کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران افتتاح شد

به گزارش شهر ورزش، کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران با حضور دبیرکل کمیسیون و جمعی از مدیران فرهنگی افتتاح شد.

کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران افتتاح شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران با حضور حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون، یونس شکرخواه مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون و ابراهیم عمرانی مدیرکتابخانه جندی شاپور در مجموعه ایران مال برگزار گردید.

* نگهداری اسناد 70 ساله کمیسون یونسکو در کتابخانه و مرکز اسناد

حجت الله ایوبی در ابتدای این مراسم و پس از بازدید از کتابخانه اظهار کرد: کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو-ایران از امروز به طور رسمی شروع به کار می نماید. به همه علاقه مندانی که با دلهره پیگیر اسناد و کتاب های این نهاد 70 ساله بودند این نوید را می دهیم که می توانند از این پس کتاب های مورد نظر خود را جست وجو و در کتابخانه به مطالعه آن بپردازند.

وی ادامه داد: کتاب ها و اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران در شرایط خوبی قرار نداشت و با افتتاح کتابخانه این آثار و اسناد و کتاب ها بخشی از تاریخ علم و فرهنگ این سرزمین است که علاوه بر حفظ و نگهداری، در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. شروع به کار این مرکز را به دانش پژوهان تبریک می گویم و از کوشش همه دست اندرکاران برای راه اندازی این مرکز تقدیر می کنم.

* کتب و اسناد کمیسیون یونسکو گنجینه ای با ارزش است

ابراهیم عمرانی مدیر کتابخانه جندی شاپور اظهار کرد: سال گذشته که قرار شد کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتابخانه خود را به کتابخانه جندی شاپور منتقل کند، کمی سردرگم بودم و نمی دانستم با چه چیزی روبرو هستم. ولی با بازشدن کارتن های کتاب، متوجه گنجینه پیش رو شدم. به ویژه در بخش اسناد، مواردی در این مجموعه وجود دارد که به جرأت می گویم خاص ایران است و در کتابخانه دیجیتال یونسکوی پاریس هم نیست.

* مجموعه کتابخانه دیجیتال یونسکوی پاریس قابل بازیابی در این کتابخانه است

وی ادامه داد: کوشش کردیم با تمام مجموعه کتابداران جندی شاپور و همکاران کمیسیون ملی یونسکو-ایران، کتاب ها به درستی در دسترس علاقه مندان قرار گیرد و کاربران به راحتی بتوانند کتاب ها را جست وجو نموده و و از این مجموعه استفاده نمایند. مجموعه کتابخانه دیجیتال یونسکوی پاریس قابل بازیابی در این کتابخانه است و همه این اسناد در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. نکته مهم آن که تمام مجموعه ای که یونسکوی پاریس در اختیار ما قرار داده با حق امتیاز بوده و بسیار غنی است.

عمرانی توضیح داد: این مجموعه کار محققان حوزه فرهنگ را ساده تر می نماید و این کتابخانه با تمام امکانات در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران است. از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران برای انتقال این کتابخانه به این مجموعه تقدیر می کنم.

* کتابخانه کمیسیون یونسکو ایران مرجعی مهم برای پژوهشگران می گردد

یونس شکرخواه مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون نیز در این مراسم با بیان این که خدا را شاکریم این کتابخانه با تصمیمات به موقع دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران به ثمر نشست، اظهار کرد: از تیم سخت کوشی که با پیگیری ها و کوشششان این مهم را به خاتمه رساندند و به برترین شکل عرضه کردند و امروز هم با آغوش باز پذیرای ما بودند، قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: باید پیشاپیش در این روز خاص که کار کتابخانه شروع می گردد از استاد ابراهیم عمرانی از چهره های کتابداری ایران تقدیر و به مجموعه کمیسیون ملی یونسکو به علت حضور این فرد تبریک بگویم و مطمئنم این کتابخانه در آینده به مرجعی مهم تبدیل خواهد شد و سرمنشا تحولاتی بزرگ است.

شکرخواه توضیح داد: با این امانتداری نیرو های متخصص تردید نداریم این مرکز جنبه یک آزمایشگاه را برای همگان پیدا می نماید و از آقای عمرانی درخواست دارم اولین محصول این کتابخانه این باشد که پژوهش درباره پیشینه کمیسیون ملی یونسکو-ایران را براساس اسناد شروع نمایند.

* شروع به کار انتشارات کمیسیون

امیر روشن بخش معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو نیز در این مراسم مطرح نمود: شادمانم پس از نزدیک به یکسال شاهد شروع به کار رسمی کتابخانه و مرکز اسناد رسمی کمیسیون ملی یونسکو-ایران در مجموعه جندی شاپور هستیم.

وی اضافه کرد: افتتاح این مرکز شادمان نماینده است و امیدوارم افتتاح این مجموعه سبب گردد اسناد و مجلد های گردآوری شده در اختیار همگان قرار گیرد. این مرکز می تواند پایه گذار اتفاقات مبارکی باشد. خوشبختانه انتشارات کمیسیون بیش از یک سال است که فعالیت خود را شروع نموده و بی تردید کتاب ها و مجلد های دیگری را به این کتابخانه اضافه خواهیم کرد.

* امیدوارم این کتاب ها به صورت دیجیتال در دسترس همه دنیا قرار گیرد

معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: از اهالی فرهنگ و ادب دعوت می کنیم به این کتابخانه بیایند و از این منابع استفاده نمایند. یکی از اهداف اصلی ما قرار دادن کتاب های نادر این مجموعه در اختیار پژوهشگران است و آرزو می کنم این کتاب ها به صورت دیجیتال در اختیار همه علاقه مندان در سراسر دنیا قرار گیرد و همه فارسی زبانان بتوانند به این گنجینه دسترسی داشته باشند.

وی با تبریک افتتاح این مرکز مطرح نمود: با توجه به تغییر چارچوب ارتباطات و رسانه و اثرش در حوزه نشر، دیجیتال کردن کتابخانه ها می تواند گامی مهم برای تسهیل دسترسی علاقه مندان به حوزه نشر و کتاب، حوزه های دانشگاهی و ماخذ های مهم باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 652

به "کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید