صعود بورس ادامه خواهد یافت؟

به گزارش شهر ورزش، دیروز برای نخستین بار طرح افزایش یک درصدی دامنه نوسان در بورس اجرا شد. همزمان با این رویداد شاخص کل بورس تهران نیز با یک رشد پرقدرت روبرو شد و با 1.8 درصد افزایش بعد از 7 ماه از مرز 1.5 میلیون واحد عبور کرد. به گزارش همشهری، با وجودفراز و نشیب های 3 ماه گذشته نمودار های شاخص بورس نشان می دهد شاخص کل از 6 بهمن ماه پارسال، بعد از 17 ماه نزول، وارد فرایند صعودی شده، این فرایند از ابتدای امسال با وجود نزول در بعضی روزها، شتاب بیشتری گرفته است.

صعود بورس ادامه خواهد یافت؟

به گزارش همشهری، طبق اطلاعات موجود ارزش روزانه معاملات خرد نیز در بین 40 تا 50 درصد نسبت به معاملات نیمه دوم سال قبل افزایش یافته که نشان می دهد تمایل سرمایه گذاران در امسال برای دادوستد در بورس افزایش یافته است، اما سطح معاملات خرد هنوز با سطوح اوج بازار در سال 1399 فاصله زیادی دارد. در چنین شرایطی در مبادلات روز گذشته فرایند صعودی شاخص بورس همزمان با شروع طرح افزایش یک درصدی دامنه نوسان در بازار های اول بورس و فرابورس سرعت بیشتری گرفت و شاخص کل بورس تهران توانست با رشدی پر قدرت 1.8 درصدی بعد از 7 ماه از مرز 1.5 میلیون واحد عبور کند.

آخرین بار شاخص کل بورس تهران در شهریور ماه پارسال در این محدوده قرار داشت. این رشد به افزایش 123 هزار میلیارد تومانی، معادل 6.4 میلیارد دلاری، ارزش بازار سهام منجر شد. در انتها مبادلات روز دوشنبه ارزش کل بازار سهام به 7134 هزار میلیارد تومان معادل 256 میلیارد دلار رسید.

با این اندازه رشد در مبادلات دیروز، بازده سهامداران در 3 ماه گذشته به 25 درصد رسید. دیروز بعلاوه ارزش معاملات خرد به 6 هزارو 682 میلیارد تومان رسید که بالاترین اندازه معاملات خرد در 7 ماه گذشته تلقی می گردد.

آینده بورس در امسال

با وجود رشد 1.8 درصدی شاخص بورس تهران درمبادلات روز گذشته در دقایق انتهای مبادلات دیروز، ازسرعت رشد بازارسهام کاسته شد که به نظر می رسد این موضوع ناشی از قرار گرفتن شاخص در محدوده مقاومت یک میلیون و 500 هزار واحدی باشد. آنالیز ها نشان می دهد شاخص کل بورس تهران در این محدوده با مقاومت های تکنیکی روبه رو است و این محدوده مقاومت به ویژه در محدوده یک میلیون و 550 تا یک میلیون و 600 هزار واحد می تواند مانع از رشد بیشتر شاخص گردد. این موضوعی است که روزنامه همشهری در گزارش های پیشین خود به آن اشاره نموده بود با این حال کارشناسان بر این باورند که از نظر تکنیکی چنانچه شاخص بورس بتواند با قدرت از محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد عبور کند می تواند تا سقف قله تاریخی خود یعنی محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحد که در مرداد 1399 به ثبت رسید، پیشروی کند، اما برای رسیدن شاخص به این سطح، بازار سهام به حمایت های بنیادی احتیاج دارد.

ولید هلالات تحلیلگر بازار سرمایه با تأکید بر اینکه بازار برای اینکه حرکت صعودی خود را ادامه دهد به زمان احتیاج دارد، شرح داد: مگر اینکه اخبار مثبتی مانند لغو عوارض صادراتی یا اخباری در زمینه واگذاری سهام شرکت های خودروسازی به بازار پمپاژ گردد. در غیراین صورت بازار برای تداوم رشد به زمان احتیاج دارد.

مهدی عبدی کارشناس دیگر بازار سرمایه تأکید کرد: تجربه نشان داده بازارسرمایه به دلایل مختلف ازجمله محدودیت های درآمدی دولت، کسری بودجه و قوانین حاکم بر فعالیت شرکت های بزرگ دستخوش تغییرات مختلفی در فاصله های زمانی کوتاه می گردد؛ این مسئله امکان پیش بینی آینده شرکت ها را برای سرمایه گذاران سخت نموده و به مانعی برای ورود سرمایه های تازه به بورس تبدیل شده است.

او با بیان اینکه ثبات در بازارسرمایه مستلزم ثبات در قوانین است تأکید کرد: به طور مثال وضع عوارض صادراتی برای بسیاری از شرکت های بورس بازار سهام را شوکه کرد و در فرایند معاملات تأثیرگذار بود بنابراین باید شرایطی به وجود بیاید تا شاهد کاهش دخالت های بیرونی بر فعالیت شرکت ها باشیم که این اقدام بی تردید در بهبود وضع معاملات تأثیر بسزایی خواهد داشت.

مصطفی محبی مجد کارشناس دیگر بازار سرمایه نیز در این باره گفت: اگر در پی رونق و پویایی بازار سرمایه هستیم باید در پی آزادسازی قیمت ها اعم از نرخ محصولات مؤثر در قیمت تمام شده و نرخ فروش شرکت ها باشیم با این حال افزایش تدریجی دامنه نوسان نیز اثر مثبتی بر بازار سهام بر روز های آینده دارد. او اضافه نمود: تردیدی نیست که افزایش تدریجی دامنه نوسان معاملات تأثیر مثبتی بر حجم معاملات بازار سرمایه خواهد داشت، اما شخصا معتقدم آزادسازی قیمت ها در صنایع مختلف تأثیر به مراتب با اهمیت تری بر فرایند بازار سرمایه نسبت به دامنه نوسان معاملات دارد. به گفته او افزایش دامنه نوسان، سیگنال مثبتی به بازار سرمایه داده که مدیران و سیاستگذاران در این بازار نسبت به اوضاع آینده بازار سرمایه خوش بین تر شده اند و با همین خوش بینی، اجازه افزایش دامنه نوسان را دادند.

احتمال لغو بخشنامه عوارض صادراتی

هفته گذشته وزارت صنعت بخشنامه ای را مبنی بر اعمال عوارض صادراتی 2 تا 22درصدی بر 69محصول صنعتی و معدنی ابلاغ کردکه این موضوع با واکنش منفی بورس و فعالان بازار سرمایه روبه رو شد. تازه ترین خبر ها حاکی از آن است که در پی افزایش انتقاد ها در این باره احتمالا اصلاح یا لغو این بخشنامه افزایش یافته است. از شب گذشته متنی در فضای مجازی بازنشر شده که مربوط به مصوبات روز یکشنبه مدیریت بازار کالا های پایه وزارت صنعت بوده و به امضای سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، رسیده است.

مطابق این نامه مقرر شده پیشنهاد های اصلاح تعرفه های عوارض صادراتی برای آنالیز و اعلام نظر به کارگروه مدیریت بازار ارائه گردد. انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز با ارسال نامه ای به وزیر صنعت خواهان لغو این بخشنامه شده است. بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن تأیید این موضوع گفت: صحبت ها اجرا شده و احتمال برگشت مصوبه بالا رفته است. بعضی خبر های دیگر نیز حاکی از آن است که؛ دیروز در مجلس نشستی با حضور اعضای کمیسیون صنایع معادن و کمیسیون مالی با وزیر صنعت برگزار شده و نمایندگان از سیدرضا فاطمی امین خواسته اند که درباره پیامد های مشخص عوارض صادراتی بر شرکت های بورس شرح دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 خرداد 1401 بروزرسانی: 19 خرداد 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 742

به "صعود بورس ادامه خواهد یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود بورس ادامه خواهد یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید