مسابقات فرمول یک باکو

به گزارش شهر ورزش، مسابقات فرمول یک باکو از 20 تا 22 خرداد 1401 در مرکز آذربایجان برگزار می گردد. اگر از هواداران اتومبیل، سرعت و هیجان هستید، فرمول یک باکو با توجه به نزدیکی مسافت برترین فرصت برای تماشای هیجان انگیزترین مسابقات اتومبیلرانی دنیا است. بعلاوه این مسابقات به جای پیست مخصوص در جهت بسته شهری و در میان خیابان ها انجام می گردد، از این رو تماشای هیجان این رقابت ها در شهر باکو مرکز آذربایجان چندین برابر است. با یک تیر دو نشان بزنید، هم شاهد برگزاری بالاترین سطح رقابت های اتومبیلرانی دنیا باشید و هم سری به جاذبه های باکو بزنید. برای کسب اطلاعات کامل درباره مسابقات فرمول یک آذربایجان با مجله گردشگری خبرنگاران همراه شوید.

مسابقات فرمول یک باکو

جهانی هیجان انگیز فرمول یک

اگر از دنبال نمایندگان مسابقات فرمول 1 باشید، حتما درباره برگزاری این رقابت ها اطلاعات کافی دارید. اما اگر درباره نحوه برگزاری مسابقات فرمول یک اطلاعات لازم را ندارید، با ما همراه شوید. رقابت های فرمول 1 که با نام مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ جهان نیز شناخته می شود، سه مرحله دارد.

به طور معمول 10 تیم در مسابقات فرمول یک شرکت می نمایند که هر تیم دو راننده دارد. فرمول یک شامل سه مرحله تمرین آزاد | Free Practice، دور انتخابی| Qualifying و مسابقه اصلی | Race است که در سه روز انجام می شود.

مراحل مسابقات فرمول یک باکو آذربایجان

مسابقات فرمول یک باکو در روزهای آدینه تا یکشنبه (20 تا 22 خرداد) برگزار خوهد شد. به این ترتیب، مرحله تمرین آزاد در سه دور یک ساعته در روزهای آدینه و شنبه پیش از آغاز دور انتخابی انجام می شود. این مرحله با هدف آشنایی بیشتر راننده با پیست و پیدا کردن برترین تنظیمات اتومبیل به اجرا درمی آید.

Qualifying یا دور انتخابی مسابقات فرمول 1، روز شنبه و ساعاتی پس از دور تمرینی آغاز می شود که شامل سه مرحله است. مدت زمان دور انتخابی اول | Q1، 18 دقیقه است و همه راننده های فرمول یک در آن شرکت می نمایند. 5 اتومبیلی که کمترین سرعت را دارند در این مرحله از دور رقابت ها حذف می شوند و به ترتیب جایگاه های 16 تا 20 را به خود اختصاص می دهند.

در دور انتخابی دوم | Q2 سایر اتومبیل ها 15 دقیقه با هم رقابت می نمایند و با حذف 5 اتومبیل دیگر، جایگاه های 11 تا 15 نیز پر می شود. در دور انتخابی سوم | Q3، 10 اتومبیل به جامانده 12 دقیقه با هم مسابقه می دهند و در جایگاه های اول تا دهم قرار می گیرند. سریعترین راننده فرمول یک در این مرحله جایگاه pole position یعنی برترین نقطه برای آغاز مسابقه را به خود اختصاص می دهد و بقیه راننده ها نیز جایگاه خود را پیدا می نمایند.

رقابت اصلی فرمول 1 باکو روز یکشنبه بعدازظهر بین 10 تیم راه یافته به این مرحله برگزار می شود. رقابت اصلی بیشتر از دو ساعت طول نمی کشد و به طور معمول در مدت زمان یک ساعت و نیم به انتها می رسد. به این ترتیب، برنده مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک باکو 2022 تعیین خواهد شد.

چرا چراغ سبز از مسابقات فرمول یک حذف شد؟

مهمترین بخش هر مسابقه فرمول یک آغاز آن است؛ در آغاز رقابت راننده ها ممکن است یک یا چند جایگاه را به دست آورند یا از دست بدهند. اهمیت زیاد این مرحله باعث شده تا چراغ سبز از مسابقات فرمول یک حذف شود و چراغ قرمز جای آن را بگیرد!

همواره برای ما چراغ قرمز به معنای توقف و چراغ سبز نشانه حرکت است. اما وقتی قدم به پیست مسابقات فرمول یک می گذارید همه چیز تغییر می نماید. در واقع در اوایل دهه 90 از چراغ سبز برای آغاز مسابقات استفاده می شد، اما با اشتباهات غیرمعمولی که در آغاز مسابقات رخ داد، چراغ سبز جایگاه خود را در این رقابت ها از دست داد. برای نمونه، فاصله بین خاموش شدن چراغ قرمز و روشن شدن چراغ سبز باعث می شد رانندگان هیچ وقت منتظر چراغ سبز نمانند و دچار اشتباه در آغاز شوند. به همین علت فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی | FIA تصمیم گرفت چراغ سبز را از رقابت ها خارج کند.

در حال حاضر وقتی اتومبیل ها به خط می شوند، ابتدا 5 چراغ قرمز در یک ردیف یک به یک روشن می شوند و به محض خاموش شدن همه آنها با هم مسابقه به طور رسمی آغاز می شود. فیا این اقدام را از سال 1996 برای کاهش ریسک اشتباه در آغاز مسابقه ابداع کرد.

قیمت بلیط مسابقات فرمول یک باکو

بسته به اینکه به تماشای کدام مرحله از مسابقات بروید قیمت بلیط فرمول یک باکو فرق دارد. برای دور تمرین آزاد در روز اول (آدینه) قیمت بلیط از حدود 75 یورو و هزینه بلیط های روز شنبه از حدود 98 یورو آغاز می شود. برای خرید بلیط روز یکشنبه که روز اصلی مسابقه به شمار می رود، قیمت ها از حدود 131 یورو در نظر گرفته شده است. بعلاوه اگر در پی بلیط هر سه روز مسابقات فرمول 1 آذربایجان باشید، آغاز قیمت بلیط از 238 یورو خواهد بود. این کمترین قیمت بلیط مسابقات فرمول یک باکو است و بسته به جایگاه و مرحله مسابقات، قیمت ها تا 800 یورو هم افزایش می یابد.

رزرو هتل باکو برای مسابقات فرمول یک

اگر قصد تماشای مسابقات فرمول یک در باکو را دارید، پیشنهاد می کنیم رزرو هتل خود را در نزدیکی جهت مسابقه انجام دهید. از آنجایی که مسابقه در خیابان های این شهر انجام می شود، اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید اتاقی با منظره جهت مسابقات فرمول یک باکو رزرو کنید. هتل ها، آپارتمان ها و یا حتی هاستل های باکو در نزدیکی جهت مسابقه برای رزرو کردن در دسترس قرار دارند.

برای یک اقامت لوکس در این شهر می توانید در هتل فیرمونت باکو | Hotel Fairmont Baku اقامت کنید. فیرمونت یک هتل 5 ستاره در باکو است که در برج های شعله | Flame Towers که نماد این شهر محسوب می شوند، قرار گرفته است. از این هتل با 10 دقیقه رانندگی به پیست مسابقات فرمول یک دسترسی خواهید داشت. حتی می توانید پیاده خودتان را به پیست مسابقات برسانید و در این میان از جاذبه های شهر قدیمی باکو نیز لذت ببرید.

هتل های نزدیک جهت مسابقه فرمول یک باکو

- Salam Hostel Baku

- Old Castle Boutique Hotel

- Winter Park Hotel

- Boutique Hotel Avenue

جهت دسترسی به رقابت های فرمول یک آذربایجان

پیست اتومبیلرانی باکو سومین پیست بزرگ فرمول یک در جهان محسوب می شود. جالب است بدانید فقط بعضی از شهرها مانند باکو یا موناکو در ایتالیا دارای پیست خیابانی هستند. جهت مسابقات اتومبیلرانی در قلب شهر باکو و در نزدیکی تفرجگاه دریای خزر و بلوار این شهر ساخته شده است. سیستم حمل و نقل عمومی در باکو بسیار کارآمد است، بنابراین دسترسی به جهت مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ باکو کار سختی نیست.

کافی است بلیط هواپیما باکو را خریداری کنید، هتل خود را در نزدیکی جهت مسابقات رزرو کنید و با یک پیاده روی کوتاه به تماشای مهیج ترین رقابت های اتومبیلرانی جهان بنشینید. پس از رسیدن به باکو هم برای ترانسفر از فرودگاه نیازی به استفاده از تاکسی ندارید، اتوبوس های توریستی شاتل هر نیم ساعت یک بار از فرودگاه به سمت شهر حرکت می نمایند. بعلاوه ایستگاه مترو کوراغلو نزدیک ترین ایستگاه به فرودگاه بین المللی حیدر علی اف باکو است.

فرمول یک در همین نزدیکی

این ششمین بار است که رقابت های فرمول یک در شهر باکو، مرکز آذربایجان، برگزار می شود. هواداران سرعت و هیجان مسابقات اتومبیلرانی در جهان کم تعداد نیستند، بنابراین برای استفاده از این فرصت ایده آل و تماشای مسابقات فرمول یک در همین نزدیکی، خرید بلیط و رزرو هتل باکو را هرچه زودتر انجام دهید.

مونا اشرف زاده

منبع: فلای تودی
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 765

به "مسابقات فرمول یک باکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسابقات فرمول یک باکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید