تولید 50 میلیون دوز واکسن کرونای دکتر شاهین تا یک ماه آینده

به گزارش شهر ورزش، بر اساس اعلام جهانی، کارآزمایی های بالینی واکسن دکتر شاهین برنده جایزه مصطفی (ص) در فاز انسانی بر روی 43 هزارداوطلب، انجام و اثربخشی این واکسن مشاهده شده است و از آنجایی که این واکسن ایمنی 90 درصدی در بدن در برابر این ویروس ایجاد می کند، از این رو رعایت پروتکل های بهداشتی به عنوان یک اصل پیشگیرانه باید مورد توجه قرار گیرد، ضمن آنکه همه واکسن ها مانند واکسن کرونا در بدن به صورت 100 درصدی ایمنی ایجاد نخواهد کرد.

تولید 50 میلیون دوز واکسن کرونای دکتر شاهین تا یک ماه آینده

به گزارش خبرنگاران، دو سال قبل اوگور شاهین در کنفرانسی در برلین در پیش بینی شجاعانه و خطاب به شماری از کارشناسان بیماری های عفونی اعلام کرد که در صورت وقوع همه گیری عالم گیر، شرکت وی می تواند با بهره از فناوری آر ان ای پیام رسان یا ام آر ان ای (mRNA) به سرعت واکسنی علیه آن تولید کند.

در آن زمان شاهین و شرکت بایوان تک (BioNTech) خارج از فضای استارت آپ­ های اروپا چندان شناخته شده نبودند؛ شرکتی که شاهین و همسرش، اوزلم تورچی برای یافتن درمان سرطان در شهر ماینز آلمان تاسیس کردند ولی تا آن زمان محصولی به بازار ارائه نداده بود ضمن آنکه خبری هم از پاندمی کرونا نبود.

با شیوع جهانی کرونا، اعلام شد واکسن توسعه یافته توسط شاهین و گروه تحقیقاتی اش بیش از 90 درصد در جلوگیری از ابتلا به این بیماری موثر بوده است.

این دستاورد مهم، شاهین را پیشگام عرصه پیشگیری از این بیماری کرد وی در مصاحبه ای اعلام کرد که این واکسن می تواند آغازی بر پایان کرونا باشد.

آر.ان.آی های پیام رسان ناجی بشریت

دکتر محمدحسین نیکنام، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در مصاحبه با ایسنا واکسن را به معنای ایجاد یک پاسخ ایمنی اختصاصی بر علیه یک بیماری دانست و گفت: برای اینکه واکسن ها چنین کارکردی داشته باشند، از روش های مختلف از جمله از ویروس زنده عامل بیماری زا استفاده می شود که در این صورت با تضعیف آن ویروس، اقدام به تولید واکسن خواهد شد.

وی روش دوم تولید واکسن را استفاده از ویروس کشته شده مطرح نمود و ادامه داد: روش دیگر تولید واکسیناسیون، آر. ان. ای پیام رسان (RNA messanger) است.

نیکنام در این باره توضیح داد: در این روش بجای استفاده از ویروس زنده و یا کشته شده،از RNA ای که آنتی ژن خاص عامل بیماری زا را تولید می کند، استفاده می شود. مزیت این روش این است که خطر بیماری زایی ناخواسته ناشی از واکسن از بین می رود.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، خاطر نشان کرد: ولی اگر از Messenger RNA که آنتی ژن را تولید می کند، استفاده شود، سیستم ایمنی بدن ما بر علیه آن آنتی ژن، بطور اختصاصی تحریک شده و پاسخ محافظتی را ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به تولید واکسن ضد کرونا از سوی اوگور شاهین (پزشک ایمنی شناس آلمانی ترک تبار و بنیانگذار شرکت بیوتکنولوژی بایو ان تک) در کشور آلمان، اظهار کرد: این محقق در این واکسن از mRNA ها بهره برد و در تولید این واکسن دو شرکت فایزر و بایو ان تک مشارکت دارند. بنیانگذار شرکت بایو ان تک دکتر شاهین است که در سال 2019 پیروز به کسب جایزه مصطفی برای تولید واکسن ضدسرطان و ارزیابی های بالینی واکسن های بر پایه آر ان ای های پیام رسان شده است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس اعلام شرکت های تولید کننده، تا پایان سال میلادی جاری (تا یک ماه آینده) 50 میلیون دوز از این واکسن تولید خواهد شد، یادآور شد: از آنجایی که باید دو دوز برای هر فرد تزریق شود، لذا این میزان تولید برای 25 میلیون نفر پاسخگو است.

این محقق حوزه علوم پزشکی افزود: بر اساس اعلام این شرکت قرار است در سال آینده میلادی بیش از 1.3 میلیارد دوز از واکسن ضد کرونا تولید شود.

مراحل تولید واکسن

نیکنام با تاکید بر اینکه تولید واکسن در 3 مرحله انجام می شود، خاطر نشان کرد: مراحل تولید واکسن شامل آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی می شود.

وی با بیان اینکه مرحله انسانی نیز در 3 فاز انجام خواهد شد، گفت: در فاز اول بر روی تعداد کمی از بیماران تست می شود و در فاز دوم برای بررسی اثرات واکسن، تست بر روی افراد بیشتری انجام و در فاز سوم بر روی گستره زیادی از افراد اقدام به انجام کار آزمایی های بالینی خواهد شد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم با بیان اینکه دکتر شاهین در فاز انسانی بر روی 43 هزار داوطلب کار آزمایی های بالینی انجام داده است، افزود: در این بررسی ها، اثر بخشی این واکسن مشاهده شده است.

وی با تاکید بر اینکه دکتر شاهین نقش مهمی در ساخت این واکسن دارد، ادامه داد: وی توسط بنیاد مصطفی به جامعه علمی معرفی شد و این امر نشان می دهد که این جایزه معتبری است که توانسته توانمندی های وی را در بررسی ها شناسایی کند.

تزریق واکسن کرونا

نیکنام در خصوص نحوه تزریق واکسن کرونا با تاکید بر اینکه واکسن ها به منظور ایجاد پاسخ ایمنی مورد استفاده قرار می گیرند، افزود: بر این اساس قبل از آنکه فرد در مواجهه با عامل بیماری زا وحشی قرار گیرد، پاسخ ایمنی باید در بدن ایجاد شود که از این اقدام با عنوان واکسیناسیون یاد می شود.

وی افزود: در صورتی که این واکسن بعد از ابتلا فرد به بیماری تزریق شود، مشابه کاری است که در پلاسما درمانی برای بیماران مبتلا به کووید 19 انجام می شود. در پلاسما درمانی آنتی بادی تولید شده در بدن مبتلایان، استخراج و به فرد مبتلا تزریق می شود که این روش از نوع پسیو (Passive) است نه اکتیو، به این معنی که بدن فعالانه خودش آنتی بادی مورد نیاز را تولید نمی کند.

نیکنام با تاکید بر اینکه واکسیناسیون قبل از آنکه فرد مبتلا به بیماری شده باشد، موجب پاسخ ایمنی حفاظتی خواهد بود، ادامه داد: به نظر می رسد که بعد از تزریق واکسن کرونا و برای پاسخ ایمنی اکتسابی به حداقل 2 تا 3 هفته زمان نیاز هست که شاید برای رسیدن به حد ایمنی کافی، نیاز به زمان یک تا 2 ماهه باشد.

امیدهای جهانی برای دستیابی به واکسن کرونا

وی با اشاره به پیشرفت های اجرا شده در تولید واکسن ضد کرونا در شرکت بایو ان تک خاطر نشان کرد: این محصول باید مراحل اخذ استانداردهای سازمان بهداشت جهانی را طی کند و در صورتی که این مرحله طی شود، این محققان اعلام کرده اند که تا پایان سال جاری 50 میلیون دوز از این واکسن تولید خواهد شد.

نیکنام با تاکید بر اینکه تولید واکسن در فاز علمی موجب امیدواری خواهد بود، اظهار کرد: ولی تا اینکه این واکسن در اختیار اکثریت مردم قرار گیرد راه درازی در پیش است و باید به مقدار زیاد تولید شود و از آنجایی که پاندمی کووید 19 یک مشکل جهانی است، از این رو دسترسی همگانی به این واکسن زمانبر است.

به گفته وی برای دسترسی همگان به واکسن ضد کرونا بین 9 ماه تا یک سال زمان نیاز است تا این واکسن در سطح جهانی در دسترس قرار گیرد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا با توزیع جهانی واکسن ضد کرونا دیگر نیازی به رعایت پروتکل های بهداشتی نیست، توضیح داد: به نظر من ما هیچ گاه بی نیاز از این پروتکل ها نیستیم. اطمینان از اثر بخشی و ایمن بودن واکسن ها موضوع مهمی است که نظارت بر آن حتی بعد از ورود به بازار مصرف هم ادامه خواهد داشت.

نیکنام خاطر نشان کرد: بر اساس نتایج اعلام شده واکسن ضد کرونای دکتر شاهین نیز به میزان 90 درصد در بدن ایمنی ایجاد می کند. بنابراین پاسخ 100 درصدی نیست و از این رو لازم است همواره مراقبت های لازم انجام شود. ضمن اینکه مطالعات این محققان نشان داده است که این واکسن فقط تا مدت یک سال بدن را در برابر ویروس کرونا ایمن می کند.

به گفته این محقق بر این اساس واکسن ضد کرونای دکتر شاهین تا90 درصد و به مدت یک سال ایمنی ایجاد خواهد کرد، از این رو با توجه به خطرناک بودن این ویروس به نظر می رسد حتی افرادی که واکسن دریافت می کنند نیز پروتکل های بهداشتی را می بایست رعایت کنند.

نیکنام با تاکید بر اینکه همه واکسن ها مانند واکسن ضد کرونا در بدن به صورت 100 درصدی ایمنی ایجاد نخواهند کرد، گفت: هر چند که واکسن ها نقطه امیدواری بوده و تا حدودی از شدت و حدت بیماری در جوامع می کاهند، ولی به هر حال خطر ابتلا حتی در دسته های اندکی از افراد را بعد از واکسیناسیون نیز شاهد خواهیم بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 18

به "تولید 50 میلیون دوز واکسن کرونای دکتر شاهین تا یک ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید 50 میلیون دوز واکسن کرونای دکتر شاهین تا یک ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید