کشف مجسمۀ عجیب خدای آزتک ها در هرم بزرگ مکزیک (تور مکزیک ارزان)

به گزارش شهر ورزش، به تازگی باستان شناسانی که در محوطۀ هرم بزرگ چولولا در مکزیک مشغول کار بازسازی بودند، به آثاری تازه و هیجان انگیز دست پیدا نموده اند.

کشف مجسمۀ عجیب خدای آزتک ها در هرم بزرگ مکزیک (تور مکزیک ارزان)

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مکزیک ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور مکزیک از مکزیکوسیتی و کانکون دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

خبرنگاران | هرم بزرگ چولولا یک سایت باستان شناسی در منطقۀ سن آندریاس در شهر پوئبلای مکزیک است. آغاز ساخت مجموعۀ معابدی که این هرم بخشی از آن هاست، به حدود 2300 سال قبل برمی شود. این هرم وقف یکی از مهم ترین خدایان آزتک ها موسوم به کوئتزالکوتل (Quetzalcoatl) شده بود که خدای باد، سیارۀ زهره، طلوع، بازرگانی، صنایع و دانش ها به حساب می آمد.

به گزارش خبرنگاران ؛ این هرم به لحاظ مساحت قاعده و گنجایش فضای داخلی اش بزرگترین هرم دنیاست. وسعت قاعدۀ این هرم 300 در 315 متر است در حالیکه وسعت قاعدۀ هرم بزرگ مصر 230 در 230 متر است (هرچند که ارتفاع هرم مصر چند برابر هرم چولولا است).

(سفال هایی که بقایای روشن کردن آتش در آن ها یافت شده است)

حالا در جریان بازسازی این بنا، باستان شناسان پیروز به کشف یک اتاقک خشتی در بخش شرقی هرم شدند که تا به امروز مخفی به جای مانده بود. به علاوه مقادیر زیادی سفال های شکسته هم پیدا شد که آنالیز های بیشتر نشان داد مربوط به آتشدان های باستانی هستند. اینکه این آتشدان ها کارکردی آیینی و مناسکی داشته اند یا صرفا برای روشن کردن فضای معبد به کار می رفته اند تعیین نیست.

(مجسمۀ تلالوک)

اما شاید عجیب ترین و جالب ترین یافتۀ باستان شناسان، مجسمه ای 30 سانتیمتری و استوانه ای شکل باشد که از سنگ سفید ساخته شده است. باستان شناسان با توجه به ویژگی های ظاهری این اثر، آن را مجسمۀ خدای آزتکی تلالوک (Tlaloc) تشخیص داده اند. تلالوک در عقاید آزتک ها خدای باران و حاصلخیزی بود و همواره با چشمانی از حدقه درآمده و دندان هایی نیش مانند تصویر می شد.

این مجسمه و بقایای سفال ها در حال حاضر در یک آزمایشگاه موقتی نگه داری و آنالیز می شوند تا بعد از اتمام کار به مسئولان مربوطه تحویل داده شوند.

منبع: فرادید
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 889

به "کشف مجسمۀ عجیب خدای آزتک ها در هرم بزرگ مکزیک (تور مکزیک ارزان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مجسمۀ عجیب خدای آزتک ها در هرم بزرگ مکزیک (تور مکزیک ارزان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید