بوی عطرهای گمشده در اهواز پیچید

به گزارش شهر ورزش، علیرضا شکرریز رئیس انجمن شعر سپید اهواز در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، هدف از چاپ مجموعه شعر شاعران جوان اهواز را پخش و توزیع لذت شعر بیان نمود و گفت: هر اتفاق در شعر یک واقعیت است و دنیای که در متن رقم می خورد با دنیاِ بیرونی یکی نمی گردد، بلکه در معنا تکثیر و یا گسترش پیدا نموده و می تواند از امکانات، تکنیک ها و مؤلفه های دیروز و امروز بهره مند گردد.

بوی عطرهای گمشده در اهواز پیچید

شکرریز با بیان اینکه خواننده در کتاب عطرهای گمشده می تواند فوران و تجلی دنیا را در آثار شاعران جوان تر به صورت مجزا ببیند، توضیح داد: خواننده در این کتاب علاوه بر تجلی آثار شاعران درمی یابد که آنان چگونه و به چه شکلی هستی خود را به نمایش گذاشته و با چه خلاقیتی پنجره را برای مخاطب باز می نمایند.

این شاعر خوزستانی معتقد است: اگرچه در این کتاب، تعدادی از مؤلفه ها در شعرشاعران مشترک است، اما از نظر اجرا و کشف در شعر هر یک نسبت به دیگری در متن بسیار متفاوت هستند. این شاعران با آفرینش خود دریافته اند که با متر و معیار گذشته نمی توان به ضرورت شعر امروز دست یافت، چون دنیای امروز در موقعیت های تاریخی، سیاسی، مالی، اجتماعی، دینی، فرهنگی و غیره، خود مناسباتی متفاوت با گذشته دارد و شاعران احتیاج به نگاهی تازه میان اشیاء و پدیده ها را حس نموده و می کوشند روابط میان آن ها را کشف نمایند.

رئیس انجمن شعر سپید اهواز با اشاره به اینکه شعر را می توان در جدال بین دال ها و روابط همنشینی و جانشینی بین آن ها جست وجوکرد، اضافه نمود: در طول تاریخ سوژه ها بین شاعران تقریباً ثابت بوده اما در اجراها و به خصوص در فرم و ساختار هر کدام از این شاعران رویه ای متفاوت داشته اند و این موضوع یکی از پارامترهای انتخاب شعرهای این کتاب بوده است.

مولف بنویس با قلب کوچک من ادامه داد: در این شعرها گاه با یک لایه معنایی و گاه با برخورد خلاقانه در بیان معنا و توجه به لایه های دیگر معنایی روبرو هستیم. در شعرهای دسته اخیر دلالت ها تعمیم یافته و تعویق و تعلیق معنا اتفاق می افتد.

وی در خصوص دیگر ویژگی های مجموعه اشعار شاعران جوان گفت: در پاره ای از این شعرها، متن بر اساس محتوا و سوژه ای از پیش تعیین شده پیش می رود و حتی در نوع زبان و روایتی که در متن ها به کار رفته نیز تمایز دیده می گردد. روایت در بعضی از شعرها گسسته است و در تعداد دیگر محدود، خطی و یکنواخت است. این شعرها، حتی با داشتن مؤلفه ای ثابت، در اجرا و رفتار جملات متفاوت دیده می شوند و همچنین با ایجاد تداعی های خاص در ذهن مخاطب، به گونه ای عمل می نمایند که معنا می تواند براساس ذهن خواننده شکل بگیرد. بنابراین در شعرهای تعیین شده با مؤلفه هایی که ذکر شد، می توان آن ها را از هم تمیز داد.

شکرریز انگیزه دیگرِ چاپ آثار شاعران انجمن سپید امروز اهواز را، دیده و شناخته شدن مجموعه اشعار آنها برشمرد و گفت: بر اساس تجربه ای که در این سال ها کسب کردم، دریافتم که باید فردی پیدا گردد و یاری کند تا صدای شعر امروز به گوش دیگران شنیده گردد و شعرها را به جامعه ادبی و دوستداران فرهنگ این سرزمین معرفی کند. در دوران ما که از ابتدای سال هفتاد آغاز شد، کسی نبود تا دست مان را بگیرد. نه فضای مجازی وجود داشت و از برگزاری این تعداد جلسات که به صورت امروزی برگزار می گردد، خبری نبود.

این نویسنده و شاعر خوزستانی ضمن تشریح این نکته که حداقل به شکل تقریبی، پنجاه درصد از مطلوبیت و زیبایی شناسی در شعرهای این کتاب دیده می گردد، افزود: هرچند زیبایی شناسی هر مخاطب می تواند نسبت به مخاطبِ دیگر متفاوت باشد، اما پشتکار و جدیتِ شاعران این مجموعه، از آن جهت ستودنی است که در عین تفرد در شعر نیز، با هم در وحدت بوده اند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 345

به "بوی عطرهای گمشده در اهواز پیچید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی عطرهای گمشده در اهواز پیچید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید