کشورهای همسایه میهمان نوای مهر می شوند

به گزارش شهر ورزش، تهران (پانا) - نشست خبری نخستین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر صبح 2 بهمن ماه با حضور دستندرکاران این رویداد هنری در تالار رودکی برگزار گردید.

کشورهای همسایه میهمان نوای مهر می شوند

در ابتدای این نشست سید مرتضی حسینی (مدیرکل فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و دبیر نخستین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر) در سخنانی عنوان کرد: اداره کل امور هنری یا گروه تلویزیونی شاهد در راستای ترویج ایثار، مقاومت و شهادت فراوریات متنوعی دارد که در حوزه فیلم و انیمیشن، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی انجام می گردد. البته قبلا به طور پراکنده نماهنگ و قطعات موسیقی هم در این سازمان فراوری کردیم و 4 سمفونی هم ساختیم که خیلی مورد توجه نهاده شد و از شبکه های مختلف تلویزیونی نیز هم پخش شد.

او ادامه داد: این رویداد، رویداد متفاوتی است، چون توجه خاصی در آن به قشر جوان، نوجوان و گروه های دانش آموزی شده است. البته در این جهت، مجموعه ها و سازمان های مختلف سازمان ها و نهادهایی ما را حمایت کردند و مشارکت دارند.

حسینی درباره اندازه تاثیرگزاری این جشنواره نیز شرح داد: بنده چون پژوهشگر هستم به مقوله اثربخشی خیلی فکر می کنم. باید بگویم که این بی سابقه است که 400 بار یک تیزر از شبکه های تلویزیونی پخش گردد؛ این یعنی محتوا تکنیک و کیفیت جشنواره در سطح بالایی است. ما در اداره کل هنری گروهی تشکیل دادیم که متشکل از کارشناسان، هنرمندان و مستندسازان هستند. حتی مستندسازی این جشنواره را به جوانی از چهارمحال بختیاری سپردیم که خودش از برگزیدگان جشنواره های سابق ما در حوزه فیلم است. این کیفیت و اثربخشی برای مهم است و یک میدان برای رقابت نسل جوان و نوجوان خواهد بود.

او ادامه داد: ما در حد بضاعت خود کار کیفی می کنیم و ایده برگزاری این جشنواره را هم معاونت فرهنگی بنیاد شهید به ما ابلاغ کرد.

دبیر جشنواره درباره سرنوشت گروه های شرکت کننده نیز گفت: قطعا به گروه های شناسایی شده در جشنواره در آینده کار سفارش خواهیم داد. بنده اصلا به آمار فکر نمی کنم و به معنای واقعی به کیفیت و تکنیک توجه می کنیم و بعد از جشنواره نیز قطعا ارزیابی میدانی خواهیم داشت.

مدیرکل فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در بخش سرانجامی صحبت های خود بیان نمود: به طور حتم جامعه هدف ما خانواده های معظم شهدا و ایثارگر است اما مهم ترین مولفه ای که در نظر داریم کیفیت آثار است که برای آن برنامه ریزی مناسبی خواهیم داشت.

در ادامه این نشست، محمد لارتی (دبیر هنری جشنواره ملی موسیقی نوای مهر) در سخنانی شرح داد: همزمان با سرانجام دی ماه، مهلت ارسال آثار به اتمام رسید و خوشبختانه در این ایام شاهد استقبال بسیارخوبی از سوی شرکت کنندگان بودیم که ما را شگفت زده کرد. این نشان دهنده این بود که ما باید توجه بیشتر و مناسب تری نسبت به هنرمندان فعال این حوزه داشته باشیم.

او تاکید نمود: به زعم بنده نوای مهر می تواند شروعگر فعالیت های اثر بخش در حوزه موسیقی با در نظر گرفتن اهداف فرهنگی بنیاد شهید باشد. جشنواره نوای مهر تمام کوشش خود را می نماید که با تهیه سند منظره یک جشنواره فراوری محور در دوره های آینده باشد. البته ین جشنواره در اول راه هست و الان نباید آن را قضاوت کرد و باید صبر کنیم به سرانجام راه برسیم. این جشنواره نوپاست و البته هر پیشنهادی را برای بهتر شدن فراوریات می پذیریم.

لارتی ادامه داد: جشنواره به نوعی از فردا کار خود را به طور رسمی با شروع داوری ها شروع خواهد. این در حالی است که در یکی از شبکه های تلویزیونی ترتیب فراوری و پخش برنامه هایی را داده ایم که به نام ترانه ایثار پخش خواهد شد. برای خروجی آثار جشنواره نیز کارهای مختلفی را در نظر گرفتیم که از جمله آنها می توانیم به فراوری آلبوم برای برگزیدگان، حمایت از فراوریات آینده گروه های منتخب و شرکت کننده در جشنواره، پخش و نمایش آثار موسیقایی در قالب های مختلف اشاره کنیم. در بخش موسیقی ملل هم فراوریات ارائه شده با موضوع صلح و ایثار اجتماعی در قالب فراوریات قبلی شان است.

دبیر هنری درباره بخش سرود نیز شرح داد: سرود در دو بخش برگزار خواهد شد؛ بخش اول بر مبنای فراوریات و کارهای آماده هست که در سایت قابل دانلود شدن است و بخش دوم هم مربوط به کارهای فراوری و خلاقانه ای است که برای گروه های سرود در نظر گرفته شده است. در این بخش هم کوشش شده که بحث گروه های سرود و گروه های کر شناسایی شوند و پس از شناسایی در قالب آثار فراوری محور پروژه های مختلفی را ارائه بدهند.

لارتی در سرانجام سخنانش نیز گفت: در حوزه موسیقی نواحی نیز برنامه هایی در نظر داریم و حتی از روستاهای دورافتاده هم کارهایی برای ما رسید که خیلی برایمان جالب توجه بود. اتفاقاً این حجم از فراوری بود که ما را بر آن داشت فضای جشنواره را در بخش های دیگر نیز تعمیم دهیم که بعدها بدانیم در چه حوزه هایی از موسیقی می توانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 698

به "کشورهای همسایه میهمان نوای مهر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای همسایه میهمان نوای مهر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید