تفاوت های سریال مسئله سه جسم با کتاب منبع اقتباس

به گزارش شهر ورزش، هرگونه اقتباس از کتابی به سفت و سختی سه جرم کیهانی (The Three-Body Problem) نوشته سیسکین لیو که اخیرا سریال آن با نام مسئله سه جسم از نتفلیکس منتشر شده، ناچار است تغییرات اساسی و مهمی در داستان ایجاد کند، پرفروش ترین کتاب علمی-تخیلی، که در ابتدا در چین انتشار یافت و سپس به دست کن لیو (یک نویسنده علمی-تخیلی مشهور دیگر) به انگلیسی ترجمه شد. مجموعه سه جرم کیهانی بخش بسیار پیچیده ای از ادبیات گمانه زن را در قالب دنیایی روایت می نماید که در آن زمین با بیگانگان ارتباط برقرار نموده است. ایده داستان در ابتدا آشنا به نظر می رسد. اما نباید زود قضاوت کرد.

تفاوت های سریال مسئله سه جسم با کتاب منبع اقتباس

چیزی که سه جرم کیهانی و اقتباس تلویزیونی نتفلیکس را از دیگر آثار علمی-تخیلی با ایده یکسان متمایز می نماید، پیچیدگی آن پرسش قدیمی ژانر علمی-تخیلی است. خوانندگان کتاب و مخاطبان سریال ممکن است به E.T که بدون هیاهو از فضا ظاهر می گردد، یا یک دنیای مخفی مملو از بیگانه ها، مانند مردان سیاه پوش (Men in Black)، عادت نموده باشند. اما سه جرم کیهانی علم، سیاست زدگی و شیدایی اجتماعی را به نمایش می گذارد، مسائلی که همراه با تهاجم قریب الوقوع بیگانگان پیش خواهد آمد.

با این حال اگر حین تماشای سریال مسئله سه جسم گیج شدید یا بخش علمی داستان زیادی برای شما پیچیده شد، مهم است که یک واقعیت مهم را به یاد بیاورید: کتاب چند برابر سریال عمیق تر و پیچیده تر است. در کتاب جنبه علمی داستان مفصل تر است، فیزیک آن پیچیده تر است و زمینه سیاسی (که عمدتاً در چین می گذرد) داستان تا حدودی باطنی است.

ساده سازی های اقتباس ها از این کتاب باعث می گردد داستان برای طیف گسترده تری از مخاطبان قابل فهم باشد، به همین علت هم تغییرات عمده ای در داستان ایجاد نموده است. اما شاید شما هم کنجکاو باشید بدانید این تغییرات دقیقا چه چیزهایی بوده اند.

شخصیت های اصلی مسئله سه جسم

در مجموعه کتاب های سه جرم کیهانی داستان تنها یک شخصیت اصلی دارد: یک دانشمند در حوزه نانو به نام وانگ میائو که کل داستان آمدن تری سولاران (بیگانه ها) به زمین را کشف می نماید، شمارش معکوس را در مقابل چشمانش می بیند، بازی کامپیوتری سه جرم کیهانی را انجام می دهد و کشف می نماید چه توطئه سیاسی ای پیرامون وجود تری سولاران ها ایجاد شده. او نبردی که در پشت پرده درباره ورود قریب الوقوع بیگانه ها به زمین در حال وقوع است را افشا می نماید و در این راه به کارآگاهی مرموز به نام دا شی برمی خورد. او حتی پیروز می گردد به جلسات سازمان ETO (سازمان تری سولاران در زمین) راه پیدا کند.

از جمله تغییرات که در اقتباس نتفلیکسی مسئله سه جسم این است که وانگ میائو به پنج شخصیت مختلف تقسیم شده است. ویژگی های بالا در میان گروهی از دوستان دانشمند که همگی با هم در آکسفورد تحصیل نموده اند مشترک است و این خطوط داستانی به وسیله این پنج شخصیت دنبال می گردد.

بازی کامپیوتری سه جرم کیهانی

تجربه بازی کامپیوتری مسئله سه جسم در سریال نتفلیکس تا حد زیادی با کتاب ها یکسان است؛ به جز یک تغییر جزئی. در رمان ها بازی به وسیله یک لباس واقعیت مجازی با تکنولوژی بسیار پیشرفته انجام می گردد، اما این لباس در جامعه نسبتاً رایج است و همه از چنین تکنولوژی ای خبر دارند.

در سریال بازی به وسیله یک کلاه کرومی واقعیت مجازی انجام می گردد، که به عنوان یک تکنولوژی بسیار پیشرفته تر از تکنولوژی های زمان ما توصیف می گردد؛ بعدها در سریال معین می گردد این تکنولوژی از جامعه پیشرفته تری سولاران آمده است.

در پایان…

سریال مسئله سه جسم از شبکه نتفلیکس به جای اقتباس کامل و وفادارانه از جلد اول رمان ها، بخش هایی از جلد دوم و سوم را نیز اقتباس نموده است. واضح است که با وجود تغییرات گسترده و اساسی، سریال مسئله سه جسم نمی تواند مدت زیادی به داستان کتاب نزدیک بماند و ممکن است در فصل های آینده کاملاً مخاطبان خود را غافلگیر کند. به هر حال سریال سه جرم کیهانی تا حدی بلندپروازی خود را به عنوان یک سریال علمی-تخیلی ثابت نموده است و نشان داده میخواهد دنباله رو سریال های علمی-تخیلی محبوب و پرمخاطب تلویزیون باشد.

منبع: yahoo

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 987

به "تفاوت های سریال مسئله سه جسم با کتاب منبع اقتباس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت های سریال مسئله سه جسم با کتاب منبع اقتباس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید