جزئیاتی از 8 واکسن کرونا خارجی و ایرانی

به گزارش شهر ورزش، به گزارش خبرنگاران، خوشبختانه این روزها خبرهای خوبی درباره فراوری واکسن کرونا در اقصی نقاط دنیا می شنویم و در همین خصوص کشورمان هم به پیشرفت های خوبی دست یافته و به گفته وزیر بهداشت یکی از واکسن های ایرانی هم به مرحله تست انسانی رسیده که می تواند نوید دهنده روزهای خوب و بدون کرونا در آینده ای نزدیک باشد.

جزئیاتی از 8 واکسن کرونا خارجی و ایرانی

البته پیش از این هم وزیر بهداشت اعلام نموده بود اقدام به خرید 41 تا 42 میلیون دوز واکسن از شرکت های مختلف واکسن سازی برای 20 تا 21 میلیون نفر نموده است. همین صحبت ها بهانه ای شد تا ضمن آنالیز واکسن های کرونای مختلف در جهان به قیمت آنها بپردازیم.

واکسن فایزر - آمریکا و آلمان - 20 دلار

یکی از جدی ترین واکسن های فراوری شده برای مهار کرونا واکسن شرکت آمریکایی فایزر و شرکت بیون تک آلمان است. آنها مرحله سوم آزمایش های بالینی خود را در 18 نوامبر (28 آبان) با موفقیت به انتها رساندند و اطلاعات خوبی را از این واکسن منتشر کردند که نشان از نداشتن عوارض خاص جانبی بعد از تزریق این واکسن ها بود.

حدس ها درباره زمان استفاده از این واکسن بر این است که احتمالا واکسن فایزر- بیون تک از اواخر امسال میلادی در آمریکا برای واکسیناسیون شهفرایندان استفاده خواهد شد. قیمت این واکسن برای هر دوز 20 دلار اعلام شده است.

  • نقطه قوت: مهم ترین نقطه قوت این واکسن، این است که گفته شده 95 درصد ایمنی ایجاد می نماید.
  • نقطه ضعف: چالش اصلی استفاده از این واکسن در سایر کشورها، شرایط نگهداری خاص و دمای منفی 70 درجه برای فعال نگه داشتن آن است.

واکسن مدرنا - آمریکا - 25 تا 37 دلار

مدرنا دومین شرکت آمریکایی است که تست انسانی را با موفقیت پشت سر گذاشته است. تاثیر این واکسن هم شبیه واکسن فایزر است و اثر بخشی آن نزدیک به 95 درصد اعلام شده است. گفته شده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، کانادا و ژاپن از اصلی ترین مشتریان این واکسن هستند. با این حال قیمت این واکسن نسبت به واکسن فایزر گران تر است و هر دوز آن بین 25 تا 37 دلار قیمت دارد.

  • نقطه قوت: تاثیر 95 درصدی این واکسن در کنار شرایط نگهداری آن که می توان در دمای یخچال آن را به مدت 30 روز نگهداری کرد، از نقاط قوت آن محسوب می گردد.
  • نقطه ضعف: قیمت بالای این واکسن نسبت به دیگر واکسن های فراوری شده، نقطه ضعف آن به حساب می آید.

واکسن آکسفورد - انگلستان - حدود 3 دلار

یکی از واکسن هایی که از همان ابتدای شیوع کرونا با سرو صدای زیادی شروع به کار کرد، همین واکسن دانشگاه آکسفورد است. با وجود این که هر از چندی خبرهای خوبی از پیشرفت های این واکسن به گوش می رسید اما چالش هایی در فرایند آزمایش های بالینی آن به وجود آمد. سرپرست تیم واکسن دانشگاه آکسفورد درباره این واکسن گفت: نتایج آزمایش های گسترده نشان می دهد این واکسن درصورت تزریق نیم دوز و سپس دوز کامل به اثربخشی 90درصدی می رسد. آسترازنکا قول داده تا انتها سال 2021 میلادی سه میلیارد دوز از این واکسن را فراوری کند.

نقطه ضعف: معین نبودن میزان دقیق تاثیرگذاری این واکسن را می توان نقطه ضعف آن برشمرد. به تازگی معین شده میزان کارایی واکسن با دوز کمتر، 90 درصد بوده است.

واکسن اسپوتنیک وی - روسیه - 10 دلار

این واکسن رازآلود روسیه با وجودی که اطلاعات زیادی از فرایند تحقیقات و میزان کارایی و تاثیر آن در آزمایش های بالینی منتشر نشده اما یکی از واکسن های بالقوه ای است که می تواند بخشی از بازار جهانی را در اختیار بگیرد. واکسن اسپوتنیک وی نخستین واکسن فراوریی برای کرونا در جهان است و روسیه نخستین کشوری بود که فراوری آن را بیان کرد. همچنین اعلام شده این واکسن تاثیر 4/91 درصدی را طی 28 روز پس از تزریق دوز اول نشان می دهد و تاثیر واکسن طی 42 روز پس از تزریق اول 95درصد است.

  • نقطه قوت: نگهداری در دمای 4 درجه سانتی گراد
  • نقطه ضعف: شفاف نبودن نتایج پژوهشی

واکسن سینوفارم - چین - نامعلوم

دو واکسن شرکت سینوفارم در میان پنج واکسن درحال توسعه چینی هستند که تحت آزمایش های بالینی بین المللی قرار دارند. مرحله سوم آزمایش بالینی این واکسن از 21 جولای (تیر 1399) در برزیل و یک ماه بعد در اندونزی شروع شد و از 17 سپتامبر (اواخر شهریور) هم ترکیه به آزمایش فاز سوم این واکسن پیوست. تا به امروز قیمت معینی برای این واکسن چینی اعلام نشده است اما دولت چین پیشتر وعده داده واکسن فراوریی خود را با قیمتی مناسب و ارزان در اختیار کشورهای جهان قرار خواهد داد.

واکسن جانسن - آمریکا - 10 دلار

واکسن شرکت آمریکایی جانسن هم در 23 سپتامبر امسال میلادی (اوایل مهر 1399) مرحله سوم آزمایش بالینی را شروع نموده و انتظار می رود در سال 2021 قیمت هر دوز واکسن فراوریی جانسن با حدود 10 دلار به بازار جهانی عرضه گردد.

واکسن نواواکس - آمریکا - حدود 2 دلار

مرحله سوم آزمایش های بالینی واکسن فراوریی این شرکت دارویی هم از اوایل مهردر بریتانیا شروع شده و قرار است 15 هزار داوطلب بین 18 تا 84 سال، دوزی از واکسن فراوریی این شرکت را دریافت نمایند. اولین نتایج این آزمایش ها قرار است در سال 2021 اعلام گردد.

واکسن ایرانی، خرداد 1400

در کنار آن چه از واکسن های فراوری شده در جهان نوشتیم نباید از این موضوع هم غافل شد که به همت دانشمندان کشورمان واکسن کرونا به مرحله انتهای یعنی تست انسانی رسیده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت وگو با میزان در مورد واکسن ایرانی کرونا گفته است: چند واکسن ایرانی مرحله حیوانی را با موفقیت گذرانده اند و آماده ورود به مرحله انسانی هستند و اگر این آزمایش ها هم با موفقیت سپری گردد و واکسن در مقابل ویروس کووید19 مصونیت ایجاد کند، می توانیم آن را در سطح وسیع فراوری کنیم و هیچ مسئله ای در فراوری واکسن کرونا نداریم و به هیچ کشوری نیازمند نیستیم.

پیش از این هم دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا تخمین زده است واکسن ایرانی تابستان آینده وارد بازار می گردد.

منبع: خراسان نیوز

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 13

به "جزئیاتی از 8 واکسن کرونا خارجی و ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از 8 واکسن کرونا خارجی و ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید