20 خاصیت استثنائی کلم بروکلی برای سلامتی، پوست و مو

به گزارش شهر ورزش، کلم بروکلی به نام یک سوپرفود شناخته می شود. زمانی که کلم بروکلی می خورید، مواد مغذی مختلفی را دریافت می کنید. این نوع سبزی غنی از ویتامین C است؛ به طوری که دو برابر پرتقال ویتامین C دارد. کلسیم، سلنیوم، ویتامین B6 و ویتامین K از دیگر ویتامین ها و مواد معدنی کلم بروکلی محسوب می شوند . می توانید با خوردن این سبزی بدنتان را سم زدایی کنید. در مقاله امروز خبرنگاران مگ تصمیم داریم شما را با 20 مورد از خواص کلم بروکلی و ارزش غذایی آن آشنا کنیم و همچنین طرز تهیه 3 خوردنی متفاوت با این سبزی صلیبی را به شما یاد دهیم. تا انتها مقاله با ما همراه باشید .

20 خاصیت استثنائی کلم بروکلی برای سلامتی، پوست و مو

ارزش غذایی کلم بروکلی

ارزش غذایی کلم بروکلی به شرح زیر است.

کالری31
سدیم30 میلی گرم
کربوهیدرات کل2 درصد از نیاز روزانه بدن
فیبر غذایی2 گرم
قند2 گرم
پروتئین3 گرم
ویتامین A567 واحد بین المللی (IU)
ویتامین C81.2 میلی گرم
کلسیم42.8 میلی گرم
آهن0.7 میلی گرم
ویتامین E0.7 میلی گرم
ویتامین K92.5 میکروگرم
تیامین0.1 میلی گرم
ریبوفلاوین0.1 میلی گرم
نیاسین0.6 میلی گرم
ویتامین B60.2 میلی گرم
فولات57.3 میلی گرم
پانتوتنیک اسید0.5 میلی گرم
کولین17 میلی گرم
بتائین0.1 میلی گرم
منیزیم19.1 میلی گرم
فسفر60.1 میلی گرم
سلنیوم2.3 میکروگرم
منگنز0.2 میکروگرم
مس2 درصد از نیاز روزانه بدن
زینک0.4 میلی گرم
سدیم30 میلی گرم
پتاسیم288 میلی گرم

خواص کلم بروکلی برای سلامتی بدن

کلم بروکلی فواید زیادی برای بدن دارد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که سبزیجات صلیبی مثل کلم بروکلی می توانند از سلول ها در برابر آسیب دیدن محافظت کنند . آنتی اکسیدان های موجود در کلم بروکلی نقش مهمی در کاهش احتمال ابتلا به بیماری های التهابی مثل سرطان و دیابت دارند.

این سبزی سلامت کبد را هم بهبود می بخشد. در حقیقت این نوع سبزی به دلایل مختلف برای بدن مفید است. در ادامه خواص کلم بروکلی را با هم بررسی می کنیم.

1. به پیشگیری از سرطان کمک می کند

مؤسسه ملی سرطان نام می کند که بین سبزیجات صلیبی (به طور ویژه کلم بروکلی) و پیشگیری از سرطان ارتباط وجود دارد. این سبزیجات حاوی نوعی از ترکیبات شیمیایی به نام گلوکوزینولات هستند. گلوکوزینولات ها هنگام پختن، جویدن و هضم به ترکیبات فعال تجزیه می شوند. یکی از این ترکیبات فعال، ایندول-3-کاربینول نام دارد که ترکیبی با خواص ضدسرطانی است.

تحقیقات مختلف نشان می دهند که کلم بروکلی و سایر سبزیجات صلیبی می توانند به پیشگیری از انواع مختلف سرطان ها از جمله سرطان های ریه، سینه، روده بزرگ و پروستات کمک کنند. یکی دیگر از ترکیبات موجود در این نوع کلم که مسؤول خواص ضدسرطانی آن است، سولفورافن نام دارد.

این ترکیب به عملکرد طبیعی سلول ها و از بین بردن سلول های سرطانی کمک می کند. محققان در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که خوردن کلم بروکلی 3 بار در هفته می تواند احتمال ابتلا به سرطان را تا 60 درصد کاهش دهد. این سبزی همچنین حاوی مقدار خوبی فیبر است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با بیماری های التهابی مانند سرطان مبارزه می کند .

2. بدن را سم زدایی می کند

ترکیبات موجود در کلم بروکلی مواد شیمیایی نامطلوب بدن را از بین می برند و آن ها را خنثی می کنند. سولفورافن کلم بروکلی از طریق آنزیم های سم زدا، از سلول ها در مقابل آسیب دیدن محافظت می کند. علاوه بر این از واکنش های التهابی جلوگیری می کند. در یک مطالعه نشان داده شد افرادی که دمنوش حاوی کلم بروکلی مصرف کردند، به مقدار بیشتری دفع سموم از بدن را تجربه کردند .

سطح بنزن و آکرولئین موجود در سطح خون شرکت کنندگان هم کاهش پیدا کرد. بنزن و آکرولئین ترکیباتی هستند که معمولا در محیط های آلوده یافت می شوند. کلم بروکلی به از بین بردن آلاینده هایی که هر روز آن ها را ندانسته استنشاق می کنیم، کمک می کند.

3. سلامت استخوان ها و دندان ها را بهبود می بخشد

اگر دچار مسائل مربوط به استخوان ها هستید، حتما کلم بروکلی را در برنامه غذایی خود جای دهید. این نوع سبزی منبع عالی ویتامین K، کلسیم، پتاسیم و منیزیم به تعداد می رود و به همین دلیل نقش مهمی در حفظ تراکم مواد معدنی استخوان ها دارد. علاوه بر این کلم بروکلی حاوی مقدار خوبی آهن هم است.

بعضی از محققان نام می کنند که ویتامین K در ساخت استخوان ها بهتر از کلسیم عمل می کند. یک فنجان کلم بروکلی 270 درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین K را رفع می کند. پوکی استخوان مسئله ای است که بسکمک از افراد مسن را درگیر کرده است . این نوع کلم به علت خواص ذکر شده، می تواند با پوکی استخوان مبارزه کند. ویتامین K به همراه کلسیم به حفظ سلامت دندان ها هم کمک می کند.

4. سلامت قلب را افزایش می دهد

کلم بروکلی رگ های خونی را قوی نگه می دارد و از این طریق سلامت قلب را بهبود می بخشد. سولفورافن موجود در این سبزی صلیبی می تواند از آسیب دیدن پوشش رگ های خونی پیشگیری کند. یک مطالعه به این نتیجه رسید که مصرف کلم بروکلی می تواند توانایی قلب را در پمپاژ خون بهبود دهد. این سبزی هنگام محرومیت از اکسیژن، آسیب به قلب را کاهش می دهد.

مطالعات زیادی بین مصرف کلم بروکلی و کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب ارتباط برقرار کرده اند . کلم بروکلی می تواند التهاب و اکسیداسیون عروق را در افرادی که مستعد ابتلا به سکته هستند، کاهش دهد.

مطالعات همچنین به این نتیجه رسیده اند که سولفورافن که یکی از ترکیبات موجود در کلم بروکلی است، می تواند در بهبود سطح فشار خون مؤثر باشد. جالب است بدانید که کلم بروکلی هیچ کلسترولی ندارد. فیبر موجود در این کلم سطح کلسترول خون را تنظیم کرده و از حمله قلبی پیشگیری می کند.

5. سلامت دستگاه گوارش را بهبود می دهد

کلم بروکلی التهاب موجود در روده بزرگ را کاهش می دهد و به پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ کمک می کند. این سبزی در معده به ترکیباتی تجزیه می شود که سد دفاعی روده را حفظ کرده و مسائل مرتبط با روده مثل سندرم روده چکه کن را درمان می کنند.

سندرم روده ی چکه کن منجر به جذب ضعیف تر مواد مغذی می شود. کلم بروکلی حاوی ترکیبات منحصربه فردی است که باکتری های روده از آن ها استفاده می کنند و سلامت عمومی روده را بهبود می بخشند.

6. در بهبود سلامت کبد مفید است

یکی دیگر از خواص کلم بروکلی، بهبود سلامت کبد است. نشان داده شده که این سبزی صلیبی از سرطان کبد پیشگیری کرده و حتی به درمان آن کمک می کند. کلم بروکلی می تواند سطح آنزیم های سم زدا را افزایش دهد و از کبد در برابر آسیب دیدن محافظت کند. این سبزی ممکن است از نارسایی کبد هم پیشگیری کند.

خوردن کلم بروکلی چهار بار در هفته می تواند سلامت کبد را به طرز حیرت آوری بهبود ببخشد. در یک مطالعه نشان داده شد که این نوع کلم در پیشگیری از بیماری کبد چرب هم مؤثر است.

7 . می تواند آلرژی را درمان کند

تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که خوردن کلم بروکلی به مدت 3 روز می تواند منجر به افزایش 200 درصدی تولید پروتئین هایی شود که در سلول های بینی آنتی اکسیدان تولید می کنند. این موضوع می تواند به درمان حساسیت کمک کند. کلم بروکلی همچنین سرشار از کوئرستین و کائمفرول است که پلی فنول هایی هستند که خواص ضدآلرژیک دارند.

کوئرستین آن قدر در درمان آلرژی ها مؤثر است که از آن در بیشتر داروهای ضدآلرژیک استفاده می شود. کلم بروکلی حتی می تواند سایر عارضه های آلرژیک و تنفسی مثل آسم را درمان کند. سولفورافن موجود در این سبزی ترشح آنزیم های آنتی اکسیدانی را در مجاری تنفسی انسان ها تحریک می کند. این موضوع از شما در برابر رادیکال های آزاد و سایر آلاینده ها محافظت می کند که هر روز آن ها را استنشاق می کنیم .

8 . ممکن است به کاهش وزن کمک کند

کاهش وزن یکی دیگر از خواص کلم بروکلی به تعداد می رود. این نوع کلم کالری کمی دارد و یک گزینه ایدئال برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند. این سبزی منبع خوبی از فیبر محسوب می شود و شما را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه می دارد. این موضوع به جلوگیری از پرخوری و در نتیجه لاغری کمک می کند.

9. بینایی را تقویت می کند

تقویت بینایی را هم می توانیم در لیست خواص کلم بروکلی قرار دهیم. اگر مدتی است که از مسائل بینایی رنج می برید، کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. مطالعات نشان می دهند که کلم بروکلی ممکن است از کوری پیشگیری کند . علت این موضوع وجود سولفورافن در آن است که از چشم ها در برابر اشعه های فرابنفش محافظت می کند.

تحقیقات نشان می دهند که هرچه چشم ها سولفورافن بیشتری دریافت کنند، سالم تر می مانند. نشان داده شده که میوه ها و سبزیجاتی که رنگ آن ها سبز و زرد است، سرشار از لوتئین و زیگزانتین هستند. لوتئین و زیگزانتین آنتی اکسیدان هایی هستند که برای چشم ها ضروری محسوب می شوند.

این آنتی اکسیدان ها به پیشگیری از بیماری های چشمی خطرناک مثل آب مروارید و تباهی لکه زرد کمک می کنند. فقط 100 گرم کلم بروکلی آبپز حاوی 1080 میکروگرم لوتئین و زیگزانتین است. این نوع کلم غنی از ویتامین C هم است که یک ماده مغذی ضروری برای بینایی بهتر محسوب می شود.

10. به درمان دیابت کمک می کند

فیبر و سولفورافن موجود در کلم بروکلی در درمان دیابت مفید هستند. سولفورافن از آسیب دیدن رگ های خونی در اثر دیابت پیشگیری می کند. سولفورافن بعضی از آنزیم ها را فعال می کند که آسیب ذکر شده را کاهش می دهند. در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شد سولفورافن سطح قند (گلوکز) خون را کاهش می دهد و اثرات مضر قند در انسان ها را کم می کند.

خوردن کلم بروکلی بعد از غذا خوردن می تواند سرعت بالا رفتن قند خون را کم کند. علت این موضوع وجود فیبر در این سبزی است. اگر به دیابت مبتلا هستید، توصیه می کنیم قبل از اضافه کردن کلم بروکلی به رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

11. سلامت مغز را بهبود می بخشد

دو ترکیب مهم در کلم بروکلی که مسؤول خواص آن در بهبود سلامت مغز هستند، ویتامین K و کولین نام دارند. ویتامین K توانایی های شناختی را بهبود می بخشد و کولین هم در بهبود حافظه مفید است. کلم بروکلی حاوی مقدار خوبی اسید فولیک است که از بیماری آلزایمر و افسردگی پیشگیری می کند.

مطالعات نام می کنند که کلم بروکلی ممکن است در بهبود التهاب عصبی مفید باشد. نشان داده شده که سولفورافن موجود در کلم بروکلی حافظه فضایی را به ویژه بعد از تروما بهبود می بخشد. بر اساس نتایج یک مطالعه در دانشگاه هاروارد، کلم بروکلی به علت اینکه غنی از بتاکاروتن است، می تواند از زوال شناختی پیشگیری کند.

12. سوخت وساز بدن را بهبود می بخشد

افزایش سوخت وساز بدن یکی دیگر از خواص کلم بروکلی محسوب می شود. کلسیم و ویتامین C موجود در این سبزی صلیبی می تواند سوخت وساز را بهبود دهند. افزایش سوخت وساز بدن می تواند نقش قابل توجهی در کاهش وزن داشته باشد.

13. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

مهم ترین علت خاصیت کلم بروکلی در تقویت سیستم ایمنی بدن، وجود ویتامین C در آن است. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که کلم بروکلی می تواند سیستم ایمنی را در افراد مسن بهبود دهد. سولفورافن موجود در این سبزی با نوعی پروتئین به نام Nrf2 واکنش نشان می دهد و واکنش آنتی اکسیدانی بدن را تنظیم می کند.

این پروتئین می تواند به صدها آنتی اکسیدان تبدیل شود و آنزیم ها و ژن ها را جوان کند. همچنین نشان داده شده که کلم بروکلی حاوی ترکیباتی به نام گلوتاتیون بوده که نوعی آنتی اکسیدان است و سیستم ایمنی بدن را قوی می کند. محقان به این نتیجه رسیده اند که خوردن کلم بروکلی خام اثرات بیشتری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. اثرات کلم بروکلی در زمینه ذکر شده به درمان زخم ها هم کمک می کنند.

14. برای زنان باردار مفید است

دریافت مواد مغذی لازم بدن در دوران بارداری بیشتر از هر دوران دیگری اهمیت دارد. کلم بروکلی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است و می تواند در این زمینه مفید باشد. زنان باردار مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند، چون استخوان هایشان آسیب پذیرتر هستند. کلسیم موجود در این کلم از بروز پوکی استخوان در زنان باردار پیشگیری می کند.

فولات هم اختلالات عصب شناختی را از جنین دور می کند. فیبر موجود در کلم بروکلی از دیابت بارداری پیشگیری می کند که عارضه ای است که زنان باردار معمولا دچار آن می شوند. بر اساس نتایج یک مطالعه کانادایی، مصرف کلم بروکلی از آسیب مغز در نوزاد تازه متولد شده پیشگیری می کند.

15. سطح PH بدن را تنظیم کند

کلم بروکلی مثل بیشتر سبزیجات یک ماده غذایی قلیایی است و به متعادل کردن سطح PH بدن کمک می کند.

خواص کلم بروکلی برای پوست

اگر می خواهید سلامت پوستتان را بهبود ببخشید، کلم بروکلی بخورید. آنتی اکسیدان های موجود در این کلم به کاهش سرعت فرآیند پیری و بهبود پوست کمک می کنند. ویتامین C موجود در این کلم به تولید کلاژن کمک می کند و از این طریق باعث می شود پوست جوان تر به نظر بیاید. در ادامه به خواص کلم بروکلی برای پوست اشاره می کنیم.

16. در بهبود سلامت پوست مفید است

آنتی اکسیدان های کلم بروکلی سلامت پوست را بهبود می بخشند و سرعت فرآیند پیری پوست را کم می کنند. ویتامین C موجود در این سبزی به علت اینکه به تولید کلاژن کمک می کند، باعث می شود پوست جوان تر شود. کلم بروکلی حاوی ترکیبی به نام گلوکورافانین است که به سولفورافن تبدیل می شود و به ترمیم پوست کمک می کند و منجر به سالم شدن پوست می شود.

خوردن کلم بروکلی پوست را سریع تر احیا می کند و به پوستتان درخشندگی و جوانی هدیه می دهد. مطالعات نشان می دهند که عصاره کلم بروکلی از پوست در برابر سرطان و آسیب دیدن در اثر مواجهه با اشعه های فرابنفش خورشید محافظت می کند.

17. سرعت فرآیند پیری پوست را کاهش می دهد

نشان داده شده که ترکیبات موجود در کلم بروکلی خواص ضدپیری دارند. این ترکیبات باعث تولید ترکیب دیگری می شوند که برای متابولیسم انرژی اهمیت دارند و علائم پیری پوست را از بین می برند. ویتامین C کلم بروکلی با رادیکال های آزاد مبارزه می کند. رادیکال های آزاد سرعت فرآیند پیری پوست را افزایش می دهند.

علاوه بر این ویتامین C منجر به تولید کلاژن می شود که قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد و چین وچروک را کاهش می دهد. کلم بروکلی در محافظت از پوست در برابر سرطان، معمولا بهتر از کرم ضدآفتاب عمل می کند. سولفورافن کلم بروکلی برای پوست معجزه می کند.

خواص کلم بروکلی برای مو

اگر می خواهید سلامت موهایتان را بهبود ببخشید، کلم بروکلی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. ویتامین های B و ویتامین C موجود در این سبزی صلیبی موها را مستحکم تر کرده و فولیکول های مو را تقویت می کنند. ویتامین C همچنین با رادیکال های آزاد مبارزه می کند که منجر به ریزش مو می شوند .

18. باعث بهبود سلامت مو می شود

ویتامین های B و ویتامین C موجود در کلم بروکلی در بهبود سلامت و تقویت مو و فولیکول های مو اهمیت دارند . سبزیجاتی مانند کلم بروکلی که رنگشان سبز تیره است، سرشار از ویتامین های A و C هستند و به تولید سبوم کمک می کنند. سبوم چربی طبیعی پوست سر است که مو را نرم نگه می دارد.

19. ریزش مو را درمان می کند

ریزش مو مسئله ای است که این روزها نه تنها افراد مسن، بلکه جوانان بسکمک را درگیر کرده است. همان طور که در بالا اشاره کردیم، ویتامین C موجود در این سبزی معجزه آسا رادیکال های آزاد را از بین می برد و موهای شما را ضخیم تر و سالم تر می کند. این سبزی منبع خوبی از ویتامین های B هم به تعداد می رود و استرس را کاهش می دهد و با ریزش مو مبارزه می کند.

20. به موها درخشندگی می دهد

روغن کلم بروکلی اسیدهای چرب منحصربه فردی دارد که شبیه به سیلیکون موجود در شامپوها هستند. این اسیدهای چرب به موها درخشندگی غیرقابل توصیفی می دهند. اسیدهای چرب امگا 9 که به اسید اولئیک هم شناخته می شوند، موها را نرم و لطیف می کنند .

طرز تهیه 3 خوردنی با کلم بروکلی

می توانید کلم بروکلی را به روش های مختلف در رژیم غذایی خود جای دهید. در ادامه طرز تهیه 3 خوردنی لذیذ و خلاقانه با کلم بروکلی را آموزش می دهیم.

1. سوپ کلم بروکلی

سوپ کلم بروکلی یکی از بهترین غذاهایی است که می توانید در زمستان درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید. این سوپ سرشار از مواد اولیه مقوی است که برای سلامتی بدن مفید هستند.

مواد لازم

 • کره: دو قاشق غذاخوری (به همراه سه قاشق غذاخوری دیگر)
 • ساقه کرفس خرد شده: یک عدد
 • پیاز خرد شده: یک عدد
 • آب مرغ: سه فنجان
 • کلم کلم: هشت فنجان
 • آرد سفید: سه قاشق غذاخوری
 • شیر: دو فنجان
 • نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم

طرز تهیه

1 .

یک قابلمه میانه روی حرارت بگذارید و دو قاشق غذاخوری کره درون آن بریزید تا کره آب شود. سپس پیاز و ساقه کرفس خرد شده را به قابلمه اضافه کنید و آن را تفت دهید تا نرم شود.

2.

کلم بروکلی و آب مرغ را اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید. اجازه دهید مواد به مدت 10 دقیقه بجوشند. سپس زیر حرارت را خاموش کنید و بگذارید مواد کمی خنک شوند.

3.

مواد سوپ را داخل مخلوط کن بریزید و چند پالس بزنید. سپس سوپ را درون یک قابلمه تمیز بریزید.

4.

یک قابلمه کوچک روی حرارت بگذارید و سه قاشق غذاخوری کره درون آن بریزید و صبر کنید تا آب شود. آرد و شیر را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا غلیظ و حباب دار شوند .

5 .

مخلوط شیر را درون قابلمه سوپ بریزید و مواد را خوب با هم مخلوط کنید. با توجه به ذائقه خود، مقداری نمک و فلفل به سوپ اضافه کنید. سوپ کلم بروکلی شما حاضر است . آن را درون کاسه بریزید و نوش جان کنید.

2 . ناموتی کلم بروکلی

شرط می بندیم این ناموتی را تا به حال امتحان نکرده اید. ناموتی کلم بروکلی بسیار مقوی است و سلامتی بدن را به طرز حیرت آوری بهبود می بخشد.

مواد لازم

 • آب: یک فنجان
 • شیر بدون چربی: یک فنجان
 • کلم بروکلی: یک فنجان
 • بلوبری: یک فنجان
 • موز: یک عدد
 • جو دوسر: یک فنجان
 • تخم آفتاب گردان: دو قاشق غذاخوری
 • کشمش: نصف فنجان

طرز تهیه

1.

برای تهیه ناموتی کلم بروکلی، اول از همه کلم بروکلی، بلوبری، موز، جو دوسر، تخم آفتا ب گردان و کشمش را در مخلوط کن بریزید و چند پالس بزنید.

2.

حالا نوبت به اضافه کردن شیر و آب می رسد. بعد از اینکه شیر و آب را درون مخلوط کن ریختید، یک بار دیگر مواد را بزنید.

3.

ناموتی را درون لیوان مدنظر بریزید و آن را بلافاصله نوش جان کنید. برای اینکه ناموتی خنک شود، می توانید چند تکه یخ به آن اضافه کنید.

3. سالاد کلم بروکلی

سالاد کلم بروکلی یک خوردنی دیگر است که می توانید با این سبزی صلیبی درست کنید . این سالاد سرشار از مواد اولیه سالم و مغذی است که برای بدن مفید هستند. این سالاد مجذوب کننده را می توانید به نام میان وعده یا شام سبک میل کنید.

مواد لازم

 • کلم بروکلی: چهار فنجان
 • پیاز قرمز: یک عدد
 • کشمش: سه چهارم فنجان
 • بادام خرد شده: سه چهارم فنجان
 • سس مایونز: یک فنجان
 • شکر سفید: نصف فنجان
 • سرکه سفید: دو قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه

1.

اولین قدم برای درست کردن سالاد، خرد کردن کلم بروکلی و پیاز است. پیاز و کلم بروکلی خرد شده را درون یک کاسه بریزید و کشمش، بادام، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید. مواد را خوب با هم ترکیب کنید.

2.

برای درست کردن سس سالاد شکر، سرکه و سس مایونز را به خوبی با هم مخلوط کنید و آن را روی سالاد بریزید. اگر می خواهید سالاد سالم باشد، سس مایونز را حذف کرده و به جای آن از روغن زیتون استفاده کنید. نوش جان.

کلام آخر

کلم بروکلی جزء سبزیجات صلیبی به تعداد می رود و حاوی مواد مغذی مختلفی است. در مقاله امروز خبرنگاران مگ درباره خواص کلم بروکلی و ارزش غذایی آن اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم. از جمله خواص کلم بروکلی می توانیم به کاهش وزن، تقویت سلامت قلب، درخشنده کردن موها، کاهش سرعت فرآیند پیری پوست، پیشگیری از سرطان، سم زدایی بدن و بهبود سلامت استخوان ها و دندان ها را نام ببریم. در خاتمه مقاله طرز درست کردن 3 خوردنی خوشمزه با کلم بروکلی را یاد دادیم. حتما این خوردنی ها را امتحان کنید و نظرات خود را درباره آن ها با ما و مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: style craze, health line

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 424

به "20 خاصیت استثنائی کلم بروکلی برای سلامتی، پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 خاصیت استثنائی کلم بروکلی برای سلامتی، پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید