جزئیات کامل مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری چه بود؟

به گزارش شهر ورزش، نمایندگان مجلس امروز به جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری ورود کردند؛ آن ها پیشنهاد حذف محدودیت سنی و افزایش سقف سن به 75 سال را حذف و همچنین نداشتن گرین کارت و حتی سابقه اقامت را از شروط اختصاصی کاندیدا ها مشخص کردند.

جزئیات کامل مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری چه بود؟

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر مبنای گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها را در دستور کار داشتند.

در جریان آنالیز طرح، پیشنهاد محسن زنگنه مبنی بر حذف شرط محدودیت سنی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در طرح مذکور مطرح شد که با 75 رأی موافق، 147 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در جلسه با آن مخالفت شد.

* رای منفی مجلس به حذف محدودیت سنی داوطلبان

محسن زنگنه در تشریح پیشنهاد خود مبنی بر حذف شرط محدودیت سنی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیش بینی شرط حداقل 40 سال برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با جوانگرایی مغایر است. از آنجایی که شروطی مانند مدیر، مدبر، ایرانی بودن، رجال سیاسی و مذهبی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری در نظر گرفته می گردد نباید فردی با سن 39 سال را که از این ویژگی ها برخوردار است را از کاندیداتوری ریاست جمهوری محروم کرد.

هادی بیگی نژاد، نماینده ملایر در مخالفت با این پیشنهاد گفت: هرچند پس از انقلاب به دلیل خلأ های مدیریتی از جوانان در پست های مختلف استفاده شد، اما در شرایط کنونی نمی توان در جایگاهی مانند ریاست جمهوری از افرادی استفاده کرد که تجربه کافی ندارند و پیش از این از رفتار و توانایی وی اطمینان حاصل نشده است.

علیرضا سلیمی، نماینده دلیجان و محلات در موافقت با پیشنهاد یادشده توضیح داد: در نظر دریافت محدودیت سنی برای کاندیدا های ریاست جمهوری مغایر با اصل 20 قانون اساسی است و شورای نگهبان آن را رد می نماید.

در نهایت هم محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا های مجلس در مخالفت با حذف شرط محدودیت سنی برای داوطلبان ریاست جمهوری گفت: فردی که دارای مدرک کارشناسی ارشد است چگونه می تواند با 30 سال سن و بدون داشتن تجربه کاری کاندیدای ریاست جمهوری گردد. در نظر دریافت محدودیت سنی 40 سال موجب می گردد افراد دارای تجربه و توانا برای ریاست جمهوری داوطلب شوند.

محمدجواد کولیوند، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس هم درباره شرط مذکور گفت: ما در لایحه ارسالی حداقل سن را 30 و حداکثر را 75 در نظر گرفتیم چرا که نباید فرد را علیرغم مدیر، مدبر، ایرانی الاصل و رجل سیاسی و مذهبی بودن به دلیل محدودیت سنی از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری منع کرد.

* مخالفت مجلس با افزایش سن کاندیدا های ریاست جمهور به 75 سال

نمایندگان در ادامه با پیشنهاد دیگری مبنی بر افزایش سن کاندیدا ها به 75 سال نیز مخالفت کردند. غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد پیشنهاد داده بود که حداکثر سن کاندیدا های ریاست جمهور از 70 به 75 سال افزایش یابد که وکلای ملت با 140 رای مخالف، 52 رای موافق و 1 رای ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه با این پیشنهاد مخالفت کردند.

* چندتابعیتی، داشتن گرین کارت و حتی سابقه اقامت برای کاندیدا ممنوع

نمایندگان در ادامه آنالیز جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران با اصلاح جزء 2 بند الف ماده 1 این طرح در ارتباط با شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری با 193 رأی موافق، 31 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند؛ این مصوبه دو تابعیتی ها را از کاندیداتوری منع می نماید.

در جریان این آنالیز سید محمود نبویان با ارائه پیشنهادی درباره اصلاح جزء 2 بند الف ماده 1 طرح مذکور درباره شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری گفت: واژه تابع ایرانی در این بخش ابهام دارد، کسی که تابعیت کشور های دیگر را داشته باشد، می تواند تابعیت ایران هم داشته باشد، لذا با توجه به حضور افراد دوتابعیتی و سه تابعیتی در این دولت، این واژه نمی تواند نافی نداشتن تابعیت دیگر کشور ها باشد، بنابراین پیشنهاد می کنیم این بند باید اصلاح گردد.

ابراهیم عزیزی نماینده کرمانشاه هم پیشنهاد برطرف ابهام در ارتباط با همین بند را اظهار داشت و گفت: نداشتن تابعیت کشور های دیگر در گذشته و حال به تنهایی کفایت نمی نماید، لذا داوطلبان ریاست جمهوری باید سابقه اقامت در سایر کشور ها را نیز نداشته باشند.

در ادامه نمایندگان با برطرف ابهام مطرح شده از سوی نماینده کرمانشاه نیز با 152 رأی موافق، 56 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس اصلاحات اجرا شده در جزء 2 بند الف ماده 1 این طرح ایرانی الاصل و نداشتن تابعیت و اقامت یا مجوز آن (کارت سبز / Green Card) کشور های دیگر در گذشته و حال از شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری به شمار می آید.

کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری روز 11 آبان ماه به تصویب مجلس رسیده بود. همچنین نمایندگان مجلس روز 12 آذر ماه با تغییر دستور کار مجلس و در اولویت قرار دریافت آنالیز طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری و شورا های اسلامی شهر و روستا موافقت کردند. در این طرح قرار است نحوه ثبت نام کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری و شرایط رسیدگی به صلاحیت آن ها آنالیز و اصلاح گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 49

به "جزئیات کامل مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات کامل مصوبه مجلس درباره قانون انتخابات ریاست جمهوری چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید