خبرنگاران واکنش آمریکا به سفر گروسی به ایران: جهت دیپلماسی باز است

به گزارش شهر ورزش، نیویورک- خبرنگاران- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بازگشت پذیری اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی را یک خبر خوب دانست و گفت راستا دیپلماسی با ایران باز است.

خبرنگاران واکنش آمریکا به سفر گروسی به ایران: جهت دیپلماسی باز است

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود افزود: صبح پنج شنبه آنتونی بلینکن با همتایان ژاپن، هند و استرالیا مذاکره خواهد داشت که موضوع آن هند-پاسفیک آزاد و باز است.

وی ادامه داد: همچنین درباره کوشش جمعی در پاسخ به چالش های موجود همچون کووید-19 و تغییرات اقلیمی صحبت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: علاوه بر آن، وزیر خارجه آمریکا نشست مجازی با همتایان فرانسه، آلمان و انگلیس خواهد داشت تا درباره چالش های مشترک دنیای گفتگو کند. این نشست در ادامه نشست پنجم فوریه با این سه کشور اروپایی است.

پرایس اظهار کرد: در روز دوشنبه، بلینکن در شورای امور خارجی اتحادیه اروپا حضور خواهد یافت که بر اساس دعوت جوسب بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا انجام می گردد.

وی مدعی شد پذیرش این دعوت برای نشان دادن تعهد آمریکا برای ترمیم روابط ایالات متحده و اروپا و اعضای اتحادیه اروپا است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران هم گفت ما از اینکه ایران اعلام نموده است به اجرای پروتکل الحاقی و همچنین سایر بازرسی های ارائه شده تحت برجام متوقف می نماید، آگاهیم.

پرایس افزود: گام های دیگر برداشته شده ایران بیش از حد مجاز برجام از نظر محدودیت در برنامه های هسته ای آن است و البته خبر خوب این است که همه این مراحل قابل برگشت هستند و راستا دیپلماسی همچنان باز است.

وی ادامه داد: ما و شرکایمان تاکید داریم که ایران باید این مراحل را معکوس کند و از انجام اقدامات دیگری که بر اطمینان یافتن آژانس بین المللی انرژی اتمی تأثیر می گذارد که نه تنها ایالات متحده و متحدان و شرکای ما در منطقه، بلکه کل دنیا به آن تکیه دارد، پرهیز کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: ایران باید به همکاری کامل خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دهد، البته پیشنهادی که از رئیس جمهوری و وزیر خارجه شنیده اید این است که اگر ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند گردد، آمریکا هم اقدام مشابه انجام می دهد.

پرایس بار دیگر ادعا کرد که این توافق یک کف و نه سقف است و می خواهند توافق 1394 را تمدید و تقویت نمایند تا بر اساس آن، ترتیبات بعدی برای رسیدگی به سایر زمینه های مورد نگرانی در رابطه با روابط ما با ایران و نگرانی مشترک متحدان و شرکای ما از جمله برنامه موشک های بالستیک ایران بپردازیم.

وی بار دیگر توضیح داد: البته که راستا دیپلماسی باقی است و ما امیدواریم با همراهی متحدان و شرکایمان آن را پیگیری کنیم.

خبرنگار پرسید پیش از خروج دولت سابق آمریکا از برجام در سال 1397، فاصله رسیدن ایران به سلاح اتمی 14 ماه برآورد می شد، آنها می گفتند از برجام خارج می شویم تا توافقی طولانی تر و قوی تر داشته باشیم و به موضوعاتی چون موشک بالستیک و فعالیت های منطقه ای ایران بپردازیم، اما پیروز نشدند. چگونه این دولت می خواهد به شکلی متفاوت این کار را انجام دهد؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: وقتی برجام برقرار بود، زمان شکستن یعنی زمانی که ایران برای فراوری کافی مواد شکافت پذیر برای فراوری سلاح اتمی احتیاج دارد، 12 ماه بود که گزارش های منتشر شده از کمتر شدن آن به چند ماه حکایت دارد.

پرایس ادامه داد: به همین دلیل است که ما اصرار داریم زیرا برجام با محدودیت های دائمی در برنامه هسته ای ایران، قابل تایید است با بازرسی هایی که نه تنها به ایالات متحده بلکه به جامعه بین المللی اطمینان می دهد. به همین دلیل برای ما بسیار مهم است.

وی درباره تفاوت رویکرد این دولت با دولت پیشین آمریکا هم اظهار کرد: این توافق کف توافق است و همین باعث تمایز رویکرد ما در زمینه ایران می گردد. در زمینه هر چالش دیگری که با آن روبرو هستیم هم ما درک ما این است که باید با متحدان و شرکای خود همراهی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: وزیر خارجه، راب اقتصادی نماینده ویژه رئیس جمهوری ایالات متحده در امور ایران که تنها چند هفته را سپری نموده اند، در تماس تلفنی و مجازی با متحدان خود هستند تا اطمینان حاصل گردد که با متحدان خود گام به گام به این چالش قدم می گذاریم.

پرایس اظهار کرد: وقتی که صحبت از چالش ایران می گردد، ما در سال 2015 در چارچوب 1 + 5 وارد این توافق شدیم. تعامل با این شرکا و متحدان لازم است و به همین دلیل هم جلسه روز پنج شنبه با سه کشور اروپایی با موضوع ایران برگزار می گردد.

تماس اقتصادی با چین

خبرنگاری پرسید وزارت خارجه چین گفت که رابرت اقتصادی هفته گذشته با معاون وزیر خارجه چین صحبت نموده است ، اما شما در این باره چیزی نگفتید. آیا دلیلی وجود دارد که شما آن را تأیید ننموده اید و آیا می توانید آن را تأیید کنید؟

پرایس پاسخ داد: ما اغلب درمورد تعاملات فردی صحبت نمی کنیم اما آنچه که می توانم بگویم و گفتم این است که راب اقتصادی در رایزنی های مداوم با اعضای کنگره، با متحدان و شرکای ما و با دیگران از جمله اعضای 1 +5 مشارکت داشته است.

وی گفت: می توانم تأیید کنم که شامل ما معاون وزیر خارجه چین نیز می گردد. البته، چین عضو 1 + 5 است ، بنابراین تعامل با آن مهم است.

نقش جوسب بورل

خبرنگاری درباره نقش جوسب بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با توجه به اظهارات ظریف وزیر امور خارجه ایران پرسید و اینکه آیا این قرار است فردا(پنج شنبه) در بحث با سه کشور اروپایی مطرح گردد؟ نقشی که برای اتحادیه اروپا می بینید، چیست؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جواب داد: نقش اتحادیه اروپا نقش مهمی است و دقیقا به این دلیل مهم است که 1 + 5 علاوه بر کشورهای عضو اروپا، اتحادیه اروپا را نیز در بر می

پرایس با تایید اینکه در نشست سه کشور اروپایی با بلینکن این موضوع مطرح خواهد شد، یادآور شد: انگلیس، فرانسه، آلمان و همچنین با اتحادیه اروپا بخشی از 1 + 5 هستند، دقیقاً به این دلیل که اتحادیه اروپا از ابتدا بود و نقش مهمی را در راستا پیش رو دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 225

به "خبرنگاران واکنش آمریکا به سفر گروسی به ایران: جهت دیپلماسی باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش آمریکا به سفر گروسی به ایران: جهت دیپلماسی باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید