم تا 13 تیر (24 ژوئن تا 4 ژوئیه) در منامه مرکز بحرین برگزار می گردد.

چهل و دومین نشست یونسکو و پرونده آثار تاریخی ایران

منامه، مرکز بحرین، از سوم تا سیزدهم تیرماه سال جاری، میزبان چهل و دومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو خواهد بود. معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:

متأسفانه علی رغم کوشش های اجرا شده، پرونده میراث طبیعی ارسباران در این مرحله از سوی Iucn رد و پرونده محور ساسانی فارس از سوی ایکوموس دارای اشکال اعلام شده است.

چهل و دومین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو از سوم تا 13 تیر (24 ژوئن تا 4 ژوئیه) در منامه مرکز بحرین، کار آنالیز پرونده های ارائه شده از سوی کشورهای عضو یونسکو را انجام می دهد.

این اجلاس در 10 روز کاری 30 پرونده تاریخی، طبیعی و ترکیبی از جمله منظر باستان شناسی محور ساسانی فارس (شامل محوطه تاریخی بیشابور، محوطه تاریخی فیروزآباد و سروستان) و منطقه حفاظت شده (جنگل های) ارسباران را برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو مورد آنالیز قرار می دهد.

محمد حسن طالبیان درباره شرایط پرونده های ایران در این اجلاس گفت:

کلیات ساختار و تشکیلات مدیریتی پرونده میراث طبیعی ارسباران و پرونده محور ساسانی فارس که با پژوهشگران، مسئولان دستگاه های مرتبط و مسئولان محلی در طول چند سال تهیه شده، به علت وسعت و گستردگی دارای حساسیت و پیچیدگی هایی است که متأسفانه علی رغم کوشش های اجرا شده، پرونده میراث طبیعی ارسباران در این مرحله از سوی Iucn رد و پرونده محور ساسانی فارس از سوی ایکوموس دارای اشکالات اعلام شده است.

به علت گستردگی حوزه ثبت و پیچیدگی های متعدد به ویژه تعهدات سازمان در زمینه تملک عرصه های آثار تاریخی شهر گور فیروزآباد، سنگینی و حجم گسترده آثار محور ساسانی در کاخ اردشیر، قلعه دختر و نقش برجسته های ساسانی فیروزآباد، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان و غار شاپور و سروستان، دفاع و مذاکره برای ثبت این پرونده سنگین تر و پیچیده تر از دوره های گذشته است.

به نقل از معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی؛ او ادامه داد:

با این وجود فضای دیپلماسی بین کشورهای عضو در بحرین و به ویژه در هنگام رأی گیری برای ثبت این پرونده در لیست میراث جهانی بی تأثیر نخواهد بود و این موضوع بر پیچیدگی این پرونده خواهد افزود.

معاون میراث فرهنگی کشور با تأکید بر اینکه فرآیند قرارگیری آثار در لیست میراث جهانی منوط به پذیرش نقطه نظرات کارشناسی و آراء کشورهای عضو است، افزود:

کوشش می کنیم با برگزاری جلسات کارشناسی، توجیهی و رایزنی با اعضاء کمیته میراث جهانی نسبت به برطرف اشکالات و سؤالات مطرح اقدام کنیم.

طالبیان گفت:

در چهل و دومین نشست میراث جهانی 30 پرونده ثبت جهانی به رقابت می پردازند که از میان آن ها 22 پرونده مربوط به آثار میراث تاریخی فرهنگی، 5 پرونده مربوط به آثار طبیعی، سه اثر مشترک (میراث فرهنگی - طبیعی) است.

وی با اشاره به طرح دو پرونده میراث فرهنگی و طبیعی از کشورمان در نشست سال جاری کمیته میراث جهانی از آنالیز شرایط نگهداری و حفاظتی 157 اثر جهانی اطلاع داد که 54 اثر آن در لیست میراث جهانی در خطر قرار دارند.

معاون میراث فرهنگی پنج سایت طبیعی از کشورهای چین، فرانسه، روسیه، آفریقای جنوبی و منطقه حفاظت شده ارسباران از کشورمان و سه محوطه ترکیبی از کشورهای کانادا، کلمبیا و مکزیک را از جمله پرونده هایی برشمرد که قرار است در این نشست مورد آنالیز قرار گیرند.

او با اشاره به آنالیز سه محوطه پارک ملی دریاچه تورکانا در کنیا، دره کاتماندو در نپال و باغ های فورت و شالامار در لاهور پاکستان در لیست میراث در خطر یونسکو گفت:

در این نشست پرونده های 22 اثر فرهنگی تاریخی نامزد ثبت در لیست میراث جهانی از کشورهای ایران، جمهوری چک، بلژیک، فرانسه، هلند، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، اندونزی، ژاپن، کنیا، عمان، جمهوری کره، رومانی، عربستان سعودی، اسپانیا، ترکیه، امارات متحده عربی و بعلاوه شرایط کنونی اثر جهانی مرکز تاریخی شهرسبز سمرقند در ازبکستان برای خروج این اثر از لیست میراث جهانی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 675

به "چهل و دومین نشست یونسکو و پرونده آثار تاریخی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهل و دومین نشست یونسکو و پرونده آثار تاریخی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید