اقتصاد کشور بیش از هرزمان دیگری در برابر تکانه های خارجی مقاوم شده است

به گزارش شهر ورزش، نخستین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 1400 صبح امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

اقتصاد کشور بیش از هرزمان دیگری در برابر تکانه های خارجی مقاوم شده است

به گزارش خبرنگاران، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به پیروزیت اقتصاد ایران در روبرو با تحریم های ظالمانه آمریکا و شیوع بیماری کرونا، گفت: یکی از اهداف اصلی ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب افزایش تحمل و مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه های خارجی بوده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در سال 1392 که این سیاست ها ابلاغ شد فضای کشور و جامعه با توجه به توافق اولیه با کشورهای 1+5 مثبت بود، گفت: در همان مقطع هنگامی که درباره سیاست های اقتصاد مقاومتی بحث و گفتگو می شد با وجود چشم انداز مثبت کشور به دنبال تدوین ساز و کاری بودیم که اگر تحریم ها تداوم یافت و یا شرایط بدتر از گذشته شد، بتوانیم اقتصاد کشور را مقاوم تر سازیم.

وی اضافه نمود: در چند سال اخیر با خروج آمریکا از برجام و شیوع بیماری کرونا کشور با دو تکانه عظیم و سهمگین که منابع ارزی و ریالی کشور را تحت تاثیر قرار می داد روبرو شد بطوریکه در سال 1399 که یکی از سختترین سالهای پس از انقلاب از نظر بودجه و مالی بود، درآمد ارزی دولت از محل فروش نفت که به بانک مرکزی واریز شد حدود 5 میلیارد دلار ارز بود این در شرایطی است که در سالهای نه چندان دور درآمد 100 میلیارد دلاری نصیب کشور شده و به دنبال آن واردات و اقتصاد اداره می شد.

جهانگیری با بیان اینکه در این مقطع سخت با وجود همه تحریم ها کارخانه ای در کشور به دلیل احتیاج به مواد اولیه خارجی تعطیل نشد، گفت: بعنوان کسی که با صنعت کشور آشنا هستم در شروع تحریم ها نگران بودم که ممکن است بعضی از کارخانه های کشور به دلیل احتیاج به مواد اولیه ای که انحصار آن صرفاً در اختیار آمریکا یا تعداد محدودی کشور است از جریان فراوری خارج شوند. کارخانه هایی که خود تامین کننده مواد اولیه ده ها رشته صنعتی دیگر بودند و این نگرانی وجود داشت که اقتصاد کشور با مسائل عدیده ای روبرو گردد اما به فضل الهی و تدبیر صحیح نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه ما شاهد افزایش فراوری و صادرات هستیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه ایران در مقطعی برای برطرف احتیاجهای خود سالانه 6 تا 7 میلیون تن واردات فولاد داشت، گفت: امروز و با وجود تحریم ها علاوه بر تامین احتیاجهای داخلی 12 میلیون تن صادرات فولاد داریم. در بخش های پتروشیمی، داروسازی و بسیاری از صنایع دیگر علاوه بر تامین احتیاجهای داخلی توانسته ایم منابع ارزی مورد احتیاج به کشور را نیز تامین کنیم که این ها نماد مقاوم شدن اقتصاد کشور در برابر تکانه های عظیمی است که بسیاری از اقتصاد های پیشرفته جهان را با رکود و مشکل روبرو نموده است.

معاون اول رییس جمهور اضافه نمود: اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد و کشورمان با ویروس منحوس کرونا دست و پنجه نرم نمی کرد قطعاً شرایط اقتصاد کشور بسیار متفاوت تر با شرایط کنونی بود. در این زمینه لازم است که بخش های مختلف دولت برای تنویر افکار عمومی گزارش های مقایسه ای تهیه و منتشر کنند. این نکته مهمی است که علاوه بر آمریکایی ها که به دنبال فروپاشی اقتصاد ایران در وهله نخست بودند بسیاری از اقتصاد دانان داخلی نیز شرایط اسفناکی را برای ایران پس از وقوع تحریم ها و کرونا پیش بینی می کردند.

وی گفت: پیش بینی بسیاری از اقتصاد دانان این بود که تورم ایران تورمی ونزوئلایی می گردد یعنی تورم رشد 1000 درصدی خواهد شد که قطعاً به لحاظ مالی، اجتماعی و سیاسی غیرقابل کنترل است اما به فضل الهی و تدبیرهایی که صورت گرفت نرخ تورم در عدد 36 درصد متوقف شد. دولت می داند که این نرخ نیز زندگی مردم را با سختی روبرو نموده و مردم بسیار اذیت شده اند اما نباید آن سوی معادله که قرار بود اقتصاد ایران فرو بریزد را فراموش کنیم.

جهانگیری توضیح داد: واقعیت این است که ما نتوانسته ایم با مردم خوب ارتباط برقرار کنیم و به آنها بگوییم که قرار بود با طراحی های دشمنان چه بلایی بر سر کشور بیاورند. البته کسانی که در حوزه اقتصاد فعال هستند می دانند که چه دستاوردی برای کشور رقم خورده است ولی باید بتوانیم با زبان ساده این واقعیت ها را به جامعه نیز منتقل کنیم.

معاون اول رییس جمهور اضافه نمود: برای مردمی که سفره شان کوچک تر از گذشته شده است تعریف و شرح این واقعیت ها بسیار اهمیت دارد، باید از ظرفیت متخصصان علوم اجتماعی، هنرمندان و اصحاب رسانه استفاده کنیم تا مردم بدانند که برای اداره کشور چه اقداماتی انجام شد، چه مصائبی ممکن بود بر سر کشور بیاید و در صورت نبود تحریم ها و کرونا کشور می توانست به چه جایگاهی برسد.

وی با قدردانی از صبوری، بردباری و همراهی مردم در این مقطع گفت: اگرچه با وجود همه آمارها و شاخص ها دولت در کمال مظلومیت به ناکارآمدی متهم می گردد اما آنچه مهم است این است که این دستاوردها ثبت گردد و قطعا در آینده بیش از پیش روشن خواهد شد که تا چه میزان دولت در انجام وظایف خود پیروز بود. دولت بدون توجه به اتهامات وظیفه خود را که خدمت به مردم و جلب رضایت خداوند است ادامه می دهد و در عین حال لازم است که برای افزایش امید و نمایش کوشش های بی وقفه اجرا شده روشنگری انجام دهند.

جهانگیری از سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا با یاری یکدیگر و استفاده از ابزارهای رسانه ای و هنری؛ زمینه را برای فراوری مقالات، مستندات و حتی فیلم های سینمایی در مورد عبور از تحریم ها فراهم کنند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در شرایطی که کشتیرانی، بیمه، بانک ها و بسیاری از بخش های دیگر تحت تحریم های ظالمانه قرار داشت، حتماً نمایش چگونگی واردات و صادرات صدها میلیون تن کالای مورد احتیاج مردم و دور زدن تحریم ها جذاب خواهد بود و می تواند دست مایه کار هنرمندان دلسوز گردد.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی و روسای سازمان های برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی کشور و نیز معاون رییس جمهور در امور زنان حضور داشتند، قاضی زاده هاشمی نائب رییس مجلس با اشاره به گزارش ارائه شده در مورد شاخص های کلان اقتصاد کشور و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سال 1399، گفت: همیشه درک متفاوتی از موضوعاتی نظیر مفاسد و کارآمدی در جامعه وجود دارد. این گزارش نشان می دهد که با وجود کوشش معاندان و دشمنان نظام برای القای ادراک ناکارآمدی مسئولان در جامعه اقدامات موثری برای مقابله با تکانه های خارجی اجرا شده است که باید این گزارش علاوه بر انتشار در سطح جامعه به کنندگان مجلس شورای اسلامی و نخبگان کشور نیز ارائه گردد هرچند نقدهایی نسبت به آن وارد باشد.

پورمحمدی معاون مالی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در ابتدای این جلسه گزارشی از عملکرد اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سال 1399 ارائه کرد.

وی با اشاره به پیامدها و آثار منفی تحریم های ظالمانه و کرونا در اقتصاد و بودجه کشور، گفت: بسیاری از مراکز سیاسی و مالی جهان معتقد بودند که اقتصاد ایران با تورمی ونزوئلایی روبرو و از هم پاشیده خواهد شد.

پور محمدی با تشریح آثار این دو تکانه عظیم مالی بر کاهش درآمدها و افزایش هزینه های دولت و نیز آثار آن در بازار کالا، بازار پول و سرمایه و بازار کار کشور، گفت: در سال 1399 میزان اتکای بودجه عمومی کشور به نفت برای نخستین بار در تاریخ معاصر کشور به 2 درصد رسید و کشور با اتکا به منابع درآمد مالیاتی و گمرکی، فروش اوراق بهادار و واگذاری سهام توانست بدون دست زدن به پایه پولی و منابع بانک مرکزی با نظم و بدون تاخیر پرداخت های کارکنان دولت، بازنشستگان و یارانه ها را انجام دهند.

وی با اشاره به رشد مثبت شاخص های مالی و گذار اقتصاد از فاز تحریم به ثبات، گفت: گزارش های بانک جهانی، صندوق بین الملی پول، مرکز پژوهش های مجلس و سایر مراکز مالی نشان می دهد که رشد منفی اقتصاد ایران در بهار 1399 به رشد مثبت 1.5 تا 2 درصدی در پاییز آن سال رسیده که این موضوع موجب تعجب موسسات خارجی شده است.

پورمحمدی با تشریح اقدامات دولت در یاری به کسب و کارهای آسیب دیده، اقشار ضعیف در دوران شیوع کرونا، گفت: اقدام ایران در پرداخت وام یک میلیون تومانی به 23 میلیون خانوار در مقطع اول و در یک شبانه روز و پراخت این وام برای بار دوم به 18 میلیون خانوار دیگر مورد توجه سازمان های بین المللی قرار گرفته است و آنها خواستار استفاده از این تجربه در کشورهای دیگر هستند.

وی اضافه نمود: تجربیات ما در این مقطع زمانی تجربیاتی ارزشمند است و به دنبال تنظیم و تدوین آنها و شرح اقدامات اجرا شده برای افکار عمومی هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 275

به "اقتصاد کشور بیش از هرزمان دیگری در برابر تکانه های خارجی مقاوم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد کشور بیش از هرزمان دیگری در برابر تکانه های خارجی مقاوم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید