بازتاب ارادت مردم سایر کشورها به امام خمینی(ره) مورد غفلت قرار گرفته است

به گزارش شهر ورزش، به گزارش خبرنگاران ، در آغوش قلب ها نمونه کوچکی از عمق علاقه آزادگان دنیا به امام خمینی(ره) است، کتابی که در آن خاطراتی از خادم تا سربازان ایشان در افغانستان گردآوری شده است. این کتاب شامل 34 قطعه از خاطرات فرهنگیان و فعالان ادبی و فرهنگی افغانستان و 55 قطعه سروده از شاعران این کشور است. سروده ها در قالب های مختلف غزل، مثنوی، نیمایی و ... به نظم درآمده که همگی بیانگر ارادت شاعران به امام(ره) است. همچنین مجموعه ای از تصاویر مربوط به برگزاری جلسات رحلت امام(ره) در روستاها و شهرهای افغانستان از دیگر موضوعات پرداخته شده در این کتاب است.

بازتاب ارادت مردم سایر کشورها به امام خمینی(ره) مورد غفلت قرار گرفته است

در ادامه گفت وگو با محمد سرور رجایی؛ شاعر و روزنامه نگار افغانستانی و نویسنده کتاب در آغوش قلب ها را می خوانیم.

موضوع کتاب آغوش قلب ها چیست و انگیزه شما از تحریر این کتاب چه بوده است؟

کتاب در آغوش قلب ها ارادت مردم افغانستان به امام خمینی(ره) را بازگو می نماید. در بخش اول کتاب، بیش از 50 قطعه شعر، بخش دوم خاطرات شماری از مردم افغانستان از شخصیت های عادی تا شخصیت های شناخته شده مذهبی و بخش سوم شماری از عکس های برنامه هایی که در داخل افغانستان و روستاهای دورافتاده برای تجلیل از مقام امام خمینی(ره) برگزار شده، آمده است.

این کتاب نشان دهنده صندلی امام خمینی(ره) در بین مردم دنیا اسلام مخصوصا افغانستان است، اما متأسفانه در این سال ها کسی به این موضوع توجه ننموده بود، اگرچه شاعران بسیاری شعرهایی سروده بودند و مقالاتی نیز در رابطه با این موضوع نوشته شده، اما شعر، خاطره و نگاره ها به تنهایی نمی توانستند واقعیت ارادت مردم افغانستان را به امام(ره) نشان دهند،. بنابراین تصمیم گرفتم که به این مورد مهم که از نگاه خیلی ها مغفول مانده، توجه کنم و کار گردآوری آثار ادبی هنری را در سه بخش دنبال کردم و خاتمه کتاب در آغوش قلب ها منتشر شد.

آشنایی من با امام خمینی(ره) به زمان کودکی برمی گردد و به مرور تبدیل به ارادت خاصی شد. انگیزه ارائه چنین اثری را از سال ها پیش داشتم، از زمانی که در پایگاه جهادی بودم. یقینا در ارتباط با ارادت مردم کشورهای مختلف به امام خمینی(ره) حرف های بیشتری برای گفتن وجود دارد و می توان کتاب های بیشتری در این زمینه نوشت.

در این کتاب شخصیت امام خمینی(ره) در کدام بُعد و با چه رویکردی آنالیز شده است؟

در این کتاب سعی نموده ام احساس هنرمندانه شاعران را که در سوگ امام خمینی(ره) شعر سروده اند، با خاطره های مردم گردآوری کنم. روینمودهای اخلاقی، ساده زیستی، عدالت خواهی و ایستادگی در مقابل آمریکای دنیا خوار و دشمنان دنیا اسلام در شعرهای شعرای افغانستانی تبلور یافته است. بخش خاطرات نیز به ملاقات شخصیت های بزرگی مثل شهید سیداسماعیل بلخی با امام(ره) که در نجف رخ داد، اختصاص دارد که خاطرات ارزشمندی هستند و باید به نسل های بعد منتقل گردد.

با توجه به مطالعه ای که در زندگی امام خمینی(ره) داشتید، فکر می کنید کدام مقطع زندگی ایشان مورد غفلت قرار گرفته و به آن پردازش چندانی نشده است؟

زندگی امام خمینی(ره) سرشار از ویژ گی های منحصربه فرد است. بسیاری از این ویژگی ها بازتاب دنیای یافته، مثل ساده زیستی امام(ره)، شجاعت، درایت و آرامش قلبی ایشان که همیشه در رسانه ها، کتاب ها و کارهای هنری پرداخته شده است، اما آنچه از زندگی امام(ره) بازتاب نیافته، ارادت مردمان کشورهای دیگر به ایشان است. باورم این است که حضرت امام(ره) بیشتر در قلب مستضعفان دنیا جای داشت و جای دارد. اما متأسفانه به این مهم کمتر توجه شده و از آن غفلت شده است.

خیلی از مردم پاکستان و کشمیر و دیگر کشورهای اسلامی را سراغ داریم که ارادت خاصی به امام خمینی(ره) داشتند و هنوز هم وفادارند. مردم افغانستان اعم از شیعه و سنی نیز به ایشان ارادت خاصی داشتند و دارند. متأسفانه این موضوع در رسانه ها و آثار مکتوب نمود پیدا ننموده است. واقعیت این است که مردم کشورهای اسلامی و همسایه ایران، امام(ره) را به عنوان یک چهره فراملیتی می شناسند و قبول دارند و از خود می دانند. حمایت هایی که امام خمینی(ره) در مقاطع مختلف زندگی شان نسبت به دنیا اسلام و مسلمانان تحت ستم کشورهای دیگر داشتند، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، تا ملت های دربند امروز دنیا بتوانند از آن رهنمودها الگو بگیرند.

امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار انقلاب بیشتر به عنوان چهره سیاسی شناخته می شوند، اما از ایشان یک دیوان شعر باقی مانده که بازتاب نگرش فرهنگی و ادبی امام است. آیا در بین فعالیت های سیاسی رهبران دنیا، نمونه مشابهی از این رویکرد وجود دارد؟

سال ها پیش در کتاب زردهای سرخ خوانده بودم که مائو تسه تُنگ، رهبر انقلاب چین درحالی که عقب نشینی می کرد، شبی در یک روستای دورافتاده، زیر نور چراغی مطلبی می نوشت، همراهش از وی می پرسد چه می نویسی؟ او می گوید: سرود رهایی فردا را می نویسم. از این نوشته ها ممکن است رهبران سیاسی دنیا زیاد داشته باشند، اما نگاه عاطفی امام خمینی(ره) را ندارند. یکی از ویژگی های امام(ره) این است که با زبان لطیف شعر، به ظاهر دوستان و خانواده خود را نوازش می نمایند، اما به باور من دنیا اسلام خانه امام هست و در واقع دنیا اسلام را با شعرهای شان نوازش می کردند. در دنیا هیچ رهبری را نمی توانید پیدا کنید که هم چهره سیاسی داشته باشد و هم یک چهره انعطاف پذیر ادبی و فرهنگی باشد که بتواند آرامش بخش ترین کلمات را برای مخاطبان خود بیان کند. با لطیف ترین بیان به خال لب دوست گرفتار گردد.

در واقع امام خمینی(ره) رهبر بی نظیری بود، همان طور که در موقعیت سیاستمداری خود، حرف های تازه ای برای دنیایان به ویژه برای لرزاندن قامت آمریکا و دیگر دشمنان اسلام داشت، در به دست آوردن دل های مستضعفان دنیا اسلام و ملت های دربند دنیا هم توانمند بود.

آیا در این زمینه قصد تدوین کتاب دیگری هم دارید؟

انگیزه تألیف جلد دوم کتاب در آغوش قلب ها را داشتم و دارم، اما با توجه به مسائل و گرفتاری های مهاجرتی که برای ما افغانستانی ها وجود دارد، گاهی این مسائل باعث می گردد از هدفی که درنظر گرفته ایم، دور می مانیم. اما اگر پیروز به چاپ جلد دوم این اثر شوم، این بار بحث خاطره ها برجسته تر خواهد بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 346

به "بازتاب ارادت مردم سایر کشورها به امام خمینی(ره) مورد غفلت قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب ارادت مردم سایر کشورها به امام خمینی(ره) مورد غفلت قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید