بحران تامین دز دوم واکسن کرونا

به گزارش شهر ورزش، با شروع نوبت دز دوم واکسیناسیون افراد بالاتر از 75 سال، سالمندان از کمبود واکسن کرونا ابراز نگرانی نموده اند. آن ها می گویند پس از مراجعه به مراکز بهداشتی با نبود دُز دوم واکسن روبرو شده اند. دبیرعلمی کمیته کوید 19 هم با تایید این موضوع گفته که وزارت بهداشت در زمینه تامین دز دوم مشکل دارد. اما وزارت بهداشت این موضوع را رد نموده و گفته که تزریق واکسن کرونا در کشور متوقف نشده است و به زودی تزریق دوز دوم واکسن سالمندان شروع می گردد.

بحران تامین دز دوم واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران، پس از بالاگرفتن انتقادها، چالش تامین دُز دوم واکسن کرونا از سوی بعضی مسئولان وزارت بهداشت هم تایید شد. البته مقامات بهداشتی کشور انگشت اتهام را به سمت شرکت های خارجی گرفته و می گویند که بدقولی نموده و هنوز دُز دوم واکسن را ارسال ننموده اند.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در این رابطه می گوید: در روز های اخیر به دلیل تاخیر در ورود واکسن توسط شرکت ها و کشور هایی که قرار بوده واکسن به ما تحویل دهند بنابراین ممکن است برنامه تزریق واکسن مطابق زمان بندی پیش نرود.

علیرضا ناجی، رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی و عضو کمیته علمی کووید19، هم گفته که علت بخشی از نابسامانی واکسیناسیون کرونا بدقولی شرکت های چینی و روسی فراورینماینده واکسن های سینوفارم و اسپوتنیک است.

او می گوید قرار بوده شرکت سینوفارم 3 میلیون دوز از واکسن های خود را به ایران تحویل دهد، اما تا به امروز به این وعده خود عمل ننموده است. ناجی به بدقولی روسیه هم اشاره نمود و گفت: ظرفیت پایین فراوری واکسن اسپوتنیک روسی باعث شده حتی کشور هایی که 20 میلیون دوز اسپوتنیک پیشخرید نموده اند در بلاتکلیفی بمانند.

این درحالی است که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته که تزریق واکسن کرونا در کشور متوقف نشده و تا رسیدن محموله جدید، واکسینه شدن گروه های سنی پرخطر ادامه می یابد.

با این حال رئیسی نیز علت شرایط به وجود آمده را تاخیر در دریافت یک محموله واکسن شامل سه میلیون دوز از یکی از کشورها، دانسته است.

او می گوید: برنامه ما این است که فعلا برای افراد 70 سال به بالا هم دوز اول و هم دوز دوم واکسن انجام گردد. فعلا نوبت واکسیناسیون گروه بعدی را به بعد از رسیدن واکسن موکول کنیم، اما اینکه فرایند واکسیناسیون متوقف شده حرف درستی نیست و تزریق برای گروه های سنی جدید به پس از رسیدن واکسن های جدید موکول شده است.

در این میان علی ربیعی سخنگوی دولت به فشارهای روانی که طی ماه های گذشته برای خرید واکسن بر دولت وارد شده اشاره نمود. او علت این فشار روحی را تحریم و کمبود بودجه برای تامین واکسن اعلام نموده است.

البته او ابرازی امیدواری نموده که به زودی واکسیناسیون ادامه می یابد. ربیعی گفته که با تحقق پروژه های فراوری دو واکسن پاستور و برکت و ورود تدریجی این واکسن ها به چرخه فراوری انبوه، از این فراز و فرود ها کاسته می گردد.

بااین حال، دکتر مسعود علیمردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه مردم نگران تزریق دز دوم واکسن کرونا نباشند، تاکید نمود که به زودی با تأمین واکسن کرونا، ترتیبی اتخاذ خواهد شد که مردم دوز دم واکسن کرونا را نیز تزریق نمایند.

علیمردانی اضافه نمود: در کشور کانادا، 6 ماه بعد از تزریق دوز اول، دوز دوم را تزریق کردند؛ در انگلیس نیز سه تا چهار ماه بعد از دوز اول، دوز دوم را تزریق کردند. بسته به نوع واکسن کرونا، دستورالعمل هایی برای تزریق دوز دوم پیش وجود دارد و مردم نگران تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن نباشند.

این درحالی است که مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفته که اگر مثلا قرار باشد دز دوم واکسنی چهار هفته بعد تزریق بگردد، اما این به هر دلیلی رخ ندهد، واکسیناسیون آن فرد باید دوباره از اول آغاز گردد. این یعنی ممکن است کلا واکسیناسیون اجرا شده لغو گردد و از اول آغاز گردد، چون مثلا واکسنی وجود دارد که باید سه ماه بعد تزریق گردد و یک واکسن دیگر باید چهار هفته بعد تزریق گردد. فاصله زمانی تزریق دز دوم واکسن ها به طور کلی فرق می نمایند.

علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید19، هم با اشاره به تاخیر پدیدآمده در تزریق دوز دوم واکسن کرونا، گفته است که نباید فاصله زمانی دوز های اول و دوم واکسن سینوفارم بیش از 6 هفته طول بکشد.

البته روابط عمومی اطلاع رسانی وزارت بهداشت طی اطلاعیه ای به فراز و فرود های ناشی از تاخیر در تامین واکسن از منابع خارجی اشاره نموده و گفته که تاخیر چند روزه تا چند هفته و برای بعضی از واکسن ها تا چند ماه، تاثیری در اثربخشی و ایمنی زایی واکسن نخواهد داشت.

جایگزین دز دوم واکسن کرونا با واکسن ایرانی

بحران تامین دز دوم واکسن کرونا سبب افزایش نگرانی ها، به ویژه برای گروه های سالمندی شده که دوز اول واکسن بیش از چهار هفته پیش به آن ها تزریق شده و حالا باید دوز دوم را دریافت نمایند. مسئله ای که بازتاب گسترد ه ای در فضای مجازی داشته و بعضی از کاربران از مسائل والدین سالخورده شان در نبود واکسن سخن گفته اند.

البته علاوه بر این موضوع بعضی از رسانه ها به مسائل دیگری که بر سر راه واکسیناسیون قرار گرفته است اشاره نموده اند. این رسانه ها ادعا نموده اند که واکسن های وارد شده به کشورمان، به زودی به اتمام رسیده و واکسیناسیون متوقف می گردد. در این بین مقامات بهداشتی این موضوع را رد نموده و گفته اند که می توان با واکسن ایرانی کمبود واکسن را جبران کرد.

مینو محرز پیشتر اعلام نموده بود که چون واکسن کووایران از نظر ساختاری شبیه سینوفارم است، می توان از آن به عنوان دوز دوم استفاده کرد. اما ساختار واکسن های استرازنکا و اسپوتنیک متفاوت است و نمی توان از واکسن های ایرانی برای دوز دوم این واکسن ها استفاده کرد.

اما حالا او مدعی است افرادی که در مرحله اول دریافت واکسن کرونا، با واکسن های خارجی واکسینه شدند، اکنون می توانند برای تزریق دوز دوم از واکسن ایرانی برکت استفاده نمایند.

این درحالی است که عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید-19 گفته که شاید بتوان واکسن دوز دوم را با واکسنی که از همین پلتفرم استفاده نموده، جایگزین کرد.

اما محقق تیم پروژه واکسن کووایران برکت معتقد است که تزریق واکسن به این شکل هیچ حساسیتی برای افراد ایجاد نمی کند و حتی اگر پلتفرم هایی ساخت دو واکسن با یکدیگر متفاوت باشد نیز این اقدام شدنی است.

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران هم استفاده از این روش را پر از محاسن می بیند و می گوید که نه به دلیل محدودیت در دسترسی که یکی از ایده های آینده این است که بتوان از ترکیب واکسن ها در دز اول و دوم استفاده کرد.

بااین حال محرز گفته که درخواست صدور مجور اورژانسی تزریق عمومی واکسن کوو ایران برکت به وزارت بهداشت اعلام شده است و همچنان منتظر هستند که مجوز مربوطه برای این واکسن صادر گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 357

به "بحران تامین دز دوم واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران تامین دز دوم واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید