رژیم غذایی مناسب برای داشتن شکم شش تکه

به گزارش شهر ورزش، مصمم و با اراده به باشگاه می روید، تمرینات سخت و سنگین را با تکرارهای زیاد انجام می دهید و زمان های طولانی را روی تردمیل هستید، اما همچنان هیچ نتیجه ای نمی گیرید، هیچ! عضلات شکم تان دیده نمی شوند، حتی یکی از تکه های آن! قبول داریم که مأیوس کننده است.همه عادت های نادرست را کنار بگذارید تا چربی دور کمرتان کم و عضلات شکم تان نمایان گردد.

رژیم غذایی مناسب برای داشتن شکم شش تکه

برترین برنامه غذایی برای شش تکه شدن شکم

حتما شما هم به طور منظم به باشگاه می روید، تمرینات دراز و نشست فراوانی انجام می دهید و بیشتر اوقات خود را بر روی تردمیل می گذرانید اما شکم شش تکه ای ندارید. بیشتر افراد بر این باورند که شکم شش تکه بر اساس مواد غذایی که مصرف می گردد به وجود می آید.

اگرچه این موضوع یک بحث کلیشه ای است اما اساس و بنیان آن هنوز هم درست و صحیح می باشد. اصلا مهم نیست بدن شما چقدر قوی و مستحکم ساخته شد است، اگر نتوانید رژیم غذایی خوبی داشته باشید قادر به نشان دادن شکم شش تکه خود به دیگران نخواهید بود.

برای اینکه بتوانید به هدف خود دست پیدا کنید، نه تنها باید خوردن مواد غذایی ناسالم را کنار بگذارید بلکه باید رژیم غذایی داشته باشید که متابولیسم بدن را افزایش می دهد و جلوی چاقی بیش از حد را می گیرد. در این مقاله همراه ما باشید تا با هم مواد غذایی مناسب برای داشتن شکم شش تکه را مرور کنیم.

فلفل دلمه ای
حتی اگر خوب غذا بخورید و خوب ورزش کنید، با وجود استرس قادر نخواهید شکم شش تکه ای داشته باشید. زمانی که تحت شرایط استرس زا قرار دارید، بدن شما آغاز به ترشح هورمونی به نام کورتیزول می نماید. این هورمون بدن را تشویق می نماید چربی های افزایش دهنده کلسترول را در اطراف شکم ذخیره نماید.

خوشبختانه غذاهای غنی از ویتامین C همچون فلفل دلمه ای، بروکلی و کلم بروکسل می تواند جلوی این موضوع را بگیرد. بر اساس مطالعه ای که محققان آلمانی انجام داده اند، خوردن مواد مغذی می تواند سطح کورتیزول را در طول شرایط استرس زا کاهش دهد.

تخم مرغ
این ماده مفید در برگیرنده مواد مغذی به نام کولین است که متابولیسم را افزایش می دهد و به بدن یاری می نماید فعالیت ژن هایی که مسئول ذخیره سازی چربی در شکم هستند را کاهش دهد.

بعلاوه تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که خوردن تخم مرغ برای صبحانه به جای غذاهای پر کربوهیدراتی همچون نان و شیرینی می تواند کاهش وزن را تسریع کند. این موضوع به خاطر خاصیت سیرنمایندگی تخم مرغ است. تخم مرغ را آب پز کنید یا از آن برای تهیه مینی فریتاتا بهره ببرید. اگر از خوردن تخم مرغ آب پز خسته شده اید بهتر است دستور پخت های دیگر را هم امتحان کنید.

موز
زمانی که شکم شما نفخ دارد بسیار بزرگ تر از میزان اصلی نشان داده خواهد شد. اگر قصد دارید با گاز، نفخ و احتباس آب در بدن مبارزه کنید بهتر است موز بخورید. یکی از مطالعات صورت گرفته نشان داده است افرادی که دو بار در روز موز می خورند بعد از 60 روز حدود 50 درصد از گاز و نفخ شکم خود را از دست خواهند داد.

این میوه نه تنها باکتری های مبارزه نماینده با نفخ را در شکم افزایش می دهد بلکه منبع غنی از پتاسیم است که به کاهش احتباس آب در بدن یاری می نماید. زمانی که با نفخ شکم مبارزه کردید، می توانید با اعتماد به نفس بیشتری شکم شش تکه خود را نشان دهید.

شیر غنی شده
با مصرف روزانه ماست و شیر غنی شده با ویتامین D می توانید شکم شش تکه ای داشته باشید. مطالعه صورت گرفته در سال 2013 که در مجله Nutrition Journal به چاپ رسیده است نشان می دهد که مصرف ترکیبی از کلسیم و ویتامین D می تواند به طور قابل توجهی چربی های شکمی را کاهش دهد و از اضافه وزن جلوگیری نماید.

برای رسیدن به این نتایج، محققان شرکت نمایندگانی را مورد مطالعه قرار دادند که به دو گروه تقسیم بندی شده بودند. گروه کنترلی از رژیم غذایی استفاده می کردند که به 500 کالری در روز محدود شده بود و در آن از مکمل ها استفاده نمی شد.

گروه دوم علاوه بر داشتن رژیم غذایی 500 کالری، 600 میلی گرم کلسیم و 25 واحد ویتامین D مصرف می کردند. بعد از 12 هفته ازمایش و آنالیز، گروهی که مکمل دریافت نموده بود 2.6 درصد از چربی شکم را از دست داده بود. این در حالیست که گروه اول تنها 1.5 درصد از چربی های شکمی را از دست داده بود.

چای سبز
چای سبز را بهتر است با نام چای لاغری بشناسید؛ نوشیدن چای سبز می تواند فعالیت شما در باشگاه را بهبود ببخشد. مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است نشان می دهد که نوشیدن 4 الی 5 فنجان چای سبز در روز و 25 دقیقه فعالیت در باشگاه می تواند چربی شکمی بیشتری نسبت به نخوردن چای سبز از بین ببرد.

چه چیزی باعث می گردد چای سبز چنین قدرتمند باشد؟ این نوشیدنی حاوی کاتچین است. همانطور که می دانید کاتچین یک آنتی اکسیدان قدرتمند محسوب می گردد و می تواند ذخیره سازی چربی در شکم را کاهش دهد. اگر هوادار چای سبز نیستید می تواند گلابی تازه بخورید. این میوه هم منبع عالی از آنتی اکسیدان های مختلف است.

مرغ بدون چربی
با خوردن مرغ یا بوقلمون بدون چربی می توانید شکم شش تکه ای داشته باشید. تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف پروتئین نه تنها باعث سیر شدن افراد می گردد بلکه به آن ها یاری می نماید در وعده های غذایی بعدی هم میزان غذای کمتری مصرف نمایند.

مصرف پروتئین می تواند سوزاندن کالری بعد از مصرف مواد غذایی را تا 35 درصد افزایش دهد. برای اینکه برترین نتیجه را دریافت کنید، محققان توصیه می نمایند 0.8 تا یک گرم از پروتئین را به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در روز مصرف کنید.

پاستای تهیه شده از آرد سبوس دار
همانطور که می دانید آرد سبوس دار خاصیت فراوانی دارد. حتما از خود می پرسید چرا؟ ارد سبوس دار تمامی مواد مغذی مورد احتیاج بدن را در خود دارد. سعی کنید از پاستاهایی بهره ببرید که از آرد سبوس دار تهیه شده اند.
کدو حلوایی
علاوه بر اینکه کدو حلوایی می تواند یک سوم از احتیاج بدن به فیبر را برآورده سازد، یک پیمانه از آن مواد مغذی فراوانی وارد بدن خواهد نمود و حاوی 30 درصد از احتیاج بدن به ویتامین C است. بدن از مواد مغذی برای ساخت عضلات و رگ های خونی استفاده می کند و استفاده از چنین موادی می تواند تاثیرات ورزش را بهبود ببخشد.
بقولات
همانطور که می دانید بقولات در برگیرنده موادی همچون عدس، نخود، نخود فرنگی و حبوبات است. در یکی از مطالعات صورت گرفته، محققان دریافتند که خوردن رژیم غذایی محدود شده در کالری که حاوی مصرف بقولات در هفته است می تواند به کاهش وزن یاری کند.

افرادی که در رژیم غذایی خود از بقولات استفاده می نمایند بهبود زیادی در سطح کلسترول بد خون خود خواهند داشت. سعی کنید این مواد را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

نان تهیه شده از آرد سبوس دار
اگر قصد دارید چربی شکم را کاهش دهید حتما نان کمتری مصرف می کنید اما به خاطر داشته باشید که مصرف نان سبوس دار باید به مقدار کافی باشد. این ماده هم همچون پاستای تهیه شده از آرد سبوس دار می تواند شما را سیر نگه دارد و از مصرف بیش از حد مواد غذایی بکاهد.
لوبیای سیاه
همین لوبیای ساده یک ماشین چربی سوز و ایجاد نماینده عضله محسوب می گردد. همانطور که می دانید لوبیاها منبع غنی از پروتئین و فیبر هستند. خوردن این مواد شما را مطمئن می سازد که قند خون به سرعت افزایش پیدا نمی کند. مصرف لوبیای سیاه انرژی لازم برای ساخت عضلات را فراهم خواهد نمود. یک پیمانه لوبیای سیاه حدود 12 گرم پروتئین و 9 گرم فیبر دارد.

این ماده بعلاوه سرشار از ویتامین B و فولات است که رشد عضلات را بهبود می بخشد و موادی همچون مس در لوبیا وجود دارد که باعث استحکام تاندون ها می گردد. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که مصرف حبوبات یا بقولات در هفته می تواند کاهش وزن را تسریع کند.

جوی دوسر
بله جو سرشار از کربوهیدرات است اما انتشار این قندها به وسیله فیبر آهسته تر شده است. جو به ازای نیم پیمانه حدود 10 گرم پروتئین دارد. پس می تواند انرژی مورد احتیاج برای ساخت عضلات را فراهم آورد. از آنجایی که فیبر موجود در آن قابل حل است، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. از دستور های مختلف پخت برای تهیه غذاهای خوشمزه از این ماده بهره ببرید.
کینوا
کینوا سرشار از پروتئین است و می تواند اسیدهای چرب غیر اشباع مفید برای قلب را فراهم کند. کینوا بعلاوه منبع عالی از فیبر و ویتامین B است. سعی کنید کینوا را در صبحانه خود مصرف کنید. این ماده پروتئین بیشتری نسبت به غلات دیگر دارد و کربوهیدرات آن پایین است.
کاموت(گندم خراسان)
کاموت یکی از غلات بومی خاورمیانه است. این ماده سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی قلب بسیار مفید خواهد بود. بعلاوه کاموت در برگیرنده پروتئین بالا و کالری اندک است.

نصف پیمانه از آن می تواند بیش از 30 درصد پروتئین فراهم آورد و تنها 140 کالری دارد. خوردن کاموت یا همان گندم خراسان می تواند کلسترول، قند خون و سیتوکین را کاهش دهد. سیتوکین باعث ایجاد التهاب در سرتاسر بدن می گردد. شما می توانید این ماده را در سالادهای خود سرو کنید یا در کنار غذای اصلی میل نمایید.

شیرکاکائو
دوست دارید راز لاغر ماندن را بدانید؟ برای اینکار به عضلات بیشتری احتیاج دارید. زیرا عضلات بدن باعث کالری سوزی بیشتر می شوند. شیر کاکائو به شما یاری می نماید اینکار را به راحتی انجام دهید. محققان دریافته اند که ایده آل ترین میزان پروتئین برای ساخت عضلات 10 الی 20 گرم است که نصف آن قبل از تمرینات ورزشی و نصف دیگرش بعد از تمرین باید مصرف گردد.

حالا سوال اینجاست که در یک شیرکاکائوی کم چرب چه میزان پروتئین یافت می گردد؟ در هر فنجان شیرکاکائو حدود 8 گرم پروتئین وجود دارد. اگر در پی ماده ای هستید که بتواند کالری های مصرفی را بسوزاند هر روز صبح شیرکاکائوی کم چرب بنوشید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 528

به "رژیم غذایی مناسب برای داشتن شکم شش تکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مناسب برای داشتن شکم شش تکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید