صد سالگی کاگ ب؛ پوتین و جشن آدمکشی؟!

به گزارش شهر ورزش، اشاره پوتین به درس دریافت از تاریخ و فراموش نکردن جنایت و سرکوب ظاهرا به همین رویداد ها مربوط می شود، اما در جشن صد سالگی کاگ ب، بخش خونین تاریخ این دستگاه هولناک چندان مورد توجه قرار نگرفت.

صد سالگی کاگ ب؛ پوتین و جشن آدمکشی؟!

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

ولادیمیر پوتین، افسر سابق کاگ ب، به مناسبت صدمین سالروز تاسیس سرویس امنیتی روسیه در مقر مرکزی این سرویس حضور یافت. او که دو سال رئیس بخش داخلی این سرویس بود می گوید خدمات جاسوسان روسی هرگز نباید فراموش شود.

درباره عملیات ماموران سرویس امنیتی و اطلاعاتی روسیه حرف و حدیت های زیادی وجود دارد؛ از تعقیب، آزار و سر به نیست کردن مخالفان تا حمله سایبری به تاسیسات کشور های خارجی و دخالت در انتخابات.

با این همه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که پیش از ورود به دنیای سیاست پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی، حدود 15 سال مامور کاگ ب بود به مناسبت صدسالگی تاسیس این سرویس امنیتی و جاسوسی در مقر مرکزی آن در مسکو حضور یافت.

خبرگزاری آلمان دوشنبه 21 دسامبر گزارش داد که پوتین در جمع همکاران پیشین خود تاکید کرده که ما هرگز اجازه نداریم خدمات جاسوسان روسی را از یاد ببریم. رئیس جمهوری روسیه در ادامه گفت: اما ما همچنین درس های تاریخ، جنایت ها و اقدام های سرکوبگرانه علیه مردم خود را نیز فراموش نمی کنیم. او تاکید کرد که به همین دلیل همه باید به قانون پایبند باشند.

آزار و قتل مخالفان و خرابکاری سایبری

اشپیگل آنلاین با استناد به این گزارش و با اشاره به اتهام های فراوان به جاسوسان روسی در مورد سوءقصد به جان مخالفان با مواد سمی یا حمله های سایبری به نهاد ها و دستگاه های کشور های خارجی، اقدام پوتین در بازدید از مقر مرکزی سرویس جاسوسی روسیه و تقدیر از عملیات آن ها را به عنوان جشن دریافت آدمکشی و خرابکاری سایبری نکوهش کرد.

یکی از تازه ترین اقدام هایی که مطابق شواهد به جاسوسان روسی نسبت داده می شود و مسکو همچنان آن را تکذیب می کند سوءقصد به جان آلکسی ناوالنی، منتقد مشهور روسی است که او را تا سر حد مرگ کشاند.

حمله سایبری بسیار گسترده و کم سابقه اخیر به نهاد های دولتی ایالات متحده از دیگر عملیات هایی است که اغلب سیاست مداران آمریکا از جمله وزیر خارجه این کشور مایک پمپئو به ماموران سرویس اطلاعاتی و امنیتی روسیه نسبت می دهند.

کارت شناسایی داخلی وزارت امنیت داخلی آلمان شرقی، زمانی که پوتین به عنوان مامور کاگ ب در شهر درسدن سکونت داشت

مهم ترین شخصیتی که ترجیح می دهد این حمله های سایبری را به چین نسبت دهد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده است که گلایه می کند در این گونه موارد انگشت اتهام همیشه به سوی مسکو نشانه می رود. در عین حال گزارش ها و نشانه های فراوانی در مورد دخالت ماموران امنیتی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و به نفع ترامپ وجود دارد.

تکذیب همیشگی روسیه

به طور معمول واکنش مسکو به تمام اتهام هایی که کشور های خارجی درباره حمله های سایبری، از جمله حمله سال 2015 به مجلس فدرال آلمان (بوندس تاگ)، سوءقصد با ماده سمی به جان مخالفان و منتقدان مطرح می شود یک سان است و هر گونه دخالت ماموران روسی در این گونه عملیات تکذیب می شود.

با این حال سرگئی ناریشکین، رئیس سازمان امنیت خارجی روسیه به مناسبت صد سالگی تاسیس تشکیلات امنیتی این کشور خطاب به ماموران روسی گفته است: روشنگری کاری سخت، خطرناک و تا حدی جالب است که فرد را در تمام طول زندگی همراهی می کند.

این مقام ارشد امنیتی 66 ساله ظاهرا در این زمینه به اندازه کافی تجربه شخصی دارد؛ او مانند ولادیمیر پوتین فعالیت خود را در دوران شوروی سابق و در همکاری با تشکیلات مخوف کاگ ب آغاز کرده است.

او در ضمنً گفته که کار ماموران روسی ربطی به کلیشه های متداول سینمایی از فعالیت جاسوسی، نظیر فیلم های جیمز باند ندارد. این مقایسه ای غریب به نظر می رسد، زیرا در فیلم های جیمز باند این ماموران کاگ ب هستند که در آخر فیلم مغلوب می شوند.

سرگئی ناریشکین در گفت وگویی با انجمن تاریخ روسیه که خود ریاست آن را بر عهده دارد می گوید این گونه فیلم های اکشن از واقعیت فعالیت های امنیتی و اطلاعاتی فاصله زیادی دارند.

فعالیت های یکسان با نام های مختلف

پس از فروپاشی شوروی کاگ ب جای خود را به سرویس ضد جاسوسی روسیه (اف اس بی) داد. ناظران معتقدند کار دستگاه امنیتی روسیه در صد سال گذشته با وجود تغییر نام های متعدد، چه در داخل و چه خارج تغییری اساسی نکرده است.

رئیس سازمان امنیت خارجی روسیه می گوید کار این دستگاه جمع آوری اطلاعات محرمانه، شناسایی تهدید های خارجی و ارائه راه چاره ها و تحلیل ها برای حفاظت از حکومت روسیه است. پس از انقلاب اکتبر 1917 حکومت کمونیستی شوروی دستگاه امنیتی قدرتمندی راه انداخت که ابتدا چکا نام داشت. بیستم دسامبر 1920 سرویس خارجی این سرویس با ماموریت مقابله با ضدانقلاب و خرابکاری تاسیس شد.

رئیس این تشکیلات که به عنوان جلاد مخوف دوران دیکتاتوری ژوزف استالین شهرت دارد تا به امروز الگوی ماموران و دستگاه امنیتی محسوب و همچنان تقدیر می شود. سرویس امنیتی شوروی در دوران استالین کمیساریای خلق برای امور داخلی نام گرفت و مهم ترین وظیفه آن سرکوب مخالفان و معترضان داخلی، پرونده سازی برای آن ها و واداشتن شان به اعتراف های اجباری بود.

اشاره پوتین به درس دریافت از تاریخ و فراموش نکردن جنایت و سرکوب ظاهرا به همین رویداد ها مربوط می شود، اما در جشن صد سالگی کاگ ب، بخش خونین تاریخ این دستگاه هولناک چندان مورد توجه قرار نگرفت.

بزرگداشت جاسوسان قهرمان

در این مناسبت آنچه بیشتر در کانون توجه قراردارد فعالیت جاسوسان قهرمان است که از جمله به اطلاعات محرمانه اتمی ایالات متحده دست یافتند.

در صد سالگی کاگ ب نمایشگاه های مختلف برگزار شده و فیلم های مستند و سینمایی زیادی پخش می شود که موضوع اغلب آن ها به فعالیت جاسوسانی مربوط است که در دوران جنگ دوم جهانی فعال بودند و در پیروزی ارتش شوروی بر آلمان هیتلری نقش مهمی بر عهده داشتند.

یکی دیگر از برنامه ها، بزرگداشت آدولف ویلیام فیشر، جاسوس برجسته و مشهور شوروی سابق است که در آمریکا به زندان افتاده بود و سال 1962 در نخستین مبادله زندانیان در دوران پس از جنگ سرد در گذرگاه مرزی میان آلمان غربی و شرقی در برلین به ماموران روسی تحویل داده شد. او در آمریکا به مرگ محکوم شده بود و پس از آزادی 1971 درگذشت.

به گزارش اشپیگل آنلاین، آندری سالداتف، کارشناس امور امنیتی و اطلاعاتی روسیه با اشاره به ماجرا های پرهیاهوی سال های اخیر، از قبیل اتهام های دخالت در حمله های سایبری و دست داشتن در قتل برخی ماموران امنیتی سابق از جمله در لندن یا سوءقصد به جان آلکسی ناوالنی، می گوید عملیات ماموران مخفی مسکو گستاخانه تر از قبل شده و آن ها ترسی از لو رفتن ندارند.

او می گوید تشکیلات مخفی اطلاعاتی و امنیتی روسیه دیگر آنچنان مخفی هم عمل نمی کنند و در عین حال حامیان و مدافعان آن ها ادعا دارند کار هایی که به آن متهم می شوند را انجام نداده اند.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 66

به "صد سالگی کاگ ب؛ پوتین و جشن آدمکشی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صد سالگی کاگ ب؛ پوتین و جشن آدمکشی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید