اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت در کدام شهر است؟

به گزارش شهر ورزش، خبرنگاران/ بدنبال آخرین خبرهای بدست رسیده، این پرسش مطرح می گردد که اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت در کدام شهر است؟

اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت در کدام شهر است؟

نام کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا به همراه نام کلیسا های سن استپانوس و زور زور در 17 تیر سال 1387 برابر با 7 ژوئیه 2008 در لیست میراث دنیای یونسکو ثبت شد.

کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا به اسم اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت شناخته می گردد.

در مورد چرایی و چگونگی ساخت قره کلیسا باید گفت یکی از حواریون مسیح که برای تبلیغ دین مسیحیت به جنوب منطقه ارمنستان آمد، به همراه گروهی از افراد که به دین مسیحیت روی آورده بودند به دستور پادشاه وقت ارمنستان شکنجه شده و به قتل رسید. او در مکانی که امروز با نام کلیسای تادئوس مقدس شناخته می گردد، به خاک سپرده شد. این کلیسا در روستای قره کلیسای شهرستان چالدران قرار گرفته است.

مورخان سده هشتم هجری به بعد گاهی با نام قره کلیسا یادی از کلیسای تادئوس مقدس نموده اند. قسمت شرقی بنای کلیسای تادئوس مقدس با سنگ سیاه ساخته شده است. کلیسای تادئوس مقدس یا قره کلیسا در طول عمر خود دستخوش اتفاقات زیادی شده است. بخش وسیعی از این کلیسا در زمان حمله چنگیزخان مغول تخریب شد، اما بعد ها با همت خواجه نصیرالدین طوسی بازسازی شد. بنای کلیسای تادئوس مقدس در سده 14 میلادی هم بدلیل وقوع زلزله بار دیگر خراب شد، اما این بار هم به همت اسقف زاکاریا و 2 تن از برادرانش بازسازی شد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 464

به "اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت در کدام شهر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین کلیسای جامع دنیا مسیحیت در کدام شهر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید