5 اشتباه رایج پس از پرخوری

به گزارش شهر ورزش، حتما برای شما هم پیش آمده است که گاهی اوقات مانند تعطیلات نوروز، وعده افطار در ماه رمضان و... پر خوری کنید و به سرعت از این کار پشیمان شوید، اما باید بدانید با جریمه کردن خودتان و غذا نخوردن، این پرخوری جبران نمی گردد.

5 اشتباه رایج پس از پرخوری

اگر بعد از مصرف وعده های غذایی سنگین و یا پرخوری در تعطیلات، تصمیم می گیرید در روز های آینده تعداد کالری دریافتی خود را بشمارید، کم غذا بخورید و یا یک وعده غذایی را حذف کنید، در اشتباه هستید.

حتما برای شما هم پیش آمده است که گاهی اوقات مانند تعطیلات نوروز، وعده افطار در ماه رمضان و... پر خوری کنید و به سرعت از این کار پشیمان شوید، اما باید بدانید با جریمه کردن خودتان و غذا نخوردن، این پرخوری جبران نمی گردد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت متخصصان تغذیه به تمام کسانی که سراغ وعده های غذایی سنگین می روند، توصیه می نمایند که برای جبران این شرایط و جلوگیری از اضافه وزن، سراغ 5 اشتباه رایج نروند:

- رفتن روی ترازو: وزن شما در ساعت های مختلف در طول روز و شب فرق دارد. اگر شب گذشته غذای زیادی خورده اید و غذا هم اندکی شور بوده است، صبح روز بعد با اضافه وزن روبرو می شوید. به جای اینکه به اضافه وزن فکر کنید، سعی کنید یک روز سالم را شروع کنید.

- نخوردن صبحانه: نخوردن صبحانه برای جبران پرخوری روز های قبل سبب می گردد تا شما ناهار و یا شام بیشتری نسبت به شرایط عادی میل کنید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که صبحانه می خورند، نسبت به آن هایی که از آن اجتناب می نمایند، به مراتب سالم تر و دارای وزن کمتری هستند. صبحانه سنگین نخورید؛ بهتر است تا اندکی میوه، یک نان تست و یا غلات مخصوص صبحانه را برای وعده خود انتخاب کنید.

- انجام ورزش های سنگین: نیازی نیست برای از بین بردن وزن اضافه شده ناشی از پرخوری، به یکباره تمرینات ورزشی خود را سنگین کنید و بیش از حد به بدن خود فشار بیاورید تا تمام کالری وارد شده را بسوزانید. اگر به طور میانه 20 دقیقه ورزش می کنید، همان 20 دقیقه را به ورزش اختصاص داده و سعی کنید با اندکی پیاده روی سریع، احساس سنگینی را از خود دور کنید. به این ترتیب به هضم غذایتان هم یاری نموده اید.

- بی خوابی: محققان آمریکایی نشان داده اند افرادی که بیشتر در پی غذا های فست فود و شیرینی هستند، خواب کمتری نسبت به سایر افراد دارند و در واقع افرادی که 8 ساعت در طی روز استراحت می نمایند، رژیم سالم تری دارند. دلیل این موضوع را می توان به کمبود انرژی مغز در اثر استراحت دانست. در این شرایط مغز سعی می نماید این کمبود را با خوردن بیشتر جبران کند.

- حذف وعده های غذایی: غلط ترین کاری که می توانید بعد از یک روز پرخوری انجام دهید، این است که به خودتان قول بدهید که دیگر غذایی را نخورید. قول دادن برای نخوردن غذا های سرخ نموده و شیرنی جات چند روز و یا چند هفته ای بیشتر دوام نخواهد آورد و برترین راه برای کنترل رژیم غذایی تان، خوردن آن ها به حد متعادل است. بهتر است که به سرعت تصمیم نگیرید و به رژیم عادی خود بازگردید. سعی کنید معده خود را با میوه و سبزیجات تازه پر کنید.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 27 اسفند 1401 بروزرسانی: 27 اسفند 1401 گردآورنده: mescitysport.ir شناسه مطلب: 903

به "5 اشتباه رایج پس از پرخوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اشتباه رایج پس از پرخوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید